Jong Li

Jong Li zadebiutował w komiksie „Green Lantern: Dragon Lord” #1-3, które nakładem ukazały się w 2001 roku.

Historia Jong Li

Jong Li to praktycznie pierwsza Zielona Latarnia pochodząca z Ziemi. Był mnichem wychowanym w Świątyni Smoczych Władców w feudalnych Chinach i żył w 660 n.e.

Kiedy Jong Li był młody był uczony o Smoczych Władcach, istotach które rządziły w „Złotym Wieku” ludzkości, a pod ich rządami ludziom żyło się dobrze. Nauczył się żyć bez ziemskich przywiązań i żyć w spokoju i z dyscypliną, ale pewnego dnia do świątyni przybyła cesarska konkubina, Jadeitowy Księżyc, wraz z dzieckiem prosząc o pomoc w ucieczce. Jong Li starał się jej pomóc, ale zawiódł, a jego świątynia i inni mnisi zostali zniszczeni przez cesarza i jego armię.

Jong Li spotkał później jednego ze Strażników Wszechświata, który dał mu pierścień i baterię Zielonej Latarni aby „sprzeciwić się złu, złagodzić cierpienie i chronić niewinnych.” Później Jong Li uratował Jadeitowy Księżyc i dowiedział się o Górze Lung, gdzie ponoć żyli ostatni Smoczy Władcy. Jong Li otrzymał od Władców ich błogosławieństwo ognia stał się ostatnim Smoczym Władcą Ziemi, po czym w końcu pokonał okrutnego cesarza i uratował ludzi.