Flash (Barry Allen)

5.00 avg. rating (99% score) - 4 votes

Bartholomew Henry Allen znany też jako Flash, został stworzony przez Roberta Kanighera oraz Carmine’a Infantino i pojawił się po raz pierwszy w październiku 1956 roku w „Showcase #4”. Pojawienie się Barry’ego rozpoczęło Srebrną Erę komiksu oraz wprowadziło pojęcie Multiwersum do DC Comics.

Historia Barry’ego Allena

Barry Allen był zwyczajnym kryminologiem, który posiadał reputację bycia powolnym i wiecznie spóźnionym co frustrowało jego narzeczoną, Iris West. Pewnej nocy, gdy pracował do późna, piorun trafił w chemikalia które rozlały się po ciele naukowca. Po wypadku Barry zorientował się, że potrafi poruszać się, reagować i myśleć z nieprawdopodobną prędkością. Zakładając czerwone trykoty z żółtymi piorunami i nazywając się Flashem stając się tym samym zamaskowanym bohaterem Central City. Gdy Ziemia zostaje zinfiltrowana przez rasę wojowników z innej planety, niektórzy z największych ziemskich bohaterów, w tym Allen, łączą siły. Po pokonaniu obcych najeźdźców bohaterowie postanowili utworzyć Justice League.

Jakiś czas po jego ślubie z Iris, życie Flasha zaczęło się walić. Iris została zamordowana przez Professora Zooma, który planował dokonać tego samego czynu podczas przygotowań Allena do ślubu z kolejną kobietą. Flashowi udaje się powstrzymać złego speedstera, łamiąc mu kark. Barry został postawiony przed sądem i uznany za winnego. Flash zostaje później zaatakowany przez Reverse Flasha z którym przenosi się do przyszłości, gdzie dowiaduje się, że to Abra Kadabra przebrany za Zooma chciał pozbawić Allena dobrego imienia. Po odzyskaniu wolności Barry powrócił do XXX wieku by dołączyć tam do Iris (która okazała się być dzieckiem przybyłym z przyszłości). Po kilku tygodniach szczęścia rozpoczął się Kryzys na Nieskończonych Ziemiach podczas, którego Allen zostaje złapany przez Anty-Monitora i wysłany do roku 1985. Barry’emu udaje się uciec i przeszkodzić Anty-Monitorowi w zniszczeniu Ziemi, tworząc wir i wsysając energię z działa antymaterii w efekcie ginąc. Jak się później okazało Barry cofnął się wtedy w czasie i stał się tym piorunem, który dał mu jego moce. Po śmierci Allena, Kid Flash –Wally West, przejął tożsamość Flasha. Gdy Wally zaczął żałować, publicznej wiedzy o nim jako Flashu, znikąd pojawił się Barry, tłumacząc że pochodzi z czasu lekko przed swoją śmiercią. Dzięki pomocy Specrtre’a Barry wymazuje całą wiedzę na temat tożsamości Flasha. Później Barry znika, mówiąc Wally’emu, że przybędzie mu na pomoc trzy razy z których ten był pierwszy.

Podczas wydarzeń z Infinite Crisis Barry opuszcza Speed Force żeby pomóc swojemu wnukowi Bartowi w pokonaniu Superboya – Prime, wciągając go w Speed Force gdzie przebywał jeszcze wiele lat. Pewnego dnia Jay Garrick i Wally West zaczęli odczuwać dziwne wibracje, które później okazały się należeć do Barry’ego. Jay powiadamia Iris, że jej mąż naprawdę żyje, tymczasem Barry i Wally udali się parę tygodni w przyszłość gdzie zostali zaatakowani przez Wonder Woman, Batwoman, Catwoman i Gigante, które zostały zmienione w Female Furies poprzez uwolnienie Równania Anty – Życia. Równanie Anty – Życia zadziałało równierz na Iris, jednak Barry’emu udało się uwolnić żonę poprzez namiętny pocałunek. Razem z Wallym, Barry udał się do Darkseida prowadząc za sobą Black Racera (jedno z wcieleń Śmierci) co przyczyniło się do upadku Nowego Boga.

Podczas gdy Central i Keystone City świętowały powrót Flasha, Barry unikał parad i przyjęć z okazji jego powrotu zaszywając się w muzeum Flasha, rozmyślając dlaczego znów żyje. Podczas rozmowy z Hale Jordanem, Barry wyjawia że jego matka została zamordowana kiedy był jeszcze dzieckiem, a jego ojciec został aresztowany za jej zabójstwo. Nagle speedster Savitar uciekł ze Speed Force poprzez Barry’ego. Gdy Barry’emu udało się dogonić Savitara i dotknąć go speedster zaczął krzyczeć po czym zmienił się w pył. W tym samym czasie Wally, Iris i Jai Westowie, Liberty Bell, Jay Garrick i Bart Allen doświadczyli ogromnego bólu i zniknęli w błyskawicy. Podczas starcia z kultystami Savitara, które skutkowało śmiercią ich nowego lidera wszyscy speedsterzy znów poczuli niewyobrażalny ból. Barry nie chcąc zadawać tyle bólu innym uciekł do Speed Force gdzie spodkał starych przyjaciół – Johny’ego Quicka i Maxa Mercury’ego. Okazuje się, że w wymiarze speedsterów znajduje się również Eobard Thawne, który stworzył swoją własną, negatywną Speed Force. Gdy Wally pojawia się w Speed Force i razem z Barrym dowiaduje się, że to Allen jest odpowiedzialny za stworzenie mocy stojącej za każdym ze speedsterów. Po doładowaniu baterii poprzez Barry’ego i opuszczeniu Speed Force, siedmiu speedsterów (Barry Allen, Wally West, Jay Garrick, Max Mercury, Bart Allen, Jesse Chambers i Iris West Park) rozpoczynają starcie z Profesorem Zoomem i mimo przewagi liczebnej nie udaje im się powstrzymać Reverse Flasha przed porwaniem Barry’ego. Thawne wyjawia, że całe zło jakie spotkało Barry’ego, łącznie ze śmiercią jego matki, było jego dziełem. Thawne chcąc zadać Flashowi ostateczny cios postanawia cofnąć się w czasie i zabić Iris West za nim para się poznała. W pogoni za Profesorem Zoomem do Barry’ego dołącza Wally. Razem wypychają Thawne’a ze strumienia czasu umieszczając go w urządzeniu skonstruowanym tak by odseparować go od negatywnej Speed Force. Po powrocie do teraźniejszości Flash i pozostali speedsterzy zostają przywitani przez ludzi z wielką radością.

Podczas Blackest Night Barry razem z Halem Jordanem stoczyli walkę z Czarną Latarnią J’onnem J’onzzem po której Barry razem z Wallym i Bartem okrążają świat informując wszystkich bohaterów o ataku Czarnych Latarni. Gdy pojawił się Nekron, Barry razem z Wallym i Bartem dołącza do Ligii Sprawiedliwych i Tytanów by stawić czoło liderowi Czarnych Latarni. Nekron użył czarnych pierścieni by zmienić Supermana, Wonder Woman, Troje, Green Arrowa, Barta i paru innych bohaterów w Czarne Latarnie. Barry używając swojej mocy, przeniósł się razem z Halem dwie sekundy w przyszłość dezorientując goniące ich pierścienie. Chwilę po ponownym dołączeniu do walki z Nekronem i jego armią, Barry zostaje wybrany przez niebieski pierścień mocy i zostaje tymczasowym członkiem Korpusu Niebieskiej Latarni czyniąc go bardziej efektywnym wobec Czarnych Latarni. Barry okazał się bardzo zdolny w posługiwaniu się pierścieniem będąc w stanie tworzyć konstrukty nie mal od początku. Pod koniec wydarzeń z Blackest Night Barry dołącza do Korpusu Białej Latarni ostatecznie przyczyniając się do pokonania Nekrona i jego Czarnych Latarni.

Po zakończeniu Blackest Night Barry Allen powoli powracał do życia Central City. Mówiąc, że był pod opieką programu ochrony świadków Allen powrócił do laboratorium CCPD jako kryminolog i na ulice jako Flash. Pierwszą sprawą Barry’ego po powrocie została śmierć mężczyzny ubranego w strój podobny do tego jaki nosi Mirror Master. Okazuje się, że pod maską nie krył się ani oryginalny Mirror Master Sam Scudder, ani współczesny, Evan McCulloch. Gdy Barry dowiedział się o kolejnym portalu, Barry szybko ruszył w miejsce jego pojawienia się. Po dotarciu, grupa ludzi ubrana w stroje podobne do tych noszonych przez Łotrów, nazywająca się Renegatami, powiedziała Barry’emu, że pochodzą z XXV wieku i oznajmiają mu że jest aresztowany za zabicie Mirror Monarcha. Po krótkim starciu, podczas którego dysk czasowy Weather Warlocka został uszkodzony, Renegaci zostają zmuszeni do powrócenia do XXV wieku. Teleportacja Renegatów spowodowała zawalenie się budynku. Flash uratował wszystkich mieszkańców i odbudował budynek po czym ruszył w drogę by znaleźć prawdziwego zabójcę Mirror Monarcha. Jakiś czas później Barry znów zostaje zaatakowany przez Renegtów i uratowany przez niepodziewane pojawienie się Kapitana Boomeranga. Podczas walki Top rozbija jedno z luster pozostawionych przez Mirror Monarcha i uwalnia Lustrzanych Lordów i zamyka Flasha w lustrze samemu uciekając. Barry budzi się podczas swojego procesu w XXV wieku, a w tym samym czasie Top atakuje Iris. Flashowi udaje się uciec z przyszłości, uratować Iris, pokonać Topa i znaleźć prawdziwego mordercę Mirror Monarcha.

Pewnego dnia Barry budzi się w swoim biurze i odkrywa, że jego matka żyje, nikt nie słyszał o Supermanie, Wonder Woman i Aquaman toczą wojnę między swoimi narodami, Iris West nie jest jego żoną, a on sam nie posiada żadnych mocy. Szukając pomocy Barry udaje się do Gotham by odszukać Batmana. Po wejściu do Jaskini Nietoperza, Barry orientuje się że jest ona znacznie mniejsza po czym zostaje zaatakowany przez Batmana. Próbując wyjaśnić kim jest Barry mówi, że wie że Batman to Bruce Wayne, po czym okazuje się że pod maską Batmana kryje się Thomas Wayne. Przyjmując ciosy od Thomasa Wayne’a, Barry mówi o swojej tożsamości Flasha oraz swojej relacji z Brucem. Chcąc udowodnić swoje słowa Barry wyciąga pierścień w którym przechowywał swój kostium gdy okazuje się, że w środku znajduje się strój Profesora Zooma. Barry mówi Thamosowi, o swoich mocach i rzeczywistości jaką pamięta. Po wysłuchaniu Allena Batman pomógł mu zbudować urządzenie podobne do krzesła elektrycznego próbując odtworzyć wypadek podczas którego Barry otrzymał swoje moce. Pierwsza próba okazała się niepomyślna, zostawiając Barry’ego z poważnymi poparzeniami. Mimo obrażen Barry powtórzył eksperyment, tym razem odzyskując swoją moc, regenerując poparzenia i tworząc dla siebie nowy strój Flasha. W poszukiwaniu innych superbohaterów Flash i Batman natrafiają na Cyborga który pomaga im włamać się do rządowego ośrodka by uratować przetrzymywanego tam Supermana. Po otwarciu pancernych drzwi z logiem Supermana odnajdują osłabionego Kal-Ela. Jednak pomimo swojego wyglądu Kal-El wciąż posiada swoje moce dzięki którym ratuje swich wybawców przed strażnikami. Gdy wspomnienia Barry’ego zaczynają się zmieniać, orientuje się że nie zostało mu zbyt wiele czasu na przywrócenie normalnej rzeczywistości. Barry’emu udało się przekonać Batmana, Cyborga i Rodzinę Marvela do powstrzymania wojny Amazonek i Atlntydów. Gdy na Nowej Thesmiscirze pojawia się Profesor Zoom tłumaczy Barry’emu, że to on jest odpowiedzialny za stworzenie tej rzeczywistości po tym jak cofnął się w czasie, żeby nie dopuścić do zamordowania swojej matki przez Thawne’a. Niespodziewanie Thawne zostaje dźgnięty w plecy przez Batmana, dając Barry’emu czas na rozpędzenie się i powstrzymanie młodszej wersji siebie przed zmianą rzeczywistości. Podczas biegu Barry łączy ze sobą różne linie czasu tworząc jedną zupełnie nową. Barry szybko biegnie do posiadłości Wayne’a by przekazać Bruce’owi list od jego ojca.

W nowej rzeczywistości The New 52 Barry jest około pięciu lat młodszy, nigdy nie ożenił się z Iris West i zamiast tego spotyka sie z Patty Spivot, a swoje moce otrzymał kiedy piorun uderzył go przez dziurę w oknie, którą Barry wybił w przypływie gniewu. Na dodatek ojciec Barry’ego znów przebywa w więzieniu za zamordowanie swojej żony, a udowodnienie jego niewinności znów jest priorytetem Barry’ego. Pewnego dnia Barry zostaje wezwany przez Green Lanterna, by pomóc w walce z Supermanem. Podczas starcia z Supermanem, Flash zostaje zaskoczony przez szybkość Człowieka ze Stali i pokonany przez niego pstryknięciem palca. Po wyjaśnieniu całej sytuacji Batman, Green Lantern, Superman i Flash dowiadują się o otwarciu portalu w Metropolis, gdzie spotkali Wonder Woman. Podczas walki z parademonami do grupy bohaterów dołącza Aquaman i Cyborg, a wkrótce po tym okazuje się, że za atakiem na Ziemię stoi Darkseid. Gdy parademony porwały Supermana, a Batman ruszył na odsiecz, Flash razem z Green Lanternem, Aquamanem, Wonder Woman i Cyborgiem zostali by kontynuować walkę z Darkseidem. Gdy Superman i Batman powrócili do walki, bohaterom udaje się odesłać najeźdźcę tam skąd przybył.

Gdy Central City padło ofiarą impulsu elektromagnetycznego, który wykorzystał Captain Cold by uciec z Iron Heights i udać się do swojej ciężko chorej siostry, której system podtrzymujący życie przestał działać ze względu na impuls, za którego stworzenie Snart obwiniał Flasha. W przypływie gniewu Snart, używając swoich lodowych mocy, rozpoczął atak na miasto. Podczas walki z Łotrem, prędkość Flasha stworzyła rozpadlinę przez która Iris i parę innych osób zostali wysłani do Speed Force. W celu ratowania Iris, Flash udał się do Speed Force gdzie spotkał mężczyznę który został uwięziony w Speed Force wiele lat temu i, jak się okazało, był odpowiedzialny za stworzenie impulsu elektromagnetycznego. Wściekły Barry zaatakował mężczyznę i obaj wypadli z innego wymiaru trafiając do miasta zamieszkałego przez inteligentne goryle podczas koronacji Grodda na króla. Nowy król chciał zjeść mózgi przybyszów jednak starszyzna miasta uznała Barry’ego za posłańca i postanowiła darować mu życie, tłumacząc że ta sama moc która dała mu jego szybkość dała im ich inteligencję. Grodd zazdrosny o moc Flasha zaatakował bohatera, jednak nie stanowił on zbyt dużego wyznania dla speedstera. Gdy ich król został pokonany, goryle pozwoliły Barry’emu wrócić do domu. Krótko po tym armia goryli dowodzona przez Grodda zaatakowała Central City, a świadomi zagrożenia Łotrzy postanowili połączyć siły z Flashem i razem stawić czoła gorylą. Naładowany energią pochodzącą ze Speed Force, Grodd okazał się większym zagrożeniem niż poprzednio i prawie udało mu się zabić Flasha, jednak Solovar, jeden z goryli przybyłych do Central City poświęcił życie by uratować Flasha. Patty poznawszy tożsamość Flasha zabrała go z pola bitwy, żeby mógł zregenerować siły. Po przebudzeniu, Barry wyjawił swój plan na pokonanie Grodda. Używając swoich mocy Barry wciągnął goryla do Speed Force by tam mogli na dobre zakończyć swój konflikt i uratować wciąż przebywającą tam Iris i innych. Jak się później okazało wszyscy ludzie którzy przebywali w wymiarze prędkości nabyli mocy szybkości. Po pewnym czasie okazało się że dwoje ludzi uratowanych ze Speed Force zostało zabitych, więc Barry rozpoczął śledztwo w celu znalezienia zabójcy. Znalezione przez Barry’ego dowody wskazywały, że zabójcą może być Barr Torr, przybyły z przyszłości Kid Flash i członek Teen Titans. Jednak podczas badania kolejnego miejsca morderstwa pojawia się zabójca, ktorym okazuje się być Daniel West, brat Iris, który chce zebrać Speed Force dla siebie by mieć wystarczająco mocy żeby zmienić przeszłość. Flashowi udało się powstrzymać Reverse Flasha i zamknąć go za kratkami.

Pięć lat w przyszłości, Flash dociera na miejsce wypadku samochodowego którego ofiarą był Wally West, bratanek Iris. Po piętnastu latach od tego wydarzenia Flash przywdziewa niebieski kostium, rozmyślając nad tym ile go ominęło. W następnym kroku, Flash zabija Grodda po czym rusza w podróż do przeszłości by zabić samego siebie. Flash przybywa do dnia w którym zginął Wally, nie dopuszczając do jego śmierci tym samym poważnie raniąc teraźniejszego Barry’ego i dając Wally’emu moc. Podczas walki dwóch Flashów, Wally samodzielnie zamyka rozpadlinę w rzeczywistości powstałą przez przybycie Flasha z przeszłości. Nieoczekiwanie teraźniejszy Barry zostaje zamknięty w Speed Force, a przyszły Flash zajmuje jego miejsce. Podczas gdy Barry próbował opuścić wymiar prędkości, Flash z przyszłości zaczął okaleczać przestępców i rujnować dobre imię bohatera. Kiedy Barry’emu w końcu udało sie opuścić Speed Force, pokonał przyszłego Flasha, który umierając wyjawił Barry’emu że nigdy nie udało mu się rozwiązać zagadki śmierci swojej matki. Jedyne co znalazł to trop, którym było nazwisko „Thawne”. Chcąc podzielić się tropem z ojcem Barry udaje się do więzienia. Podczas rozmowy Henry złości się na syna za wypowiedzenie nazwiska Thawne. Krótko po tym Henry ucieka z więzienia chcąc przywołać w ten sposób Flasha. Plan Henry’ego powodzi się, a gdy Flash pojawia się ten (nie wiedząc, że Flash to jego syn Barry) mówi speedsterowi, że jego żona została zabita przez Eobarda Thawne’a. Chcąc pomóc Flash odnajduje i konfrontuje się z mężczyzną, który równierz okazuje się być speedsterem. Podczas walki Thawne zostaje zdradzony przez swoich Akolitów i zmuszony do odwrotu znika w mgnieniu oka zabierając ze sobą Henry’ego.

Podczas Darkseid Wars, Darkseid walcząc z Anty-Monitorem przyzywa Black Racera, by zniszczyć przeciwnika, jednak Anty-Monitorowi udało się oswobodzić Racera spod mocy Darkseida i połączyć go z Flashem. Po połączeniu z Black Racerem, Barry zadał ostateczny cios despotycznemu władcy Apokalips. Black Racerowi prawie udało się przejąć całkowitą kontrolę nad Flashem, jednak Barry’emu dzięki sile woli udaje się oprzeć się korupcji Racera. Jakiś czas później Flash i Black Racer zostali rozdzieleni przez dziecko Superwoman i Alexandra Luthora.

Moce i umiejętności Barry’ego Allena

Barry Allen dzięki połączeniu z między wymiarową siłą Speed Force potrafi funkcjonować z niewyobrażalną prędkością, która nie jednokrotnie przewyższa szybkość światła. Połączenie ze Speed Force pozwala Barry’emu na poruszanie się i myślenie z ogromną prędkością, dodatkowo chroniąc go przed działaniem tarcia i innych sił pozwalając mu na przenikanie przez materię, czy poruszać się po pionowych powierzchniach. Barry potrafi również czerpać energię od innych speedsterów zwiększając swoją szybkość. Prędkość z jaką potrafi poruszać się Barry jest zwana „prędkością myśli” i wielokrotnie przewyższa prędkość światła.