Mera

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Mera zadebiutowała w Srebrnej Erze w „Aquaman #11”. Została stworzona przez Jacka
Millera i Nicka Cardy’ego w 1963 roku.

Historia Mery

Mera jest była królową Wymiaru Aqua (Xebelu), Królową Atlantydy, oraz żoną Aquamana.
W swoim chronologicznie pierwszym występie Mera ucieka przed kryminalistą Leronem,
który przejął kontrolę nad jej królestwem, kiedy przybywa na Ziemię poznaje Aquamana i
Aqualada, którzy przysięgają jej pomóc. Leron zastawia zasadzkę i więzi Aquamana wraz z
Merą w Wymiarze Aqua. Aquaman wspomagany przez Quispa, ducha wody, uwalnia Merę i
pokonuje Lerona. Mera zrzeka się tronu Xebelu i wraca na Atlantydę gdzie wychodzi za mąż
za Arthura, a wkrótce potem rodzi mu syna Arthura Curry’ego Juniora.

Kilka lat później Black Manta porwał Arthura Jr. umieszczając go w zbiorniku, który miał za
zadanie go udusić. Zdesperowana Mera wyruszana na poszukiwanie naukowca z Xebelu,
który posiadał materiały do stworzenia urządzenia, które mogłoby uratować jej syna. Mera
jednak przybywa za późno i widzi swojego syna martwego. Śmierć małego Arthura
spowodowała rozłam w związku Aquamana i Mery. Po ataku olbrzymiej, inteligentnej
meduzy, gdy Arthur walczył by ich uwolnić, Mera wydostała się i zaatakowała Aquamana
winiąc jego „słabe geny” za śmierć ich syna. Podczas walki Aquaman przypadkowo popycha
Merę na kawałek metalu. Wierząc, że jest martwa Aquaman kładzie ją w trumnie i zamyka w
pałacu, Merze jednak udało się przeżyć dzięki jej obcej fizjologii. Po wskrzeszeniu Mera nie
widzi żadnego powodu by zostać na Ziemi i postanawia wrócić do Wymiaru Aqua.

Podczas „Blackest Night” na prośbę Gartha, Mera wyraża zgodę z przeniesienie zwłok Aquamana z Mercy Reef do Atlantydy. Zanim jednak do tego doszło zostają zaatakowani przez Aquamana, Tulę i Dolphin przemienionych w Czarne Latarnie. Podczas walki Garth zostaje przemieniony w jedną z Czarnych Latarnii, a Mera ucieka do Hali Sprawiedliwości i wzywa pomoc z którą pojawia się Firestorm. Później Mera zostaje wybrana na nosicielkę czerwonego pierścienia gniewu, a podczas bitwy staje przeciw Aquamanowi i ożywionemu Arthurowi Juniorowi. Planem Aquamana było wykorzystanie uczuć Mery do syna, ta jednak stwierdza, że nigdy nie chciała dzieci i niszczy mroczną wersję swojego syna. Po pokonaniu Nekrona, Istota Życia ożywia Aquamana, a jego widok łamie więź z czerwonym pierścieniem przez co Mera doznaje zatrzymania krążenia. Carol Ferris i Saint Walker łączą swoje moce i leczą ją, żęby mogła znów zjednoczyć się ze swoim ukochanym Arthurem.

W „Brightest Day” kiedy Mera i Aquaman powstrzymali wyciek ropy zostają zaatakowani przez żołnierzy pod dowództwem Sireny, która łódząco przypomina Merę. Okazuje się że Mera pochodzi z kolonii karnej dla separatystów, którzy setki lat temu zostali wysłani do innego wymiaru (Xebelu), a ona przybyła na Ziemię żeby zabić króla Atlantydy w ramach zemsty. Wraz z Aquamanem i Aquagirl stawiają czoła połączonym siłą Czarnej Manty, Siren i elitarnych żołnierzy Xebelu – Szwadronu Śmierci. Po wygnaniu Manty i Siren do portalu w Trójkącie Bermudzkim, Aquaman wybacza Merze, że nie wyjawiła mu prawdy.

W New 52 Mera wraz z Aquamanem wracają do Amnesty Bay. Mera ma problem z przystosowaniem się do społeczeństwa i kontrolowanie swojego gniewu. Pomaga Arthurowi i innym w odkryciu tajemnicy zatonięcia Atlantydy i powstrzymaniu Czarnej Manty, który stara się zebrać starożytne artefakty z Atlantydy. Po wydarzeniach z „Tronu Atlantydy” Mera zostaje aresztowana przez policję za napaść pod wpływem gniewu. Mera wraz z policjantami zostaje zaatakowana przez Martwego Króla, który chce żeby zaprowadziła go do Xebel. Martwy Król zaciąga Merę do Trójkąta Bermudzkiego by ta otworzyła bramę. Merze jako pierwszej udaje się przedostać do swojego rodzinnego miasta, by ostrzec wszystkich, na miejscu dowiaduje się że została zaręczona z Nereusem, nowym królem Xebel. Mera wraz z Nereusem zostają uwięzieni w lodzie, ale zjawia się Aquaman by ich uwolnić i staje do walki z Martwym Królem, który okazuje się być pierwszym królem Atlantydy, który znów zamierza rządzić Siedmioma Morzami. Mera uwalnia Nereusa i żołnierzy Xebel, aby pomogli Arthurowi, ci jednak kłaniają się Martwemu Królowi jako prawowitemu władcy Siedmiu Mórz. Mera zostaje uwięziona przez Martwego Króla w kontrolowanej przez żołnierzy Xebelu Atlantydy. Mera odmawia ślubu z Nereusem i grozi, że zabije go jak tylko się uwolni.