Black Lightning (Jefferson Pierce)

Black Lightning zadebiutował w komiksie „Black Lightning #1” z 1977 roku. Twórcami postaci są Tony Isabella i Trevor Von Eeden.

Kim jest Black Lightning?

Jefferson Pierce, olimpijski złoty medalista w dziesięcioboju, powrócił do swojej trudnej dzielnicy w Metropolis, aby zostać dyrektorem szkoły, motywowany śmiercią swojego ojca. Walcząc z lokalnym gangiem i korupcją jako superbohater Black Lightning, doświadczył utraty mocy, która okazała się psychosomatyczna. Dołączył do zespołu Outsiders Batmana, przeżył konflikt z rodzicami ofiary swoich działań, a także wziął udział w zdarzeniach związanych z bombą genową Dominatorów. Po tym, jak Lex Luthor został prezydentem, Pierce został Sekretarzem Edukacji, ale zrezygnował z tej roli w związku z kontrowersjami. Występował gościnnie w różnych serialach DC, w tym w „Green Arrow”. Jego córka, Anissa, również dołączyła do nowych Outsiders. Pierce użył swoich wpływów, aby przeciwstawić się budowie kasyna przez gangstera Holocaust, co doprowadziło do ich konfrontacji.

W „Infinite Crisis”, Black Lightning został rozważany przez Batmana do misji zniszczenia satelity Brother Eye, a ostatecznie współpracował z Mister Terrific, by pokonać sztuczną inteligencję. Wykorzystywał swój poprzedni status Sekretarza Edukacji do zdobywania informacji o superzłoczyńcach. Black Lightning był fałszywie oskarżony o morderstwo, ale jego niewinność została ujawniona dzięki Jasonowi Toddowi i Nightwingowi, co doprowadziło do uwolnienia go z więzienia. Choć pierwotnie odrzucił ofertę dołączenia do Justice League of America (JLA), później został jej członkiem, pomagając drużynie dzięki swoim kontaktom w świecie przestępczym. W „Final Crisis: Submit”, pomógł Wytatuowanemu Mężowi i jego rodzinie uciec, ale sam został pojmany i był przetrzymywany w niewoli przez Darkseida.

Moce Black Lightninga

Black Lightning posiada zdolność generowania i kontrolowania elektryczności, co pozwala mu na tworzenie błyskawic oraz elektrycznych pól siłowych dla ataku i obrony. Potrafi również latać, korzystając z mocy elektrycznych, i emitować wyładowania elektromagnetyczne, które mogą zakłócać działanie urządzeń elektronicznych. Jest również wyszkolony w walce wręcz i posiada umiejętności taktycznego myślenia oraz liderstwa, co czyni go skutecznym zarówno indywidualnie, jak i w pracy zespołowej.