Black Lightning

black lightining
5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Powstanie Black Lightninga

Oryginalnym kandydatem DC do bycia pierwszym, czołowym czarnoskórym superbohaterem był tak zwany Black Bomber, biały rasista który zmieniałby się w czarnoskórego superherosa pod wpływem stresu. Tuż przed tym jak Black Bomber miał udać się do druku, Tony Isabella (który pracował wcześniej nad czarnoskórymi bohaterami Marvela) przekonał wydawnictwo, aby użyto jego postaci Black Lightninga nad którym pracował już jakiś czas.

Tony napisał pierwsze dziesięć zeszytów, zanim oddał tytuł w ręce Dennisa O’Neila, niestety O’Neil wydal tylko jeden zeszyt zanim seria została anulowana w 1978 roku. Black Lightning wystąpił gościnnie w różnych tytułach przez następne parę lat, wliczając w to Detectiv Comics, czy Justice League of America, w którym Liga zaproponowała mu członkostwo, ale Pierce odrzucił propozycję.

W 1993 roku Black Lightning zaczął się pojawiać regularnie w serii „The Outsiders”, lecz po zakończeniu serii znów powrócił do gościnnych wystąpień. W 1995 wznowiono serię z rysunkami Eddy’ego Newella i scenariuszem Tony’ego Isabelly, który został zwolniony po ósmym zeszycie, a serię przejął australijczyk Dave de Vries. Po odejściu Isabelly seria została anulowana pięć zeszytów później, decyzja ta została podjęta zanim zeszyty udały się do druku.
W 2009 roku wydano „Black Lightning: Year One” limitowaną serię, składającą się z sześciu zeszytów. Jako część The New 52 odnowiona wersja Black Lightninga pojawiła się w „DC Universe Presents” gdzie stworzył duet z Blue Devilem.

Historia Black Lightninga

Zwycięzca złotego medalu w dziesięcioboju na Igrzyskach Olimpijskich, Jefferson Pierce wraz z żoną Lynn i córką Anissą wrócił do Slumsów Samobujców, swojej starej dzielnicy w Metropolis, aby zostać dyrektorem w Garfield High School. Stara dzielnica Jeffersona została rozdarta przez lokalny gang The 100. Peter Gambi, przyjaciele rodziny który nauczył Jeffersona tłumić jego wrodzone zdolności, zaproponował mu żeby użył swoich mocy do poprawienia sytuacji w dzielnicy. Po publicznej egzekucji Earla Clifforda, jednego z najbardziej obiecujących uczniów, Pierce przyjmuje tożsamość Black Lightninga.

Po tym, jak jego seria została anulowana, Black Lightning stracił swoje moce, ale kontynuował walkę bez nich. Strata mocy okazała się być psychosomatycznym skutkiem kryzysu zaufania wynikającego ze śmierci Triny Shelton, przypadkowej ofiary która była świadkiem starcia Black Lightninga i uzbrojonymi bandytami. Chcąc zwerbować Jeffersona do ratowania Lucjusza Foxa z Markovii, Batman pomógł Pierce’owi odzyskać jego moce. Podczas bycia członkiem Outsiders Batmana Jeff został porwany przez grupę zwaną Masters of Disaster na polecenie rodziców Triny Shelton, którzy chcieli pomścić swoją córkę. Wciąż czując się winnym śmierci dziewczyny, Jefferson był gotów oddać swoje życie. Po odejściu z Outsiders, Black Lightning przeniósł się do Brick City, aby kontynuować swoją solową karierę.

Kiedy w 2000 roku Lex Luthor został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych mianował Jeffersona Pierce’a na Sekretarza Edukacji. Pierce przyjął posadę uznając, że zdziała więcej dobrego będąc częścią systemu niż będąc poza nim. Przed swoją rezygnacją ze stanowiska Sekretarza Edukacji, Pierce wykorzystał swoje wpływy do powstrzymania gangstera, metaczłowieka znanego jako Holocaust co doprowadziło że Pierce został zaatakowany przez gangstera podczas mowy końcowej w Garfield High School.

Green Arrow zaproponował Black Lightningowi członkostwo w JLA, ale ten odmówił chcąc pozostać obrońcą Slumsów Samobójców, ale został rezerwowym członkiem Ligi. Wiele lat później Pierce został wezwany do walki z odrodzonym Amazo. Black Lightning dołączył do JLA pomagając im swoimi zdolnościami wywiadowczymi wśród społeczności przestępczej ponieważ większość przestępców wierzy, że wciąż współpracuje z Luthorem. Później Black Lightning został zwerbowany przez Alfreda Pennywotha do dołączenia do nowej wersji Outsiders po ataku Doctora Hurt’a, który doprowadził do zapadnięcia w śpiączkę Thunder, córki Pierce’a. W przeciwieństwie do poprzednich wersji Outsiders, ta odsłona grupy musiała pozostać „poza siecią” przez co musieli zerwać kontakty z rodziną i przyjaciółmi na parę miesięcy.

W 2011 roku wystartowało New 52 w którym Black Lightning wchodzi w konflikt z Blue Devil’em po fali zbrodni Tobiasa Whale’a. Później zostaje ukazany jako potencjalny rekrut do JL.

Moce i umiejętności Black Lightninga

Pierwotnie nie posiadał wrodzonych mocy. Zamiast tego używał pasa, który pozwalał mu tworzyć pola siłowe i wyładowania elektryczne. W „Invasion! #3” zostało ujawnione, że jego moce są skutkiem metagenu.

W obecnym kanonie, w „Black Lightning: Year One” potwierdzono, że Jefferson Pierce jest metaczłowiekiem urodzonym z mocą kontrolowania pola elektromagnetycznego. Nie znane są granice jego mocy, ale potrafi tworzyć ładunki elektryczne tak potężne, że mogą one rozruszyć serce Supermana, po tym jak ten został wystawiony na działanie krytponitu. Potrafi także tworzyć pola elektromagnetyczne zdolne zastrzymywać pociski jednak to wymaga od niego wielkiej koncentracji i wysiłku. Potrafi także tworzyć pole, które umożliwia mu ograniczone możliwości lotu. Pierce posiada też kondycję fizyczną na poziomie olimpijskim, dzięki czemu posiada nadprzeciętną siłę, szybkość i wytrzymałoś. Otrzymał również trening w sztukach walki pod okiem Batmana.