Green Arrow – Olivier Queen

Green Arrow - Olivier Queen
4.00 avg. rating (86% score) - 2 votes

Postać Green Arrowa została stworzona przez Morta Weisingera i George’a Pappa.

Green Arrow zadebiutował w komiksie „More Fun Comics #73” z 1941 roku. Nie posiada super-mocy. Uznawany jest za najlepszego łucznika na świecie. Pod szmaragdowym kapturem kryje się Olivier Queen, popularny miliarder.

Przeszłość Oliviera

Olivier Queen od małego pławił się w luksusie. Zawdzięczał to rodzinnej firmie – Queen Industries, prowadzonej przez jego rodziców – Roberta Queena i Moiry Queen. Od małego miał wielu przyjaciół, a jeszcze więcej wrogów. Tragicznie dla niego skończył się rejs po morzu południowym. Został zdradzony przez partnera biznesowego i wyrzucony za burtę statku. Cudem przeżył i dostał się na bezludną wyspę. Przetrwał na niej kilka miesięcy. Pomógł mu w tym własnoręcznie skonstruowany łuk. Jak się później okazało, wyspa nie była opuszczona. Ląd stanowił przykrywkę dla Chińskiej Mafii, która prowadziła fabrykę narkotyków. Młody miliarder stoczył bój z chińskimi gangsterami. Wyszedł zwycięsko ze starcia i niedługo po tym powrócił do rodzinnego miasta, Star City. Pewnego wieczoru udaremnił kradzież, przywdziewając strój Robin Hooda. Właśnie wtedy otrzymał przydomek „Green Arrow”.

Najbliżsi przyjaciele

Przestępczość na świecie stale rosła. Olivier udał się w podróż, która pomogła mu lepiej zrozumieć pewne kwestie. Na jego światopogląd wpłynęła wycieczka do Wietnamu, podczas której poznał Hala Jordana, drugiego Green Lanterna. Podczas akcji charytatywnych poznał Roy’a Harpera. Zaadoptował młodzieńca, który w przyszłości został jego pomocnikiem. Roy dzielnie wspierał Oliviera w walce ze przestępczością. Wspólnymi siłami stawili czoła wielu przestępcom np. Bluu’s-Eye, Raingow Archer lub Red Dart. Olivier wspierał finansowo Justice League of America, której stał się aktywnym członkiem. Zielony łucznik podziwiał Batmana. Był dla niego autorytetem. Obierając go za wzór, Olivier zaprojektował własny arsenał gadżetów i kryjówkę – Arrowcave.

Miłość Oliviera

Wybranką serca Oliviera jest Dinah Lance, druga Black Canary. Poznali się, kiedy blond-włosa bohaterka dołączyła do Justice League of America. Bardzo szybko zbliżyli się do siebie, mimo dzielącej ich różnicy wieku. Olivier chciał cieszyć się iskrzącym uczuciem, dlatego postanowił zrezygnować z członkostwa w JLA. Razem z Dinah przeprowadzili się do Seattle, gdzie mieli prowadzić spokojne życie. Dinah założyła własną kwiaciarnię. Spokój nie potrwał zbyt długo. Za cel obrał ich narkotykowy gang, który porwał Black Canary. Olivier raz jeszcze przywdział zielony kaptur, wyruszając na ratunek swej miłości. Podczas poszukiwań natrafił na Shadow, tajemniczą łuczniczkę. Orientalna łuczniczka pomogła mu w akcji ratunkowej. Współpraca zaowocowała przelotnym romansem. Nie obyło się bez konsekwencji. Z przelotnego uczucia narodził się syn Oliviera, Robert, o istnieniu, którego nie miał pojęcia.

Kryzys Green Arrowa

Roy Harper czuł się porzucony przez swego mentora. Przytłaczające uczucie sprowadziło go na narkotykową drogę. Stoczył się przez uzależnienie do narkotyków. Nie mógł liczyć na pomoc ze strony Green Arrowa, który zniknął w tajemniczych okolicznościach, po przypadkowym zabójstwie Richarda Hollingera. Roy otrzymał pomoc od przyszywanej matki, Black Canary. Dinah i Hal martwili się o Oliviera. Zaginął bez śladu. Próbowali go odnaleźć, lecz poszukiwania okazały się zbyt niebezpieczne dla Dinah. Została ranna w wypadku. Uratować ją mogła natychmiastowa transfuzja krwi. W ostatniej chwili pojawił się Olivier, posiadający identyczną grupę krwi. Olivier uporał się z osobistymi problemami. Powrócił do JLA, aby chwilę potem po raz kolejny zrezygnować z członkostwa.

Green Arrow zginął podczas ataku terrorystycznego w Metropolis. Kosztem własnego życia zdołał powstrzymać bombowy atak. Bliscy Oliviera byli zrozpaczeni. Hal Jordan nie mógł pogodzić się ze śmiercią bliskiego przyjaciela. Korzystając z mocy Parallax’a, sprowadził Oliviera zza grobu. Nie był to ten sam człowiek. Do życia sprowadzone zostało ciało, bez duszy i wspomnień. Bohater mógł liczyć na pomoc bliskich i przyjaciół, dzięki którym odzyskał dawne życie. Czując się na siłach, powrócił do starej roli. U jego boku stanęli Connor Hawke, Roy Harper i Mia Dearden, nastolatka z ulicy, którą Olivier sprowadził na dobrą drogę. Wspólnie walczyli z rosnącą przestępczością w Star City. Rosła legenda o Green Arrowie. Bohater stał się na tyle rozpoznawalny, iż zyskał wystarczająco sprzymierzeńców, aby z nimi utworzyć „społeczeństwo Green Arrowa”.

Miłość i polityka

Olivier Queen udzielał się społecznie i politycznie. Wydarzenia z „Infinite Crisis” skłoniły go do zostania burmistrzem. Polityczne życie nie było dla niego. Nie poświęcał się temu zajęciu. Większą uwagę skupiał na Black Canary, z którą postanowił wziąć ślub. Na przyjęciu zjawiło się wielu bohaterów. Ceremonię ślubną próbowali przerwać znani przestępcy, którzy zostali powstrzymani. Druzgocząca okazała się noc poślubna. Ktoś obcy krył się pod obliczem Oliviera. Dinah Lance uratowała się w ostatniej chwili, zabijając obcego napastnika. Późniejsze poszukiwania doprowadziły przyjaciół do lokacji prawdziwego Oliviera. Bogacz został pojmany i przetrzymywany przez Amazonki.

One thought on “Green Arrow – Olivier Queen

Comments are closed.