Scarecrow

Scarecrow - Strach na Wróble - DC Comics

Pierwszy raz pojawił się w World’s Finest Comics #3 w 1941. Został stworzony przez Bill’a Finger’a i artystę Bob’a Kane’a którzy są odpowiedzialni za stworzenie Batmana. Po pierwszym pojawieniu się Scarecrow’a w World’s Finest Comics #3, pojawił się on jeszcze raz w Detective Comics #73 w marcu 1943. Po tym wystąpieniu został zapomniany na ponad dwadzieścia lat, aby zostać przywróconym przez Gurdner’a Fox’a w lutym 1967. Od tego czasu Scarecrow zaczął powracać do historii Mrocznego Rycerza i całego DC. Pojawił się m.in. w pierwszej części trylogii Nolan’a, w serialu animowanym Batmani w grze „Batman: Arkham Knight”.

Historia Scarecrowa

W swoim pierwszym pojawieniu się Jonathan Crane był profesorem psychologii. Był traktowany z góry przez innych nauczycieli z powodu swojego stylu ubierania się, jako że wszystkie pieniądze wydawał na książki. Crane został zwolniony po tym jak wystrzelił z pistoletu podczas zajęć z psychologii strachu. Po zwolnieniu stał się Scarecrow’em. W tym wydaniu Crane był dobrze wyszkolony w walce wręcz i używał broni zamiast swojego atutowego gazu strachu.

Potem historia Scarecrow’a została zmieniona, na tą którą znamy z „Batman: Scarecrow Year One”. W tej historii Crane po śmierci matki i pozostawieniu przez ojca jest wychowywany przez babcię, która zamykała go w kościele, gdy zrobił coś, co się jej nie spodobało, gdzie był atakowany przez wrony. W szkole był prześladowany ze względu na swoje chude ciało i niezręczny wygląd. Pewnego dnia Crane podgląda babcię, która przygotowywała jego strój, który miał założyć do kościoła. Wtedy dowiedział się jak jego babcia sprawiała, że atakowały go wrony, mianowicie spryskiwała jego strój tajemniczą miksturą wabiącą ptaki. Później młody Crane włamał się do pokoju do którego babcia zabroniła mu wchodzić. Odnalazł tam bibliotekę babci, dzięki której dowiedział się wszystkiego, czego mógł odnośnie każdej nauki, a zwłaszcza chemii. Dzięki tej wiedzy stworzył swoją wersję babcinej mikstury i przetestował ją na jednym ze szkolnych prześladowców. Prześladowca został zaatakowany przez ptaki i w połowie oślepiony. Kiedy chłopak domyślił się, że to sprawka Crane’a, znów go pobił doprowadzając chłopca do stworzenia jeszcze silniejszej mikstury i ostatecznie do zabicia babci. Crane odnalazł przyjemność w straszeniu ludzi. Dosłownie na śmierć. Później został nauczycielem psychologii na Uniwersytecie Gotham. Został zwolniony z powodu zranienia studenta podczas demonstracji swoich teorii. Wtedy zdecydował się przybrać postać Scarecrow’a i używać strachu jako swojej głównej broni.

W 2012 DC Comics przeprowadziło reboot w postaci New 52. Dało nam kolejną genezę Scarecrow’a, która jest obecnie obowiązującą. W tej historii Crane był wychowywany przez ojca, dr. Crane’a. Jego ojciec pracował nad toksyną strachu dla rządu USA. Jednym z jego eksperymentów było zamykanie syna w piwnicy z martwymi ciałami i przerażającymi maskami. Podczas gdy jego syn przebywał w zamknięciu, dr. Crane monitorował reakcję jego organizmu. Pewnego dnia dr. Crane zmarł, kiedy jego syn był zamknięty. Kilka dni później policja przyjechała do domu Crane’a i odkryła jego martwe ciało i Jonathana zamkniętego w piwnicy. W tej historii Crane jest znów prześladowany w szkole, ale nauczył się z tym żyć. Potem został profesorem w koledżu. Został zwolniony z tego stanowiska, po tym jak rozsypał pająki na swojego współpracownika, bo chciał wyleczyć go z arachnofobii. Następnie Crane otworzył swoją własną praktykę jako psycholog, ale po zabiciu swojego pacjenta stwierdził, że to nie jego przeznaczenie i przybrał postać Scarecrow’a.

Krótko wspomnę jeszcze o historii Scarecrow’a w „Blackest Night”. Podczas ataku Czarnych Latarni, Scarecrow został wybrany przez kopię pierścienia Sinestro na członka jego korpusu. Wzwiązku z czym Scarecrow otrzymał pierścień, który używa emocji strachu.

Moce i umiejętności Scarecrowa

Scarecrow jest mistrzem w dziedzinie chemii zdolnym do stworzenia silnych toksyn strachu. W niektórych odsłonach jest przedstawiony jako dobrze wytrenowany w walce wręcz, a w innych jako postać słaba fizycznie. Ciekawostką na temat Scarecrow’a jest to, że jest on niezdolny do odczuwania emocji, a jedyną rzeczą która budzi w nim lęk jest Batman.