Arrow – Sezon 2 (2013-2014)

Arrow Sezon 2
5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Po sukcesie pierwszego sezonu Arrow pewnym było, że stacja The CW kontynuuje historię współczesnej i brutalniejszej interpretacji Green Arrowa, a Stephen Amell pozbył się cienia Justina Hartley’a który wisiał nad nim podczas pracy nad pierwszym sezonem. Emisja drugiego sezonu (mającego 23 odcinki – podobnie jak pierwszy) rozpoczęła się 9.10.2013.

Oliver Queen przegrał. Choć zabił Malcolma Merlyna, nie udało mu się powstrzymać The Undertaking i duża część dzielnicy Glades została zrównana z ziemią, pochłaniając 503 ofiary, w tym przyjaciela Olivera i syna Malcolma – Tommy’ego Merlyna. Na matkę Olivera – Moirę – która miała udział w Undertaking spadła wina za całą tragedię, mimo jej prób powstrzymania go. Oliver czuje, że zawiódł miasto jak i swojego ojca, odwiesza tożsamość The Hooda na kołek i udaje się na wygnanie na znane już Lian Yu. Ściągają go stamtąd jego towarzysze – John Diggle i Felicity Smoak – którzy przekonują go do powrotu jako prezesa Queen Consolidated, gdyż firma ma ogromne problemy. Nie mija wiele czasu, aż Oliver powraca do ścigania przestępców, jednak teraz by uczcić pamięć Tomy’ego poprzysiągł nie zabijać i przyjąć nowy pseudonim – The Arrow. Oliver zostawia Listę za sobą i teraz odpowiada na obecne wołanie Starling City o pomoc. Okazuje się jednak, że w mrokach miasta zawiązuje się konspiracja, której celem jest zniszczenie życia Oliverowi, a skala i zagrożenie całej intrygi postawi Arrowa i Starling City na krawędzi upadku.

Nieodłączną częścią Arrow są flashbacki, które nie znikają i tu. Oliver dalej przebywa na Lian Yu, gdzie pod okiem Slade’a Willsona i Shado uczy się kolejnych technik walki i przetrwania. Pewnego dnia na wyspę przypływa statek Amazo wypełniony uzbrojonymi najemników, którymi dowodzi naukowiec Anthony Ivo. Ivo przypłynął na Lian Yu w poszukiwaniu serum które podczas II Wojny Światowej miało odwrócić losy konfliktu na stronę Japonii. Serum to (zwane Mirakuru) miało kosztem zdrowia psychicznego podnosić siłę i wytrzymałość obiektu który je przyjął, a Ivo miał własny cel w odzyskaniu substancji. Okazuje się też, że z Anthonym jest ktoś, kogo Oliver długo uznawał za zmarłego.

Drugi sezon Arrowa wprowadza wiele nowych postaci znanych z kart komiksu. Pierwotna wersja Black Canary, Deathstroke, Nyssa al Ghul z Ligą Zabójców, Ravager, Brother Blood, Isabel Rochev, Bronze Tiger, Shrapnel, Dollmaker, Amanda Waller, czy w końcu Barry Allen, Cisco Ramon i Caitlin Snow, którzy jeszcze zaznaczą swoją obecność w tym świecie.

Właśnie, trzeba wspomnieć o dwuodcinkowej historii, która odbywa się w odcinkach 2×08 „The Scientist” oraz 2×09 „Three Ghosts” podczas których laborant z komendy policji w Central City przybywa do Starling City by pomóc rozwiązać tajemnicę tajemniczej kradzieży sprzętu laboratoryjnego, w którą zaangażowany był ktoś o nadludzkiej sile. Tym laborantem jest oczywiście Barry Allen, znany w komiksach jako The Flash. Na naszych oczach Barry’emu przydarza się wypadek, podczas którego razi go piorun, a kilka odcinków później w 2×19 „The Man Under the Hood” mamy okazję poznać Cisco Ramon’a i Caitlin Snow, pracowników S.T.A.R. Labs, którzy opiekują się Barrym przebywającym w śpiączce.

Na naszych oczach formuje się też Suicide Squad, do którego zwerbowany zostaje John Diggle. A.R.G.U.S. i dowodząca nim Amanda Waller wysyła znanych nam złoczyńców: Deadshota, Shrapnela i Bronze Tigera, a na misję udają się z nimi wspomniany wcześniej John Diggle i jego była żona – Lyla Michaels. Odcinek ten jest małą odskocznią od będącego głównym motywem sezonu konfliktem Olivera z *SPOILER*.

W tym sezonie drużyna powiększa się o Roya Harpera (chłopaka Thei Queen – siosty Olivera) oraz *SPOILER* która po powrocie do Starling City przybrała pseudonim Canary.

Głowna obsada serialu również uległa zmianie. Zniknął Colin Donnell, którego Tommy Merlyn zginął, aktor pojawia się epizodycznie w jednym z odcinków. Stałą obsadę zasilili natomiast
Emily Bett Rickards jako Felicity Smoak
Colton Haynes („Teen Wolf”, „San Andreas”) jako Roy Harper
Manu Bennett („Spartacus”, „The Hobbit”, ” The Shannara Chronicles”) jako Slade Wilson/Deathstroke

Drugi sezon Arrow jest godną kontynuacją historii rozpoczętej rok wcześniej. Widać, że DC Comics pozwoliło twórcom serialu na swobodniejsze gospodarowanie postaciami znanymi z kart komiksu, co wyszło serialowi na dobre. Większa widowiskowość i epickość również pozytywnie wpływa na odbiór, a druga połowa sezonu jest już jazdą na rollercoasterze.


OCENA: 8/10