Batwoman

batwoman
5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Pierwszą wersję Batwoman (Kathy Kane) stworzył Bob Kane, Sheldon Maldoff i Edmond Hamilton. Obecną wersję bohaterki (Kate Kane), zawdzięczamy natomiast Geoff’owi Johnnsowi, Grant’owi Marrisonowi, Gregoremu Ruckowi, Markowi Wida i Kenowi Lashley’owi.


Batwoman w Silver Age

Batwoman po raz pierwszy ukazała się w komiksie „Detective Comics #233” z 1956 roku. Inspiracją do jej stworzenia były nowe osoby pojawiające się w rodzinie Supermana. Autorzy nie tylko chcieli rozbudować „Bat-Family”, ale też zróżnicować ją pod kątem płci. Kathy Kane dzielnie wspierała sojuszników, przy okazji stale rywalizując z Batmanem. Dorównywała mu zdolnościami akrobatycznymi, a jej styl walki był niewiele gorszy od stylu samego Bruce’a. Korzystała z własnego arsenału broni, który stanowił niejako bezpośrednie nawiązanie do płci bohaterki. Lubiła posługiwać się zmodyfikowanymi szminkami, siatkami do włosów i innymi damskimi kosmetykami oraz akcesoriami. Batwoman regularnie pojawiała się w komiksach, lecz jej postać nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Z czasem została więc odstawiona na boczny tor, a jej miejsce zajęła Batgirl. Po 23 latach autorzy zdecydowali się na stałe usunięcie Batwoman z komiksu; kobieta została zabita przez Ligę Zabójców w „Detective Comics #485” z 1979 roku.


Powrót w New52

Batwoman powróciła po ponad 25 latach nieobecności. Zawdzięczamy to Grant’owi Morrisonowi, który przywrócił bohaterkę w „52 #7” z 2006 roku. Przeszła ona wówczas diametralne zmiany. Co istotne to fakt, że nie chodziło wyłącznie o imię, strój czy charakter postaci, ale również o orientację seksualną. Batwoman znana z „Silver Age” romansowała bowiem z Batmanem, natomiast współczesna wersja kobiety – nietoperza gustuje w płci żeńskiej. Pod maską kryje się oczywiście Kate Kane, a sama bohaterka nie utożsamia się z Bat-Rodzinką. Kate Kane działa na terenie Gotham City. W krucjacie wspiera ją jej życiowa partnerka, Renee Montoya, detektyw z GCPD, która po dość długim czasie poznała tajemnicę drugiej połówki. Jak do tego doszło? Otóż pewnego razu Batwoman śledziła Montoy’e oraz Question, jej służbowego partnera. Detektywi wpadli w zasadzkę Intergangu, lecz w ostatniej chwili uratowała ich Batwoman, która zmierzyła się ze zwierzęcą hybrydą. To właśnie wtedy Reneee rozpoznała, kto kryje się pod maską mścicielki. Nasza bohaterka zjednoczyła siły z detektywami, aby wspólne pokonać Intergang. Niestety, finał historii był drastyczny, gdyż Intergang porwał Kate, która miała zostać złożona w ofierze. Na szczęście ta w ostatniej chwili usunęła ceremonialny nóż ze swojego ciała. Straciła mnóstwo krwi, lecz uratowała się z opresji, by po powrocie do zdrowia kontynuować
rozpoczętą krucjatę.