Batman: Year One / Batman: Rok Pierwszy (2011)

Batman Rok Pierwszy
5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Według wielu ludzi adaptacje, interpretacje i ekranizacje są z góry skazane na bycie w cieniu oryginalnego dzieła. „Batman: Rok Pierwszy” reżyserii Sama Liu i Lauren Montgomery można przedstawiać jako jeden z przykładów stawiających kłam tej tezie, gdyż animacja z 2011 roku nie tylko staje na równi z komiksowym pierwowzorem Franka Millera i Davida Mazzuchelliego, ale pod kilkoma względami nawet je przerasta.

Film rozpoczyna się od przybycia do Gotham City dwóch niezwykle ważnych osób: wracającego do domu po latach treningu i szukania swojego miejsca na świecie Bruce’a Wayne’a i idealistycznego porucznika James’a „Jima” Gordona, który został przeniesiony do Gotham, do którego przeprowadza się z ciężarną żoną, Barbarą. Obaj mają zupełnie inny bagaż doświadczeń, jednak w głębi duszy boli ich jedna rzecz – wszechobecne zepsucie w Gotham. Bruce nie może znieść ulic pełnych bezkarnych przestępców, którymi nikt nie chce się zająć, natomiast Jima obrzydza korupcja wśród kolegów z pracy, którzy zamiast zaprowadzać prawo, wolą sami dobrze się ustawić. I obaj próbują walczyć z tym jak najlepiej mogą – Jim korzystając ze swojej pozycji stara się wprowadzić na posterunku dyscyplinę, natomiast Bruce skorzystać z tego, czego uczył się przez lata i wziąć sprawiedliwość we własne ręce. Niestety po pierwszych porażkach jasne staje się, że zwycięstwo nie przyjdzie łatwo, a obaj bohaterowie muszą zmienić swoje podejście, jeśli chcą osiągnąć sukces.

Jeżeli nie znacie jeszcze tej opowieści na pewno wiecie o tym, że początki losów Batmana przedstawiane były już wielokrotnie w każdym możliwym medium. „Batman Początek'” „Batman: Maska Batmana”, „Batman: Arkham Origins”, serial „Gotham” już nam go pokazały. Dlaczego zatem powinniście sięgnąć po tę pozycję? „Rok Pierwszy” jest kwintesencją tego, jaką postacią Batman został wykreowany. Zamaskowany Krzyżowiec stanowi tutaj pierwszą zamaskowaną postać w Gotham City, która mierzy się nie ze starożytnymi sektami, konspiracjami, które przesiąkają miasto od pokoleń, morderczym klaunem, ani też grupą zabójców, starających się o nagrodę za jego głowę. Bruce Wayne skupia się na walce z tym, co przyczyniło się do jego osobistej tragedii – wpływach mafii, która kontroluje miasto zza kulis. Problemy miasta z zorganizowaną przestępczością są bardzo często pomijane w obliczu „cudaków’, którzy pojawili się w Gotham po Batmanie, a „Rok Pierwszy” doskonale pokazuje to z czym walkę poprzysiągł młody Bruce Wayne. Może was zaskoczyć również tak duży nacisk na postać komisarza Gordona, który na dobrą sprawę jest tutaj bohaterem równorzędnym Batmanowi. Ten zabieg pozwala nam lepiej dostrzec jak wyglądała opieszałość policjantów w Gotham City, która doprowadziła do bezprawia na ulicach i tym samym – konieczności pojawienia się Batmana. Z drugiej strony, Gordon jest sojusznikiem Batmana i jedną z najważniejszych osób w mieście, a „Rok Pierwszy” służy za origin story tak samo dla Batmana, jak i dla niego. W historii pojawia się również Catwoman, dzięki czemu poznajemy jej powody do robienia tego co robi. Jeżeli czytaliście komiksowy oryginał miejscami będziecie przecierali oczy z niedowierzaniem, gdyż „Rok Pierwszy” jest tak bliski przeniesieniu na ekran komiksowych kadrów jak tylko to możliwe. Nie tylko dialogi, ale całe ustawienia kadrów są żywcem przeniesione z opowieści Millera, a tam gdzie trzeba było uzupełnić akcję dziejącą się pomiędzy kadrami Bruce Timm i ekipa producencka nie zawiedli, dodając od siebie kilka smaczków, które zauważy bardziej spostrzegawczy widz. Usłyszenie legendarnego już monologu wygłoszonego przez Batmana do mafijnej rodziny Falcone wywołuje ciarki na plecach, a sekwencja starcia Mrocznego Rycerza z policyjnymi siłami specjalnymi w opuszczonym magazynie pozwala poczuć tą historię jeszcze lepiej niż podczas lektury stron komiksu.

Warto również wspomnieć o obsadzie produkcji:

• Ben McKenzie jako Bruce Wayne / Batman (co zabawne, McKenzie kilka lat po premierze „Roku Pierwszego” otrzymał rolę Jima Gordona w serialu „Gotham”)
  • Bryan Cranston jako porucznik James Gordon
  • Eliza Dushku jako Selina Kyle / Catwoman
  • Jon Polito jako komisarz Gillian B. Loeb
  • Alex Rocco jako Carmine Falcone
  • Katee Sackhoff jako detektyw Sarah Essen
  • Jeff Bennett jako Alfred Pennyworth
  • Grey DeLisle jako Barbara Eileen-Gordon (aktorka bardzo często wciela się w rolę Catwoman, chociażby w seriach „Batman: Arkham”, „Injustice”, czy niedawnej animacji „Batman Ninja”)
  • Liliana Mumy jako Holly Robinson
  • Fred Tatasciore jako detektyw Arnold John Flass

Oryginalny komiks „Batman: Rok Pierwszy” jest ponadczasowym klasykiem, który od premiery w roku 1987 uznawany jest za najlepsze opowiedzenie początków zarówno Bruce’a Wayne’a jako Batmana, ale też nowego oblicza Gotham, które od tego czasu ma swojego tajemniczego obrońcę. I nie zrozumcie mnie źle – sam w sobie również jest genialnym dziełem, z którym każdy fan komiksu powinien się zapoznać, ale mam wrażenie, że animacja lepiej przekazuje historię, którą opowiadał komiks. Animacja nadaje kadrom dynamikę, dodając do tego bardzo dobrze zrealizowany dubbing, oraz klimatyczną muzykę, a słyszane myśli głównych bohaterów tylko dopełniają obrazu animowanego kina noir.

OCENA: 9/10