Victor Fries (Mr Freeze)

Mr Freeze zadebiutował w „Batman vol.1 #121” wydanym w 1959 roku. Twórcą postaci jest Bob Kane.

Historia Mr Freeze

Victor Frier znany jest jako utalentowany naukowiec, który miał problem w relacjach ze społecznością przez jego niezdarność. Wyjątkiem jest jego żona, Nora, którą dotknęła śmiertelna choroba. Victor nieustannie prowadził badania, aby wynaleźć lek. Niestety jego umiejętności okazały się niewystarczające. Victor opracował dość niebezpieczny proces kriogeniczny, który miał zamrozić jego żonę i utrzymać ją w stanie snu do momentu, aż zostanie wynaleziony lek. Wszystko szło po myśli Victora do momentu, aż jego nielegalne działania zostały odkryte przez szefów Gothcorp.

Victor postanowił wprowadził swój plan w życie. Niestety nie doszedł on do skutku. W porę szefowie Gothcorp wtargnęli i przerwali jego eksperyment. Ucierpiał na tym również Victor, który został zepchnięty w niebezpieczna chemikalia. Mieszanka chemikaliami okazała się bardzo niebezpieczna dla organizmu Victoria. Zatruł się nimi, a jego ciało przeszło ogromną metamofrozę. Od tego momentu Victor musiał przebywać wyłącznie w pomieszczeniach o maksymalnej temperaturze 0 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura powodowała u niego zawroty głowy, wymioty itp. Dłuższa styczność z wyższą temperaturą mogłaby go nawet zabić. Życie Friesa kolejny raz legło w gruzach.

Naukowiec jednak nie poddał się. Victor opracował specjalny kombinezon wytwarzający odpowiednią temperaturę. Wraz z kostiumem pojawił się pseudonim „Mr Freeze”. Freeze rozpoczął swoją kryminalistyczną karierę zaczynając od zemsty na Gothcorp.

Zemsta na Gothcorp okazała się nie taka zła dla Victora, jakby można było się spodziewać. Podczas konfrontacji okazało się, że jego żona wcale nie zginęła. Nora przebywała w specjalnym pomieszczeniu, które utrzymywało ją w kriogenicznym śnie (dokładnie tak jak zaplanował Victor). Radość Victora nie trwała długo. W tym momencie pojawił się Batman, który bez chwili zastanowienia przystąpił do potyczki z Mr Freeze. Naukowiec podczas starcia użył własnoręcznie skonstruowanej broni ray-gun, który emituje zamrażający promień. Batman okazał się zwinniejszy podczas starcia i bez najmniejszego problemu uniknął promieniu z ray-gun. Ów promień trafił w kriogeniczną komorę Nory. Promień zniszczył komorę. W tym momencie zginęła również żona Victora.

Mimo iż Mr Freeze jest jednym z wielu znanych kryminalistów w Gotham, nie przeszkodziło mu to w wejście w konflikt z pozostałymi. Warto tu wspomnieć o jego konflikcie z Jokerem, kiedy to Mr Freeze przejął władzę nad gangiem drugiego. Konflikt z Jokerem okazał się dla Freeze zbyt trudny. Nemezis Batmana dość poważnie uszkodził Freez’owi kostium. Do tego stopnia, że bez trudu wrzucił go do Gotham River, gdzie doszło do awarii, a następnie zlodowacenia. Po pewnym czasie funkcjonariusze Gotham wyłowili blok lodu, z którego uwolnili Victoria. Złapany Victor został osadzony w Arkham.

Warto wspomnieć, że Mr Freeze nie zawsze potrzebował kostiumu i ray-gun, aby posługiwać się swoimi zdolnościami. Na pewien czas mógł z nich zrezygnować. Zawdzięczał to demonowi Neronowi, który obdarował więźniów Arkham przeróżnymi mocami. Po co? Celem było umożliwienie więźniom ucieczkę z Arkham Asylum. W tym czasie Victor otrzymał moce, dzięki którym stale mógł utrzymywać temperaturę swojego ciała na odpowiednim poziomie. Demoniczne moce nie były jednak permanentne. Dość szybko utracił je.

Przedstawiona geneza Mr Freeze została całkowicie zmieniona w „Batman Annual #1”, który ukazał się za czasów New52. Dowiadujemy się, że fascynacja Victora procesami kriogenicznymi rozpoczęła się, kiedy jego matka spadła do zamarzniętego jeziora. Matka Victora dość długo przebywała pod wodą, jednak niska temperatura nie zabiła jej, a wręcz utrzymała ją przy życiu do momentu, kiedy nadeszła pomoc. Niestety wypadek odbił się trwale na jej zdrowiu powodujący nieustający ból. Victor ukrócił jej męki zrzucając ją ponownie do tego samego jeziora…

W dalszej historii dowiadujemy się, że Nora nie jest jego żoną. U kobiety została zdiagnozowana poważna choroba serca. Na tyle poważna, że nie ma leku. Tym razem to rodzina Nory postanawia umieścić ją w kriogenicznym stanie do momentu, aż wynaleziony zostanie odpowiedni lek. W tym momencie dochodzi do „pierwszego” spotkania Victora z Norą. Naukowiec opiekuje się nią. Do tego stopnia, że popada w dziwną fascynację kobietą. Fascynacja z czasem przeradza się w szczerą miłość. Victor z całych sił próbuje wynaleźć metodę, która powoli będzie rozmrażała ciało Nory.

Nora utrzymywana była w kriogenicznej komorze w Wayne Enterprises. Tak, Bruce Wayne jest tutaj szefem Mr Freeze. Bruce z czasem dowiaduje się o chorej fascynacji Freeze Norą i postanawia zamknąć jego projekt. Sfrustrowany Freeze rzuca krzesłem w Wayne’a. Krzesło trafia w komorę zawierająca kriogeniczne chemikalia. Uderzenie uwalnia chemikalia, które zarażają Victoria czyniąc go znanym nam już Mr Freeze.

Dalsze losy Mr Freeze doprowadziły go do krótkiego epizodu z Sądem Sów. Organizacja wykorzystała kriogeniczną substancję Victora do wskrzeszania ich Talonów. Następnie próbowali pozbyć się na dobre Victora. Uratował go Red Hood, który następnie zesłał go do Arkham Asylum. Victor dość krótko przebywał w nim. Uciekł z niego otrzymując pomoc od Pingwina. Victor skierował swój wzrok ku Bruce’owi chcąc zamordować go za wyrządzone mu krzywdy. Przy okazji chciał odnaleźć Norę, którą uważał w tym czasie za swoją żonę. Wpierw Freeze natrafił na Nightwinga oraz Robina, pokonując ich bez większego wysiłku. W starym magazynie odnalazł Batmana oraz Norę. Technologia Mr Freeze okazała się bezsilna wobec Batmana.

Victor pojawił się jako członek Secret Society of Super Villains pod wodzą Lex Luthora. Grupa stanęła do walki przeciwko najeźdźcom zwanych Crime Syndicate podczas wydarzeń opisanych w „Forever Evil”.

Mr Freeze w „Rebirth” chce zniszczyć życie na ziemi. W tym celu wytwarza groźną bakterię pozyskaną z lodowca. Szalony naukowiec zostaje powstrzymany przez Batmana. Bakteria zostaje jednak uwolniona i kolejno zaraża społeczność. Batmanowi udaje się powstrzymać rozprzestrzeniającą chorobę. Całość historii można przeczytać w „All Star Batman: Końce świata”, która ukazała się polskim nakładem od Egmontu.

Umiejętności Mr Feeeze

Victor Fries posiada kriogeniczny kostium utrzymujący temperaturę jego ciała w niskiej temperaturze. Dodatkowo posiada własnoręcznie skonstruowaną broń emitującą promień zdolny zamrozić przedmioty. Kostium Mr Freeze zwiększa jego siłę.