Richard Dragon

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Na początku warto zaznaczyć, że istnieją dwie wersje tej postaci. Pierwszy z nich Richard Drakunovski to wybitnie uzdolniony w walce wręcz bohater. Doczekał się on dwóch krótkich serii komiksowych oraz wielu występów epizodycznych u innych bohaterów m.in. Batmana i Questiona. W tym tekście przedstawię jednak drugą osobę, która nosiła przydomek Richarda Dragona, którą jest Ricardo Diaz Jr., złoczyńca debiutujący w „Green Arrow” za czasów New52.

Historia Richarda Dragona

Na początku cofnijmy się do czasów, kiedy Ricardo Diaz Jr. był nastolatkiem, a jego ojciec władał ogromnym kryminalnym imperium. Wtedy też do Seattle z wyspy powrócił Oliver Queen przyjmując alter ego Green Arrowa. Mściciel wiedząc jak wielkie zagrożenie stanowi Diaz, nie czekał na reakcję policji i sam wymierzył mu sprawiedliwość. Ricardo Diaz Jr. na własne oczy obserwował jak szmaragdowy łucznik morduje i upokarza jego ojca. To wydarzenie zmieniło go. Sprawiło, że zaczął nienawidzić Green Arrowa i pragnął jego śmierci. Diaz udał się wtedy do Eth Alth’eban, siedziby Ligi Zabójców. Jego mistrzem został nie kto inny jak oryginalny Richard Dragon. Drakunovski dostrzegał wielki potencjał w swoim uczniu, uważał jednak, że brakuje mu cierpliwości i spokoju. Diaz był odmiennego zdania. Uważał, że jeśli przyswoi te cechy, stanie się słabszy, tak więc, kiedy Drakunovsky nie był w stanie go niczego więcej nauczyć, zabił swojego mistrza i przejął jego przydomek.

Richard Dragon po zabiciu swojego mistrza wrócił do Seattle, gdzie swoje działania rozpoczął od odbudowania dziedzictwa ojca. Wymordował przywódców liczących się gangów i zdobył ogromną władzę w mieście. Pieniądze zdobyte z kryminalnych przedsięwzięć przeznaczał między innymi na opłacanie skorumpowanych policjantów. W międzyczasie Richard starał się dowiedzieć się kto znajduję się pod zielonym kapturem. Mimo że jego starania spełzły na niczym, dowiedział się o sojusznikach łucznika tj. Shado i John Diggle. Kochanka ojca Olivera stała się też jego pierwszą ofiarą. Pewnej nocy napadł ją i brutalnie pobił, a na koniec kazał jej przekazać jasno brzmiącą wiadomość: ”Arrow could either follow the new rules, leave, or die.” O wiele większy żal Dragon czuł jednak do Johna Diggle’a, który w przeciwieństwie do Shado, był partnerem Green Arrowa, kiedy ten zabił Ricardo Diaza. Richard porwał Diggle’a. Spodziewał się jednak tego, że szmaragdowy łucznik będzie go szukał.

Zrekrutował więc „Longbow Hunters”, zespól złoczyńców tj. Brick, Killer Moth i Red Dart, którzy mieli spowolnić łucznika. Podczas gdy Green Arrow walczył z trzema przeciwnikami, Dragon rozmawiał z Johnem Diggle. Opowiedział mu swoją historię i powód swojej nienawiści do Arrowa. Kiedy zakończył, Diggle odparł mu, że się myli, gdyż podczas śmierci Richardo Diaza to on nosił kaptur. Rozwścieczył tym Dragona, który miał już pociągnąć za spust, aby pomścić ojca. Został jednak w ostatniej chwili powstrzymany przez Green Arrowa. Oliver Queen zjawił się wcześniej niż przepuszczał Dragon, a stało się tak, gdyż w walce z Longbow Hunters pomogła mu córka Shado i siostra Olivera- Emiko Queen. Green Arrow uwolnił Johna i połączył z nim siły. Richard był lepiej wyszkolony, ale miał wtedy, aż dwóch przeciwników. Mimo to miał przewagę przez większość walki. Ostatecznie Oliver wbił mu strzałę w udo, co ograniczyło Dragona na tyle, że razem z Johnem mogli go obezwładnić.

Dragon po walce z Oliverem i Johnem został aresztowany. Nie pojawił się w żadnym późniejszym zeszycie „Green Arrow” z New52, czy w Rebirth.