The Flash – Sezon 2 (2015-16)

The Flash - Sezon 2

Dzięki ogromnej popularności pierwszego sezonu oraz tego jak zakończył się finał, wiadomo było, że „The Flash” zostanie kontynuowane z rozmachem. Nie myliliśmy się. Drugi sezon (mający 23 odcinki tak jak pierwszy) emisję rozpoczął 06.10.2015 na The CW, króre dalej produkuje serial.

Akcja rozpoczyna się kilka miesięcy po wydarzeniach z finałowgo odcinka. Team Flash rozpadło się, gdyż załamany tym co się stało Barry odrzucił pomoc swoich przyjaciół i postanowił sam naprawić zniszczenia spowodowane przez czarną dziurę która otworzyła się na Central City. Mieszkańcy miasta wdzięczni za uratowanie organizują „Dzień Flasha” na cześć Szkarłatnego Sprintera. Kiedy Flash odbiera klucz do miasta pojawia się nowe zagrożenie. Na obchodach zjawia się meta-człowiek który bez żadnego powodu chce zabić obrońcę Cental City. Szukając wskazówek do pokonania go, połączona chwilowo drużyna odnajduje człowieka wyglądającego identycznie do niego. Po pokonaniu go, zwierza się on Flashowi że został on wysłany przez człowieka nazywającego siebie Zoom. Wkrótce po tym, w S.T.A.R. Labs pojawia się człowiek identyfikujący się jako Jay Garrick, który mówi drużynie, że ich świat jest w niebezpieczeństwie.

Tak jak w poprzednim sezonie „tematem” były podróże w czasie, tutaj wszystko rozchodzi się o równoległe Ziemie, nazwane później zbiorczo Multiwersum (ang. „Multiverse”). Teraz głównym zmartwieniem Allena jest tajemniczy Zoom pochodzący z Ziemi-2, który okazuje się być szybszy, silniejszy i przede wszystkim brutalniejszy niż Barry. W większości odcinków zespół skupia się na wojnie z nim. Czy to powstrzymując kolejnego z jego żołnierzy, czy to szukając sposobu na zwiększenie prędkości Barrego, czy też walcząc z samym Zoomem. W sezonie przewijają się również wątki profesora Martina Steina i nowego Firestorma, substancji potęgującej moce Sprinterów zwaną Velocity, znanego i kochanego przez widzów Cisco, który (jak zostało ujawnione pod koniec pierwszego sezonu) również posiada moce i próbuje je opanować, relacje Barrego i Patty Spivot, jego nowym obiektem uczuć oraz wydarzenia na równoległej do naszek Ziemi-2 i postaci z nią związanych. Może się wydawać że wątków w pierwszym sezonie było więcej, ale tutaj wszystko bardzo ciekawie łączy się z głównym wątkiem, co daje nam iście epicką opowieść.

W związku z tym, iż postacie mają już za sobą rok walki z bezprawiem, nie są do końca tymi samymi bohaterami, których mieliśmy przyjemność poznać w pierwszym sezonie. Barry wyraźnie dorósł i teraz to on kieruje zespołem i wskazuje kierunki działania. Cisco rozwijając swoje moce budzi w sobie więcej pewności siebie. Caitlin ma za to emocjonalny rollercoaster i różne trudne doświadczenia zostawiły na niej swoje piętno. Iris staje się pełnoprawnym członkiem drużyny i zaczyna zdobywać się na akty heroizmu. Joe natomiast zostaje taki jakiego go kochamy. Pojawia się też postać grana przez Toma Cavanagh, inna niż grany przez niego poprzednio Harrison Wells z którą dość mocno kontrastuje, ale w dużej mierze dzięki temu stał się on jedną z moich ulubionych postaci.

Nieodłączną częścią komiksowego świata są crossovery i są one również tutaj. Sztandarowym jest tutaj crossover z „Arrow” odbywający się w odcinkach 2×08 „The Flash” („Legends of Today”) i 4×08 „Arrow” („Legends of Yesterday”). Poprzednio ich crossover był raczej luźno powiązanymi ze sobą opowieściami, natomiast teraz są ze sobą ściśle powiązane, tworząc mini wątek z początkiem w „The Flash” i końcem w „Arrow”Jest on również wprowadzeniem do nowego serialowego spin-offa autorstwa The CW – „DC’s Legends of Tomorrow” . Wprowadza on postacie Hawkgirl (jako bohaterka, bo po cywilu przewijała się już wcześniej), Hawkman i Vandal Savage. Z „Flashowych” postaci zobaczymy w nim również Captain Cold’a, Heat Wave’a, Martina Stein’a i nowego Firestorma.

A skoro o postaciach mowa: z głównej obsady znika Rick Cosnett odgrywający Eddiego Thawne’a, jednak pojawia się później w gościnnej roli w jednym z odcinków. Jego „slot” za to zajmuje. W drugiej połowie sezonu Keiynan Lonsdale wcielający się Wally’ego Westa. Tak jak Eddie, Wally na początku nie budzi sympatii widzów ale z czasem staje się jedną z ulubionych postaci. Jego „origin” trochę różni się od tego komiksowego, ale zmiana ta jest jak najbardziej na plus. Podobnie jak wcześniej widzimy plejadę bardziej i mniej znanych postaci z uniwersum DC. Jay Garrick/The Flash, Zoom, Atom-Smasher, Dr. Light (uwaga, tożsamość może zaskoczyć), Killer Frost, Deathstorm, Reverb, Rupture, Black Siren, The Turtle, Griffin Grey, Sand Demon, Trajectory, będący mistrzowskim popisem CGI King Shark czy wspomniani wcześniej Wally West i Patty Spivot. W jednym z odcinków widzimy też cameo Jonah Hexa, Connora Hawke (występujących później w „DC’s Legends of Tomorrow”), Supergirl (z jej serialu, „Supergirl” emitowanego na CBS, w którym to gościnnie pojawił się Barry) oraz Flasha, z klasycznego serialu „The Flash” produkcji CBS z 1990 roku

Team Flash w tym sezonie rozrasta się. W pierwszym sezonie zaczynał on prosperować mając 4 członków, przez cały sezon przewijało się przez niego 9 postaci a finał kończył w 5. Tutaj wszystko zaczyna się od samego Flasha, w zespole widzimy aż 11 postaci, a Team kończy działalność w 6. Dzięki temu widzimy wiele rozbudowanych relacji między bohaterami. Każda więź jest unikatowa i oparta na innych wartościach. Zmiany jakie przebiegają w postaciach możemy zaobserwować na podstawie tego jak te relacje się zmieniają.

Na „The Flash” czekałem z niecierpliwością od momentu gdy postać Barrego Allena pojawił się w drugim sezonie „Arrow”. Po pierwszym sezonie myślałem że nie da się nic w nim poprawić. Drugi sezon zachował tę formułę, ale zrobił wszystko „bardziej”. Bardziej widowiskowe walki, lepsze efekty CGI, bardziej zawiłe intrygi, ciekawsze postacie, bardziej przemyślany crossover. Jeśli oglądałeś pierwszy sezon, musisz obejrzeć drugi. Końcowy cliffhanger zwiastuje bardzo ciekawy, ale również ryzykowny kierunek w którym zmierza serial w 3 sezonie. Sam finał wprowadza dwie nowe postacie, które (miejmy nadzieję) będą miały znaczną rolę w kolejnym sezonie, ale ze względu na spoilery zobaczycie je TU i TU, ale ostrzegam, że jeśli nie obejrzeliście finału, będzie to dla Was duży spoiler.