Jason Todd (Red Hood)

Jason Todd zadebiutował w komiksie „Batman #357” z 1983 roku. Twórcami postaci są Gerry COnway i Don Newton.

Kim jest Jason Todd?

Jason Todd, pierwotna wersja postaci sprzed Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, miał podobne pochodzenie do pierwszego Robina, Dick Grayson. Jego rodzice, akrobaci cyrkowi, zostali zabici przez Killer Croca, a później został adoptowany przez Bruce’a Wayne’a. Początkowo nosił różne części starych kostiumów Graysona jako Robin, zanim Grayson podarował mu własny kostium, co skłoniło Todda do przefarbowania włosów na czarno. Przez pewien czas był pod opieką Natalii Knight, znanej jako Nocturna, która stała się jego zastępczą matką.

Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach, Jason Todd został przedstawiony jako młody uliczny sierota, który spotyka Batmana podczas próby kradzieży opon z Batmobilu. Jego matka była narkomanką, która zmarła przedawkowując, a ojciec zniknął po nieudanym zadaniu dla Two Face. Bruce Wayne umieścił Todda w szkole dla problematycznej młodzieży, która okazała się być szkołą przestępczości. Todd stał się Robinem po sześciomiesięcznym treningu, choć nie posiadał naturalnych zdolności akrobatycznych Graysona. W późniejszym okresie Todd był przedstawiany jako „buntowniczy” Robin lat 80., palący, przeklinający i walczący z autorytetami. Jego kontrowersyjne działania obejmowały m.in. potencjalne zabójstwo gwałciciela Felipe Garzonasa.

Śmierć Jasona Todda

Jason Todd odkrywa w „Death in the Family”, że Catherine Todd nie była jego biologiczną matką. Wyrusza w podróż, by ją odnaleźć, i ostatecznie trafia do Etiopii, gdzie spotyka swoją prawdziwą matkę, Sheilę Haywood. Niestety, okazuje się, że Joker szantażuje Sheilę, a ona oddaje Jasona Jokerowi. Joker brutalnie bije Jasona, a następnie pozostawia go i Sheilę w magazynie z bombą zegarową, w wyniku czego Jason ginie, a Sheila umiera po przekazaniu Batmanowi smutnych wieści. Batman trzyma kostium Jasona jako przypomnienie o swojej największej porażce.

W późniejszym czasie Batman odkrywa, że Tim Drake został porwany przez postać, którą sądził, że jest dorosłym Jasonem Toddem, lecz okazuje się to być Clayface. Prawdziwe ciało Jasona nie znajduje się w jego grobie. Okazuje się, że Jason rzeczywiście zginął, ale został ożywiony przez zakłócenia rzeczywistości spowodowane przez Superboy Prime. Jason wydostaje się z grobu i po roku w śpiączce oraz kolejnym jako włóczęga, Talia al Ghul przywraca mu zdrowie i pamięć, zanurzając go w Jamie Łazarza. Ra’s al Ghul sugeruje, że moc dołu mogła spowodować niestabilność psychiczną Jasona. Jason wraca do Gotham z zamiarem zemsty na Batmanie, któremu zarzuca, że nie pomścił jego śmierci przez niezabijanie Jokera. Todd, wykorzystując fundusze Talii, planuje zemstę na Batmanie. Tak narodził się Red Hood.

Red Hood w New52

Jason spotyka Batmana po tym, jak został pobity i leczony przez Leslie Thompkins, a Joker manipuluje kluczowymi momentami jego życia. Po „Flashpoint” w uniwersum DC, Jason Todd staje się liderem Outlaws, zespołu, w którym są także Starfire i Roy Harper. Szkolony przez zakon wojowników znanego jako Cała Kasta, Jason zostaje z niego wygnany i staje się Red Hoodem. Po powrocie do Gotham zbiera grupę i rozpoczyna poszukiwanie grupy The Untitled.

Jason Todd jest również ujawniony jako członek Batman Incorporated, działający pod pseudonimem Wingman. Po serii konfliktów z Talia al Ghul i organizacją Lewiatan, wraca do roli Red Hooda. Jego relacje z Batmanem doświadczają chwilowych napięć, ale ostatecznie poprawiają się, a Jason współpracuje z rodziną Batmana, w tym w misji mającej na celu wskrzeszenie Damian Wayne.

Współczesne przygody Red Hooda

Jason Todd pierwszy raz spotyka Batmana w „DC Rebirth”, gdy próbuje ukraść opony z Batmobilu, a później, po śmierci swojej matki i uwięzieniu ojca, zostaje wychowany przez Batmana jako Robin. Po śmierci z rąk Jokera i wskrzeszeniu w Jamie Łazarza, staje się Red Hoodem i tworzy zespół z Artemis i Bizarro, znanym jako „Dark Trinity”. Później działa samotnie, biorąc udział w różnych wydarzeniach w Gotham City i prowadzi własny Oddział Samobójców. Jego relacje z Batmanem stają się napięte po serii konfliktów, w tym po próbie kontroli umysłu przez Batmana, z której Jason w końcu się wyzwala.

Moce Red Hooda

Red Hood nie posiada nadprzyrodzonych mocy. Jego główne zdolności obejmują zaawansowane umiejętności walki wręcz, które nabył podczas treningów z Batmanem. Jest doskonałym strategiem i taktykiem, a także wykazuje się umiejętnościami w strzelectwie. Posiada wysoki poziom inteligencji, który wykorzystuje w detektywistyce i kryminalistyce. Jego zręczność i umiejętności akrobatyczne są rezultatem przeszłości akrobaty cyrkowego i treningu jako Robin. Jason jest również biegły w użyciu różnych gadżetów i narzędzi.