Freddy Freeman

Freddy Freeman pod postacią Kapitana Marvela Juniora/Shazama Juniora był pomocnikiem Billy’ego Batsona będącego wybranym przez Czarodzieja Shazam na bohatera. Twórcami postaci są Ed Herron i Mac Raboy, którzy napisali historię jego debiutu na potrzeby „Whiz Comics” #25 z 1941 roku.

Freddy z Earth-S

W czasie walki z Kapitanem Nazi, Marvel wrzucił przestępcę do jeziora, w którym łowiło ryby dwoje ludzi: Freddy i jego dziadek Jacob. Nie znając tożsamości Nazi’ego wyłowili go z wody i zabrali na swoją łódź, aby mężczyzna nie utonął. Nazi, gdy tylko znalazł się na pokładzie, wrzucił staruszka do jeziora, a chłopca ogłuszył za pomocą wiosła. Kapitan Marvel nie zdołał ocalić życia Jacoba, za to zabrał Freddy’ego do szpitala. Już jako Billy bohater dowiedział się od pielęgniarki, że pobity chłopiec nie przeżyje nocy. Młody chłopak postanowił ocalić życie przypadkowej ofiary. W tym celu zabrał on Freddy’ego ze szpitala do Czarodzieja Shazam. Mędrzec powiedział Billy’emu, że jako Kapitan Marvel może przekazać Freddy’emu część mocy i uzdrowić go. Tak też się stało. Okazało się przy tym, że Freddy wypowiadając słowa „Captain Marvel” był w stanie przemienić się w superbohatera, ale w tym stanie zachowywał swój chłopięcy wygląd. Billy i Freddy uznali, że nowy heros powinien nazywać się Kapitan Marvel Junior. Sam Freddy nie wyszedł jednak ze spotkania z Nazi’m bez szwanku. Chłopak musiał chodzić o kuli przez trwałe uszkodzenie nogi.

Captain Nazi stał się nemezis Marvela Juniora. Freddy pod postacią superbohatera zawsze angażował się w walkę właśnie z żołnierzami III Rzeszy, niemieckimi szpiegami, albo przestępczością zorganizowaną. Mimo wojny z Japończykami, która także absorbowała chłopca, potrafił on znaleźć czas na pomoc zwykłym ludziom, którzy cierpieli przez II wojnę światową. Po wojnie Freddy dużo częściej współpracował z Kapitanem Marvelem, Mary Marvel i Wujkiem Marvelem. Niestety Kapitan Marvel Junior wraz z rodziną i wrogami spędził 20 lat w Sphere of Suspendium stworzonej przez doktora Sivanę, gdzie czas nie miał na nich żadnego wpływu. Po ucieczce ze sfery i powrocie do normalności na jaw wyszło, że inny małoletni heros, Kid Eternity, jest zaginionym bratem Billy’ego, Kitem. Zjednoczona rodzina dalej walczyła ze złem, póki nie doszło do Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach.

Freddy z New Earth

Kryzys zmienił nieco losy Freddy’ego. W szkole był on popularnym chłopakiem i przyjacielem Billy’ego Batsona. W dniu wypadku na jeziorze ucierpiała noga Freddy’ego, a jego dziadek zapadł w śpiączkę i zmarł. Osłabiony Freddy otrzymał część mocy Kapitana Marvela i Mary Marvel, które chciał wykorzystać, aby zemścić się na Kapitanie Nazi’m za śmierć dziadka. Dopiero interwencja pozostałych powierników mocy Shazama uratowała przestępcę.

Freddy nie był jednak aż tak związany z Marvelem i Mary. CM3 (jak zaczął siebie nazywać) został członkiem Teen Titans. Jego działalność w szeregach Tytanów zakończyła śmierć Czarodzieja i utrata mocy. Jednakże, gdy Billy zajął miejsce mędrca, Freddy został nowym Kapitanem Marvelem. Przedtem musiał on jednak wykonać sześć prac, którymi udowodnił on swoją wartość. Musiał on udać się do każdego patrona mocy i prosić go o zadanie. Freddy musiał wtedy rywalizować z czarownicą Sabiną, która chciała zagarnąć moc Shazam dla siebie. Mimo nieczystych zagrywek, takich jak zabicie Atlasa, czy zaatakowanie Ziemi z armią demonów, to Marvelowi Juniorowi udało się zdobyć przychylność bogów i herosów. W czasie walki z potworami chciał on poświęcić się, aby uratować świat. Zeus, który towarzyszył Freddy’emu w podróży uznał wtedy, że jest on godny jego mocy. Tak Freeman został nowym Kapitanem Marvelem. Warto zaznaczyć, że część swych mocy nowy Kapitan czerpał od Apolla, a nie od Atlasa. Później Freddy dołączył do Justice League Hala Jordana i Olivera Queena. Zaangażował się także w wydarzenia z Final Crisis, szukając wtedy zaginionych Billy’ego i Mary. Jego działalność superbohaterską zakończył Osiris, szwagier Black Adama, który ukradł mu moce.

Freddy z Prime Earth

Po Flashpoincie życiorys Freddy’ego znów się zmienił. Na Prime Earth Freeman w wieku dziesięciu lat trafił do rodziny Vasquezów, gdy jego biologiczni rodzice trafili do więzienia. Prawdopodobnie to im ta wersja Freddy’ego zawdzięcza skłonności do drobnych kradzieży i oszustw. Nie wiadomo, co stało się z jego nogą, prawdopodobnie musiał chodzić o kulach od wczesnego dzieciństwa. W nowej szkole znalazł on dla siebie rolę „załatwiacza”. Między innymi podrabiał on zwolnienia lekarskie dla uczniów. Później Vasquezowie zaczęli przyjmować pod swój dach kolejne dzieci: Mary, Pedra, Eugene’a, Darlę i Billy’ego, z którym chłopak się zaprzyjaźnił.

Freddy pierwszy poznał sekret Billy’ego dotyczący mocy Shazama. Wspierał przybranego brata w poznawaniu mocy, a pod koniec tomu „Shazam!” zmienił się w dorosłego herosa. Choć kazał na siebie mówić „King Shazam”, przylgnął do niego przydomek Shazam Junior. Krótko po walce z Black Adamem i Siedmioma śmiertelnymi grzechami cała rodzina Marvelów wyruszyła w podróż po magicznych krainach. Sytuacja dwójki jest nieciekawa, biorąc pod uwagę, że sa pozbawieni swoich umiejętności w danej krainie.

Moce i umiejętności

Freddy po wypowiedzeniu słowa „Shazam” przemienia się w dorosłą, magiczną osobę obdarzona niewrażliwością na pociski, super szybkością, zdolnością latania czy kontrolowania magii (np. charakterystyczne pioruny). Przy wyszczególnianiu umiejętności, szczególne znaczenie mają akronimy liter składających się na słowo „Shazam”. Magiczne zdolności przyznając następujące cechy: mądrość Salomona, siłę Herkulesa, wytrzymałość Atlasa, moc Zeusa, odwaga Achillesa, szybkość Merkurego.