Justice League vs Teen Titans (2016)

Justice League vs Teen Titans

ARTYKUŁ ZAWIERA SPOILERY

Justice League vs. Teen Titans jest animacją autorstwa Warner Bros Animation, wyreżyserowaną przez Sama Liu. Swoją premierę oficjalnie miała ona 29.03.2016 i jest szóstym filmem animowanego uniwersum DC, które zostało zapoczątkowane przez „Justice League: War”.

Na początku muszę uprzedzić, że tytuł jest dość mylący. Rzeczonego konfliktu pomiędzy Ligą a Tytanami nie ma, a sam tytuł jest raczej intrygującym chwytem.
Co do fabuły, akcja filmu zawiązuję się w momencie starcia części Justice League z członkami Legion of Doom, którzy zaatakowali herosów podczas otwarcia ich nowej siedziby – Hall of Justice. Robin, znany w poprzednich filmach ze swojej niesubordynacji, w tym czasie na polecenie Batmana zajmuje się ewakuacją tłumu. Jak możemy się łato domyślić, nie podoba mu się taki przydział zadań. Po zwycięskiej dla Ligi konfrontacji, Weather Wizard odzyskuje przytomność i próbuje uciec. Coś jednak atakuje go, przejmuje kontrolę nad jego ciałem i równocześnie, obdarza go niesamowicie potężnymi mocami.
Robin widząc, że nawet Superman nie radzi sobie z nowym wrogiem, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wbrew sprzeciwom ze strony Batmana, młody bohater przejmuje stery odrzutowca swojego ojca i rozbija go na przygotowującym się do ataku zbirze. Zanim jednak Liga ma szansę go przesłuchać, byt który chwilę wcześniej opętał Weather Wizarda, opuszcza jego ciało. Tym samym zostawiając Ligę z pustymi rękami, a Batmana, po raz kolejny w konflikcie ze swym potomkiem.
Mroczny Rycerz prosi Nightwinga o zabranie Robina w miejsce, gdzie mógłby się „uspołecznić”. W ten sposób były i obecny Robin trafiają przed wielką wieżę w kształcie litery „T”. „Boy Wonder” ma ogromne problemy z zaadaptowaniem się do towarzystwa podobnych mu nastolatków i nawet nie stara się nawiązać z nimi przyjaznych kontaktów.
Intryguje go jedynie obecna tam zakapturzona nastolatka – Raven – która zdaje się mieć jakiś skrzętnie skrywany sekret .
W tym samym czasie Batman wraz z Cyborgiem próbują rozwikłać tajemnicę dziwnej istoty, której kolejną ofiarą pada sam Człowiek ze Stali.
Tutaj przerwijmy opis fabularny, by nie zdradzić zbyt wielu szczegółów historii i powiedzmy sobie co nieco postaciach jakie obecne są w filmie.

Jeśli chodzi o reprezentację Ligi mamy tutaj Supermana, Batmana, Wonder Woman, Flasha i Cyborga. Niestety Aquamana, Green Lanterna i Shazama nie uświadczymy. W szeregach Teen Titans pojawiają się z kolei Blue Beetle (Jamie Reyes), Beast Boy, Robin, wspomniana wcześniej Raven i dowodząca nimi Starfire.
Legion of Doom natomiast to Lex Luthor, Solomon Grundy, Cheetah, Weather Wizard i Toymaster.
Dodatkowo, epizodyczne role w filmie mają też Nightwing, Ra’s al Ghul i Atomic Skull.

W kwestiach stricte technicznych, nadmienić trzeba iż animacja jest właśnie tym za co kochamy WB Animation . W moim osobistym odczuciu, korzystanie z techniki 3D przy produkcji filmu animowanego kłuje mnie w oczy. Dlatego cieszę się że filmy DC zostają przy starym dobrym stylu.
Co do dubbingu to słyszymy głosy znane z poprzednich filmów w uniwersum. Jason O’Mara jako Batman, Jerry O’Connell jako Superman, Rosario Dawson jako Wonder Woman, Cristopher Gorham jako Flash czy Shemar Moore jako Cyborg. Na pochwałę zasługują za to Stuart Allan/Robin, /Starfire, Sean Maher/Nightwing, Brandon Soo Hoo/Beast Boy i Taissa Farmiga/Raven , którzy brzmią tak, jak zawsze wyobrażałem sobie głosy tych postaci czytając komiksy. Jedynie zastrzeżenie miałbym do Cyborga, którego głos, twórcy mogliby trochę odmłodzić .
W ogólnym rozliczeniu „Justice League vs. Teen Titans” jest udanym wprowadzeniem Teen Titans do uniwersum. Liczyłem na nieco większą rolę Justice League w całym przedsięwzięciu , ale to co nam tutaj zaserwowano, też oceniam pozytywnie. Po seansie jestem ciekaw, jak przedstawia się przyszłość, tak dla Tytanów jak i Ligi? Myślę że Tytani dostaną swój własny film, w którym widziałbym większy roster postaci. Tacy młodociani herosi jak Aqualad, Kid Flash, Supergirl czy Donna Troy, mogliby spokojnie zostać wprowadzeni przy obecnym stanie rozwoju uniwersum. A co do ich przeciwnika?
H.I.V.E., Brother Blood, Jericho&Ravager? Możliwości jest sporo, więc możemy trzymać kciuki za autorów, by dokonali trafnego wyboru. Wracając jeszcze na moment do Ligi, to po cichu liczę na animowaną konfrontację JL z Brainiaciem, Doomsday’em lub Crime Syndicate.
Polecam wszystkim, z zupełnie czystym sumieniem, najnowszą animację z uniwersum DC . Zanim jednak rozsiądziecie się przed ekranem telewizora lub monitora, radziłbym wpierw obejrzeć poprzednie filmy osadzone w uniwersum, zaczynając od wspomnianego już „Justice League: War”.

Tytuł: Justice League vs. Teen Titans
Reżyseria: Sam Liu
Scenariusz: Alan Burnett, Bryan Q. Miller
Gatunek: Animacja, Akcja
Produkcja: USa
Światowa Premiera: 29 marca 2016 rok
Głosu użyczyli:
Rosario Dawson – Wonder Woman
Taissa Farmiga – Raven
Shemar Moore – Cyborg
Jerry O’Connell – Superman
Jason O’Mara – Batman
Jake T. Austin – Blue Bettle
Christopher Gorham – Flash
Sean Maher – Nightwing
Kari Wahlgren – Starfire
Stuart Allan – Robin / Damian Wayne
Brandon Soo Hoo – Beast Boy

Autor: Jędrzej „Klusek” Kluska
Korekta: Szymon Śliwiński