Reverse Flash (Eobard Thawne)

Eobard Thawne zadebiutował w komiksie „The Flash #139” z 1963 roku. Twórcami postaci są John Broome i Carmine Infantino.

Kim jest Eobard Thawne?

Eobard Thawne z XXV wieku odkrył kapsułę czasu z kostiumem Flasha. Ulepszając kostium za pomocą urządzenia tachionowego, zdobył zdolności speedstera i stał się „Reverse Flashem”, rozpoczynając serię przestępstw. W kapsule była także bomba atomowa, którą Barry Allen, oryginalny Flash, starał się unieszkodliwić. Po pokonaniu Thawne’a, Barry zneutralizował bombę. Thawne, pragnąc zemsty, wrócił w czasie. Odrzucony przez Iris West, zabił ją. Gdy Barry zakochał się ponownie, Thawne zagroził śmiercią jego nowej narzeczonej, Fionie Webb. W obawie przed powtórzeniem tragicznej historii, Barry zabił Thawne’a.

Geneza Eobarda została unowocześnia po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”. Przed odkryciem kapsuły z kostiumem Flasha, Thawne był naukowcem, który ubóstwiał Flasha na tyle, że przeszedł operację plastyczną, by na niego przypominać. Po zdobyciu kosmicznej bieżni, Thawne zdobył moce Flasha i chciał spotkać swojego idola w przeszłości. Gdy dotarł do Muzeum Flasha, odkrył, że w przyszłości stanie się wrogiem Flasha i zginie z jego rąk. Thawne, będąc psychicznie niestabilny, przekonał się, że jest Barrym Allenem i zaatakował Central City. Wally West zmusił go do powrotu do jego czasów, choć Thawne zabrał ze sobą resztki kostiumu, co wskazywało na jego przeznaczenie. Dodatkowo dowiedziano się, że Malcolm Thawne to przodek Eobarda i zaginiony brat bliźniak Barry’ego Allena, co czyni Barry’ego pradziadkiem Eobarda Thawne’a.

Reverse Flash i Flashpoint

Reverse Flash udaje młodego świadka morderstwa i kradnie siłę życiową dzieci, aby zmieniać swój wiek i ukrywać tożsamość przed Barrym Allenem. Po ujawnieniu prawdziwej tożsamości Patty Spivot, asystentce Barry’ego, zamierza ją zabić, aby zmienić bieżący czas. Barry i jego alternatywne ja, Hot Pursuit, próbują powstrzymać Thawne’a. Gdy Thawne odkrywa, że Pursuit to inna wersja Barry’ego, zabija go, zmieniając go w pył. Uciekając, Thawne ukrywa się w tłumie jako starzec, wykorzystując moc Sily Prędkości. Barry, przegrany, odwiedza grób swojej matki, zamordowanej przez Thawne’a.

Wkrótce po tym, Flash trafia do alternatywnej rzeczywistości. Okazuje się, że Thawne przyczynił się do stworzenia tej nowej rzeczywistości, co potwierdza fakt, że w pierścieniu Barry’ego jest kostium Thawne’a, a nie Flasha. Podczas starcia z Wonder Woman i Aquamanem, Thawne ponownie konfrontuje się z Barrym. Po brutalnej walce, w której Thawne dominuje nad Flashem, Thomas Wayne, alternatywna wersja Batmana, zabija Thawne’a, przebijając mu serce mieczem.

Współczesne losy Reverse Flasha

W DC Rebirth sięgnięto po motyw fascynacji Eobarda Flashem. Po zdobyciu kostiumu Flasha z kapsuły czasu, Eobard staje się wersją tego bohatera i tworzy własne zagrożenia w 25. wieku, by potem je „eliminować”. Gdy Barry przybywa do jego czasów, Thawne zostaje odkryty i pokonany, ale postanawia udowodnić, że się zmienił. Podróżując do przeszłości, staje się Reverse-Flashem po tym, jak odkrywa, że Barry traktuje go tak samo jak innych. W crossoverze „The Button”, Thawne atakuje Bruce’a Wayne’a i zostaje teleportowany przez tajemniczą istotę. Po powrocie jest promieniowany i mówi, że widział Boga. Barry i Batman próbują go śledzić, lecz zostaje on zabity przez Iris po serii konfrontacji z Barry’m. Okazuje się też, że Thawne sprowadził Thomasa Wayne’a z alternatywnego wszechświata, aby dręczyć go obrazem jego syna jako Batmana.

Moce Reverse Flasha

Eobard posiada podobne do tych, które ma Flash. Do jego głównych zdolności należą superprędkość, podróżowanie w czasie, szybkie leczenie ran, wibracje ciała umożliwiające przenikanie przez przedmioty oraz manipulacja wiekiem. Reverse Flash czerpie moce z Negative Force.