Arrow – Sezon 1 (2012-2013)

a

Arrow jest pierwszym serialem na licencji DC, który pojawił się po wieloletniej sadze, którą było „Smallville”. W serialu opowiadającym po początkach działalności Supermana pojawiła się już postać Green Arrowa, w którą wcielił się Justin Hartley. Jego kreacja zaskarbiła sobie sympatię widowni, która bardzo niechętnie przyglądała się produkcji, w której w Szmaragdowego Łucznika wcielić się miał Stephen Amell. Emisja sezonu (liczącego 23 odcinki) rozpoczęła się 10.10.2012 na antenie stacji The CW, która to produkuje serial do dziś.

Arrow opowiada o Oliverze Queenie, młodym playboyu mieszkającym w Starling City, synu właścicieli wielkiej firmy Queen Consolidated, który wspólnie z ojcem i swoją „przyjaciółką” (wiecie o co chodzi), wybiera się na rejs po Morzu Północnochińskim. Podczas rejsu dochodzi do katastrofy: jacht rozbija się, przyjaciółka Olivera ginie pod wodą, a jedynie on sam i jego ojciec, Robert, dostają się do szalupy ratunkowej. Dryfując, Robert opowiada Oliverowi o tym, że był zamieszany w nieczyste interesy razem z grupą „elit” Starling City, która to planuje coś złego. Ojciec daje synowi dziennik z listą nazwisk ludzi, którzy byli zamieszani z coś brudnego, wymusza na Oliverze obietnica zaprowadzenia sprawiedliwości, po czym popełnia samobójstwo, by Ollie mógł wziąć jego część zapasów. Po pewnym czasie Oliver dopływa do wyspy zwanej Lian Yu (po mandaryńsku Czyściec), gdzie Ollie musi nauczyć się rzeczy, których jako bogacz nigdy nie musiał robić i przede wszystkim – nauczyć się przeżyć. Po 5 latach Oliver zostaje odnaleziony przez rybaków, którzy zapuścili się na kutrze w okolice Lian Yu. Oliver wraca do Starling, jednak jest zupełnie inną osobą, spoważniał, wyciszył się, a jego ciały pokryły blizny i tatuaże. Co najważniejsze jednak, Oliver spełnia obietnicę daną ojcu. Jako The Hood uzbrojony w łuk, pełen arsenał strzał i odziany w zielony zakapturzony strój zajmuje się po kolei ludźmi z listy. Nie ma problemu z pobrudzeniem sobie rąk krwią, o ile jest to niezbędne, ale ważniejsze dla niego jest wymierzenie sprawiedliwości, a nie zabijanie każdego napotkanego zbira. W tym samym czasie Oliver dowiaduje się jak zmieniło się życie jego bliskich: najlepszego przyjaciela Tommy’ego Merlyna, (bylej już) narzeczonej Laurel Lance (której to siostrę, Sarę zabrał ze sobą na jacht; nienawidzi go za to ich ojciec, detektyw Quentin Lance), siostry Thei i matce Moirze, Nie wie jednak, że właśnie trwa końcowy etap planu, który ma zmienić oblicze Starling City na zawsze…

W serialu pojawia się wiele postaci, których obecności można szukać w komiksach. Dinah Laurel Lance, Thea Dearden Queen (lekko zmodyfikujcie jej imię i możecie się trochę zdziwić), Deadshot, Slade Wilson (tego pana zapamiętajcie), Malcolm Merlyn (interpretacja Arthura Kinga, Merlyna, jednego z nemesis Green Arrowa), China White, Huntress, Firefly, Royal Flush Gang, Blackhawk Squad, The Dodger czy Roy Harper. Wiele z tych postaci w późniejszych sezonach również przywdzieje maskę i bojowniczą tożsamość, tutaj widzimy dopiero początek historii.

The Hood nie działa jednak sam. Pomaga mu wciągnięty w jego krucjatę John Diggle, były żołnierz z Afganistanu, który po powrocie do domu pracuje jako ochroniarz i próbuje rozwikłać zagadkę śmierci swojego brata. W późniejszej części sezonu dołącza do nich również Felicity Smoak (zbieżność imion z komiksową postacią), młoda, genialna informatyczka z Queen Consolidated, która dołącza do Olivera z prywatnych pobudek. Na chwilę do drużyny przyłącza się również Helena Bertinelli, znana później jako Huntress, której bojownicze akcje były kierowane śmiercią narzeczonego, którą to Helena poprzysięgła pomścić.

Główną osią fabularną jest skreślanie przez Olivera nazwisk z Listy, które przekształca się pod koniec sezonu w walkę z ludźmi odpowiedzialnymi za tajemnicze Przedsięwzięcie. Nie brakuje tu jednak miejsca na kilka pobocznych wątków. Wspomniani już Huntress szukająca zemsty Diggle prowadzący śledztwo w sprawie śmieci brata, działania detektywa Lance’a mające na celu zatrzymać The Hood’a, kariera bossa narkotykowego – Hrabiego Vertigo. No i oczywiście przedstawiona w formie flashbacków historia 5 lat pobytu Olivera na wyspie. Flashbacki te często wyjaśniają wiedzę głównego bohatera na temat niektórych istotnych wydarzeń oraz pokazują, jak doszedł do poziomu umiejętności na którym znajduje się obecnie.

Jeśli chodzi o obsadę, to krótkie podsumowanie:
Stephen Amell („Rent-a-Goalie”, „Teenage Mutant Ninja Turtles 2”, chociaż popularność przysporzyła mu właśnei ta rola) jako Oliver Queen/The Hood
Katie Cassidy („Supernatural”, „Melrose Place”) jako Laurel Lance
Colin Donnell (aktor teatralny – nominowany do kilku nagród za rolę w Anything Goes”) jako Tommy Merlyn
David Ramsay („Outlaw”) jako John Diggle
Willa Holland („The O.C.”) jako The Queen
Susanna Thompson („Once and Again”, „NCIS”) jako Moira Queen
Paul Blackthorne („24”, „Lipstick Jungle”) jako detektyw Quentin Lance

Pierwszy sezon „Arrow” jest bardzo dobrym otwarciem serialu. Jest on trochę mroczniejszy niż typowe Teen Dramy, do jakich się zalicza. Produkcja nie wystrzega się potknięć, jak zabieg znany powszechnie jako „Złoczyńca Tygodnia” – wprowadzanie w każdym odcinku nowego przeciwnika, który bardzo często ginie, bądź zostaje „zapuszkowany” na amen pod koniec odcinka.Potrafi przyciągnąć uwagę widza prawie od początku, a bliżej zakończenia napięcie zdecydowanie rośnie. Samo zakończenie zostawia cliffhanger, ale jest on satysfakcjonujący.

OCENA: 7/10