Grace Balin (Orca)

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Grace Balin, lepiej znana jako Orca, zadebiutowała w „Batman #579” wydanym w 2000 roku. Twórcami postaci są Larry Hama i Scott McDaniel.

Historia Orci

Grace Balin była uznaną specjalistką badającą morskie formy życia. Początki swej kariery rozpoczęła od studiów w Gotham Gate. Okres nauki przebiegał bezproblemowo i ukończyła uczelnię zdobywając doktorat z biomedycyny oraz filozofii biologii morskiej. Po ukończonych studiach rozpoczęła pracę w Gotham Aquarium. Niedługo później miała poważny wypadek. Uszkodzony został jej kręgosłup powodując tym samym trwały paraliż. Wydawać się mogło, że sytuacja nie może być gorsza. Niestety tak nie było. Chwilę później zamknięte zostało Gotham Aquarium ze względu na brak funduszy.

Grace nie poddała się. Wykorzystała swoją wiedzę i doświadczenie, żeby ponownie stanąć na nogi. W tym celu prowadziła niebezpieczne eksperymenty z wykorzystaniem tkanki rdzenia kręgowego orki. Eksperyment prowadziła na samej sobie. Terapia przyniosła nieoczekiwane efekty. Co prawda Grace mogła ponownie stanąć na nogi, lecz dodatkowo potrafiła przemieniać się w ogromną orkę. Przemiana nie była stała. W dowolnej chwili mogła powrócić do ludzkiej postaci.

Orca wkroczyła w przestępczy świat Gotham. Jej motywy nie były do końca złe. Postanowiła skraść diament Płomień Persji, a następnie go sprzedać. Pieniądze ze sprzedaży chciała przeznaczyć dla upośledzonych ludzi. Kradzież znanego diamentu przykuła uwagę Batmana, który zaangażował się w śledztwo. Wytropił Orcę próbującą sprzedać Płomień Persji Baden-Smythe. Między kobietami wywiązała się kłótnia spowodowana brakiem chęci do zakupu diamentu ze strony Smythe. Orca została postrzelona podczas awantury. Na tyle poważnie, że jej życie wahało się na granicy.

Jedynym ratunkiem Orci było wypicie pozostałej formuły, która uczyniła Grace potworem. Batman pomógł podjąć kobiecie decyzję. Był jednak mały haczyk. Wypicie pozostałości formuły spowodowało, że Grace już nigdy nie wróciła do ludzkiej postaci. Kobieta natychmiast czmychnęła Batmanowi po wypiciu chemikaliów. Słuch o niej zaginął na kilka lat.

Orca została znaleziona martwa po kilku latach. Jej ciało spoczywało w ściekach Gotham. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że Orca pracowała dla Pingwinga, a do śmierci mogła przyczynić się jej zdrada.

Orca ponownie pojawia się w DC Rebirth. Pierwszy raz możemy zobaczyć ją w towarzystwie innych przestępców, którzy próbowali zabić Batmana na zlecenie Two Face. Miało to miejsce na początku serii „All Star Batman”.

Kolejny raz Orca pojawia się w serii o Nightwingu. Orca dołącza w tym czasie do grupy zwanej Whale’s Enders. Jej zadaniem było zamordowanie Nightwinga. Potworzycy nie udało się zrealizować misji. Po wszystkim okazuje się, że Orca była jedynie rozproszeniem dla dawnego podpieczonego Batmana. Dick Grayson miał zostać zajęty, żeby w tym czasie grupa „False Face Society” mogła zamordować Cartera Forsytha.

W ciekawej sytuacji została postawiona Orca w serii „Injustice 2”. Potworzyca wraz z innymi przestępcami dołączają do ugrupowania Ra’s Al Ghula. Głowa demona chce zmienić świat (przy okazji podporządkowując go sobie). W tym czasie dochodzi do romansu między Orcą, a Killer Crockiem. Miłość rozkwita. Orca zachodzi w ciąże, a niedługo potem potwory biorą ze sobą ślub.

Umiejętności Orci

Grace Balin potrafi zmieniać się w monstrum o zbliżonym wyglądzie do Orci. Przemiana wpływa nie tylko na zmianę wyglądu, ale też na zwiększenie wytrzymałości, wzrost siły. Przemiana poprawia umiejętności pływackie Grace oraz umożliwia jej oddychanie pod wodą.