The Flash – Sezon 1 (2014-15)

afw

„The Flash” jest serialem produkcji stacji telewizyjnej The CW. Jest to spin-off innego serialu The CW – „Arrow”, gdzie tytułowy bohater “The Flash” pojawił się w odcinkach 2×08 („The Scientist”) i 2×09 („Three Ghosts”), a postacie występujące później w spin-offie pojawiły się w odcinku 2×19 („The Man Under the Hood”). Premiera pierwszego sezonu (trwającego 23 odcinki) miała miejsce w USA 07.10.2014.

Serial opowiada o młodym policyjnym naukowcu pracującym w Central City Police Department – Barrym Allenie. Chociaż zazwyczaj pogodny i zabawny, przeżył w swoim życiu ogromną tragedię. Gdy miał 11 lat „rozmazana postać która wydawała się jak ludzka” wpadła do jego rodzinnego domu i zaatakowała matkę Barry’ego, Norę. Jego ojciec, Henry, próbował walczyć, a gdy Barry próbował włączyć się do walki został przeniesiony 12 przecznic od domu. Kiedy przybiegł z powrotem okazało się, że jego mama została zamordowana, a ojciec aresztowany podejrzewany za jej zabójstwo. Niedługo później Został skazany na dożywocie, a Barry przygarnięty przez przyjaciela rodziny – detektywa Joe Westa, i jego córkę Iris. Od tamtej nocy Barry próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swojej mamy i znaleźć jej zabójcę.

Lata później wypadek sprawił, że Barry został rażony piorunem podczas wybuchu rewolucyjnego akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs. To spowodowało, że zapadł w śpiączkę na 9 miesięcy, a dla zapewnienia mu lepszych warunków leczenia, został przeniesiony do S.T.A.R. Labs. Po przebudzeniu Barry odkrył, że wybuch akceleratora spowodował u niego swoistą mutację – potrafi poruszać się z niesamowitą prędkością. Postanawia wykorzystać swoje nowe umiejętności aby łapać innych „metaludzi” którzy postanowili zejść na złą ścieżkę, oraz wyjaśnić tajemnicę śmierci swojej mamy i znaleźć jej prawdziwego mordercę. Pomagają mu w tym przyjaciele ze S.T.A.R. Labs: wyluzowany i wymyślający metaludziom przezwiska nerd-inżynier Cisco Ramon, czuła i inteligentna bioinżynier o słabej głowie Caitlin Snow, oraz genialny fizyk i wynalazca Harrison Wells.

W całym serialu jest kilka wątków, które bez przerwy się przeplatają. Walka z metaludźmi, odkrywanie tajemnicy śmierci matki Barrego, dziennikarska kariera Iris West, powracająca co jakiś czas grupa przestępcza pod dowództwem Leonarda Snarta, projekt F.I.R.E.S.T.O.R.M., generał Wade Eiling próbujący wykorzystać metaludzi do celów wojskowych. W serialu dzieje się sporo. Ale głównym motywem całego sezonu jest podróżowanie w czasie, jakie zagrożenia to niesie i jak to co stało się w przeszłości może wpłynąć na to co stanie się w przyszłości. Nie jest to jednak nadużywane i każdy taki „przeskok” jest ważny i odpowiednio nabudowany.

Serial o Szkarłatnym Sprinterze z wiadomych przyczyn angażuje więcej efektów specjalnych niż „Arrow”, ale większość z nich jest wykonana wzorowo, szczególnie odcinek 1×21 „Grodd Lives” w którym Flash mierzy się z całkowicie animowanym komputerowo Groddem.

A skoro o Groddzie mowa, w serialu pojawia się duża galeria łotrów jak i bohaterów uniwersum DC Comics. Wspomniany już Gorilla Grodd, Trickster (w tej roli Mark „Luke Skywalker AKA głos Jokera” Hamill, który zagrał już tą postać w 1990 w klasycznym już serialu „The Flash” od CBS), Heat Wave, Golden Glider,Pied Piper, Blackout, The Mist, Multiplex, Everyman, Peek-a-Boo, Girder czy Bug-Eyed Bandit. W szczególności jednak należy wspomnieć tutaj o trzech łotrach: Weather Wizard grany przez znanego ze „Spartacusa” Liamia McIntyre (z którego udziałem jest moim zdaniem najlepszy odcinek pierwszego sezonu – 2×15 „Out of Time”), spokojny i wyrachowany Captain Cold w którego wciela się Wentworth Miller którego wszyscy znają jako Michaela Scofielda z „Prison Break” oraz prawdziwa gwiazda tego serialu – Reverse-Flash, który jest najlepiej przeniesionym na ekran łotrem z DC od czasu Jokera Heatha Ledgera.

Ale nie jest tak, że „Najszybszy człowiek na Ziemi” zostaje bez pomocy. Oprócz wspomnianych wcześniej Cisco, Cait i Wellsa gościnne występy zaliczają Firestorm, profesor Martin Stein, The Atom i drużyna Arrowa z samym Szmaragdowym Łucznikiem na czele.

A skoro już mowa o nim, „The Flash” zalicza z „Arrow” kilka małych crossoverów (1×01, 1×04, 1×07, 1×18, 1×19, 1×22 w „The Flash” oraz 3×01, 3×19, 3×23 w „Arrow”) oraz jeden duży, odbywający się w odcinku 1×08 „The Flash” i 3×08 „Arrow”.

Powiedzmy jeszcze dwa słowa o głównej części obsady. Nie ma im za bardzo nic do zarzucenia, każda wykreowana postać jest inna i nie blaknie z czasem, za to zmienia się. Grant Gustin („Glee”), Candice Patton, Danielle Panabaker („Shark”, „Friday the 13th”), Carlos Valdes, Jesse L. Martin („Law & Order”), Rick Cosnett, Tom Cavanagh (“Ed”, “Bang Bang You’re Dead”) nie kłują w oczy, grają sympatiami i antypatiami widzów, a w wywiadach widać, że jest między nimi wszystkimi chemia.

Ogólnie, mimo iż „The Flash” jest spin-offem „Arrow” i jest robiony przez tych samych ludzi, to klimatycznie dużo bliżej jest mu do kultowego „Smallville”. Jest lekki, zabawny, więcej w nim sci-fi i fantastyki, wątki miłosne w większości są podane strawnie i nie męczą. Obowiązkowy dla wszystkich miłośników komiksu i prawdziwa uczta dla fanów Flasha.