El Diablo

El Diablo chato Santana
5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

El Diablo jest pseudonimem, z którego korzystało aż trzech bohaterów. Najważniejszym z nich jest Chato Santana, będący inspiracją dla producentów filmowej wersji „Suicide Squad”, która zadebiutuje tego roku.

El Diablo I – Lazarus Lane

Postać pierwszego El Diablo została stworzona przez Roberta Kanighera i Gray’a Morrowa.

Lazarus Lane - El Diablo

Lazarus Lane jest pierwszą osobą, która zadebiutowała w roli El Diablo. Debiut przypada na komiks  „All-Star Wester #2” z 1970 roku. Lazarus wiódł miłe i spokojne życie na XIX-wiecznym Dzikim Zachodzie. Jego życie odmieniło się, kiedy zapadł w śpiączkę w skutek odniesiony ran, podczas napadu bankowego i uderzenie przez piorun. Ze śpiączki wybudził go szaman „Wise Owl”. Lazarus czuł się rozdarty. Zszedł na przestępczą ścieżkę, okrzykując siebie „El Diablo” (z hiszpańskiego – diabeł). Rozdarcie wewnętrzne wykorzystał potężny Duch Zemsty, który zamieszkał w ciele Lazarusa. Razem z pozostałymi, westernowymi bohaterami (Jonax Hex, Bat Lash, Johny Thunder i Madama .44) zostali zatrudnieni do pokonania Wise Owl. Zleceniodawcami byli Otto Von Hammera i Jasona Blooda. Szaman okazał się zdrajcą, który od samego początku pogrywał ze wszystkimi. Porwał i uwięził Swamp Thinga, który stanowił dodatkowe źródło mocy. Rewolwerowcy uwolnili Bagnistego Stwora, zabijając przy tym Wise Owl. Jak się później okazało, śmierć szamana uwolniła Lazarusa z objęć demona, który był więziony w jego ciele.

El Diablo II – Rafael Sandoval

Druga wersja El Diablo została stworzona przez Gerarda Jonesa i Mike’a Parobecka

El Diablo Rafael Sandoval

Rafael Sandoval jest drugą postacią występującą w roli El Diablo. Zadebiutował w komiksie „El Diablo vol. 1 #1” z 1989 roku. Rafael dorastał w Dos Rios, miasteczko w Teksasie, gdzie pracował jako członek miejskiego urzędu. Przyjaźnił się z miejskim pastorem, ojcem Guzman, który nauczył go podstaw boksu. Rafael opuścił na pewien czas rodzinne miasto. Powrócił po paru miesiącach, posiadając specjalne uprawnienia, czyniące go publicznym obrońcą. Zaimponowało to majorowi Tommy’emu Longstreet, który uczynił go radnym. Rafaela przytłaczało panujące bezprawie. Postanowił coś w z tym zrobić. Poznał kilka sztuczek, z pomocą, których potrafił błyskawicznie rozniecać ogień. Skrył swoją prawdziwą tożsamość pod starą maską festiwalową, obierając przy tym znany nam pseudonim – El Diablo. Zaczął wywoływać pożary w miesćie, mające na celu ściągnięcie odszkodowań z wykupionych ubezpieczeń. Dalsza kariera doprowadziła go do konfliktów z seryjnymi zabójcami i handlarzami niewolników.

El Diablo III – Chato Santana

Twórcami współczesnego El Diablo są Jai Nitz, Phil Hester i Ande Parks

El Diablo chato Santana

Chato Santana jest trzecią, a zarazem współczesną wersją El Diablo. Chato zadebiutował w komiksie „El Diablo vol. 3 #1” z 2008 roku. Z natury jest meta-człowiekiem, potrafiącym przywoływać strumień ognia, za pomocą jego dłoni. Nie jest typowym kryminalistą. Potwierdza to jego pierwsze zabójstwo. Wiódł spokojnie życie, do czasu, aż zainteresował się nim lokalny gang. Złożyli mu wizytę, aby wymusić na nim haracz. Chato postawił im się, wywołując pożar w budynku. W pożarze zginęli wszyscy ludzie, w tym niewinne kobiety i dzieci. Nieumyślna śmierć niewinnych osób wstrząsnęła Chato, który bez oporów oddał się w ręce policji. Został osadzony w Belle Reve. Zainteresowała się nim Amanda Waller, która prowadziła rekrutację do nowego Suicide Squad. Obezwładniony Chato trafił do placówki Waller, gdzie przeszedł egzamin w postaci tortur. Od tego momentu stał się regularnym członkiem Suicide Squad, wypełniając misje rządowe u boku min. Harley Quinn i Deadshota.