Batman

Postać Batmana została stworzona przez Billa Fingera oraz Boba Kane’a.

Batman po raz pierwszy zagościł w “Detective Comics #27” (maj 1939 roku). Bohaterem jest osierocony, młody miliarder, zwalczający nocami przestępczość na przedmieściach Gotham. Uznawany jest za jednego z najzdolniejszych detektywów świata. Twórcy czerpali inspirację z mnóstwa źródłem podczas tworzeniaa Batmana. Wśród nich można wyszczególnić Zorro (zamaskowany, przystojny mężczyzna walczący z przestępczością), Sherlock Holmes (błyskotliwy detektyw i strateg), Drakula i Shadow (pomysł na mroczną postać), złoczyńca z filmu “The Bat Whispers” (kostium nietoperza i bat-sygnał) oraz szkice skrzydłowca autorstwa Leonarda da Vinci (latający pojazd Batmana). Nazwa bohatera nie jest przypadkowa. Imię Bruce zostało zaczerpnięte od króla Szkocji, Roberta I Bruce’a. Natomiast nazwisko zaczerpnięto od Anthony’ego Wayne’a, bohatera rewolucji amerykańskiej. Batman znany jest też jako: The Caped Crusader (Krzyżowiec w pelerynie), The Dark Knight (Mroczny Rycerz), oraz The World’s Greatest Detective (Największy Detektyw Świata).


Dzieciństwo bohatera

Bruce wiódł szczęśliwe dzieciństwo. Od małego pławił się w bogactwie. Niczego mu nie brakło. Szczęści zmieniła pewna noc. Rodzina Wayne’ów wybrała się do teatru. Wychodząc, skorzystali z bocznego wyjścia, prowadzącego na „Alejkę przestępców”. Za rogiem czaił się zamaskowany przestępcza, który napadł na rodzinę Wayne’ów. Doszło do szarpaniny, w skutek której zamordowani zostali rodzice chłopca, Thomas i Martha. Nim na miejscu zbrodni pojawiła się policja, młody Bruce rozpaczał nad ciałami rodziców i poprzysiągł zemstę. Osieroconym chłopcem zajęli się Dr Leslie Thompkins i Alfred Pennyworth, rodzinny lokaj.


Podróż dookoła świata

W wieku 14 lat opuścił Gotham. Nastoletni Bruce rozpoczął podróż po świecie. Cel podróży był jeden – przygotować się do wypełnienia złożonej obietnicy. Podczas podróży zaczerpnął wielu nauk i różnych nauczycieli, poznając praktycznie każdy styl walki. Prócz tego zaczerpnął nauki z kryminologi i psychologi przestępczej. Nauczył się zwalczać strach. Jego ciało stało się żyjąca bronią. Swoje umiejętności przetestował już pierwszej nocy po powrocie do Gotham. Nie odniósł sukcesu. Ranny Bruce wrócił do rezydencji Wayne’ów. Już wtedy wiedział, że musi pierwszy uderzyć w swoich wrogów, jeśli chce ich pokonać. Przez okno wpadł nietoperz, który zainspirował go do przywdziania stroju Batmana.


Narodziny Batmana

Bruce stał się Batmanem. Sekretna baza została ulokowana w jaskini, położonej pod rezydencją Wayne’ów. Od początku wspierany był przez wiernego kamerdynera i przyjaciela, Alfreda Pennyworth. Alfred pomagał nie tylko w opatrywaniu licznych raz Bruce’a. Niejednokrotni ratował go z opresji oraz służył pomocnymi radami. Z czasem Batman stał się miejską legendą. Doczekał się pokaźnej galerii wrogów i wąskiego grona zaufanych przyjaciół. Wśród najwierniejszych przyjaciół znalazł się James Gordon, komisarz miejskiej policji w Gotham. Policjant nie popiera metod Batmana, lecz zadowolony jest z ich efektów.


Robin w drużynie Batmana

Musiał minąć długi czas, nim Bruce zdecydował się na partnera u jego boku. Sytuacja zmieniła się wraz z poznaniem Dicka Graysona. Umiejętności i osobowość chłopca przekonały go, że nie musi działać samemu. Bruce adoptował Dicka i stał się jego mentorem. Chłopiec szlifował swoje umiejętności, przygotowując się do nowej roli. Kiedy był już gotów, został Robinem. Dick dzielnie wspierał Batmana. Z biegiem lat stawał się bardziej samodzielny. W końcu porzucił strój Robina i zaczął działać jako Nightwing. Kolejny Robinem został Jason Todd. Niestety spotkał go tragiczny lost. Został zamordowany przez Jokera. Trzecim Robinem został Tim Drake. Chłopiec na nowo dał Bruce’owi nadzieję i wspomagał go w walce z przestępczością. Stephanie Brown była brana pod uwagę jako czwarta Robin. Niestety nie otrzymała tytułu. Batman nie uznał jej za gotowej do dźwigania tego brzemienia. Tytuł czwartego Robina przypadł Damianowi Wayne, syn Bruce’a i Tali al Ghul.


Narodziny Two-Face

Nie każda sprawa kończyła się szczęśliwie. Jedną z nich jest seria zabójstw przez przez seryjnego zabójcę znanego jako Holiday (wydarzenia z historii „The Long Hallowen”). Batman nie zidentyfikował na czas zabójcy, przez co nie mógł zapobiec serii morderstw wycelowanych w przestępczą rodzinę Falcone’ów. Finałem historii była tragedia, która masakrycznie odbiła się na fizycznym zdrowiu Harvey Denta, prokuratora policji i przyjaciela Bruce’a. Tragedia oszpeciła połowę twarzy Harvey’a, doprowadzając tym samym do narodzin kolejnego łotra w bogatej galerii Batmana, Dwie Twarze.


Zabójczy klaun

Kwestią czasu było, nim na ulicach Gotham pojawi się przeciwnik, który zostanie uznany za arcywroga Batmana. To miano mogło przypaść tylko jednej osobie, Jokerowi. Klaun niejednokrotnie utrudniał życie mieszkańcom Gotham. Jest jednym z nielicznych przestępców, który dotkliwie zranił rodzinę Batmana. Joker odpowiedzialny jest za śmierć drugiego Robina, Jasona Todda. Bruce przez długi czas nie mógł pogodzić się ze stratą swojego przyjaciela. Musiał minąć długi czas nim zdecydował się na zrekrutowanie kolejnego Robina. Joker nie był też litościwy dla Barbary Gordon, lepiej znanej jako Batgirl i córki Jamesa Gordona. Pewnego wieczoru napadł na rodzinę Gordona, raniąc Barbarę. Wystrzelona kula przeszła na wylot, uszkadzając kręgosłup. Dziewczyna została sparaliżowana.  (wydarzenia z „The Killing Joke”).


Złamany nietoperz

Nikt tak nie zaszkodził fizycznie Bruce’owi jak Bane, niezwykle inteligentny i wyszkolony w boju zabójca, zwiększający siłę fizyczną za pomocą wstrzykiwanego do mózgu „jadu”. Pewnej nocy, Bane wkradł się do posesji Batmana. Doszło do starcia bohaterów. Przeciwnik miał przewagę nad obrońcą Gotham. Batman nie wyszedł zwycięsko z pojedynku. Bane wygrał pojedynek, zakańczając go złamaniem kręgosłupa rywala. Bruce na długi czas musiał porzucić maskę. Zastąpił go Jean-Paul Valley. Jean wykazywał się zupełnie odmiennymi metodami wymierzania sprawiedliwości. Jego metody były bardzo brutalne. Nie ograniczał się tylko do zadawania poważnych ran przeciwnikom. Posunął się nawet do zabicia jednego z nich. „Tyrania” Jeana musiała zostać zakończona. Bruce wyleczył swoje rany i powrócił do Gotham. Jean nie oddał łatwo tytułu dawnemu Batmanowi. Doszło pomiędzy nimi do poważnego starcia. Bruce odzyskał swoje dziedzictwo po ciężkim starciu, a Jean wrócił do dawnej roli Azraela.


Powrót Jasona Todda

Po kilku latach Jason Todd powrócił. Powrót zawdzięcza, dzięki wydarzeniom  w linii czasowej, jaka dokonała się podczas „Infinite Crisis”. Do pełnej formy przywróciła go kąpiel w Jamie Łazarza. Wskrzeszony Jason Todd nie był już tym samym chłopcem. Zaczął ponownie zwalczać przestępczość na ulicach Gotham. Tym razem pod nowym strojem i pseudonimem, Red Hood. Porzucił dawne metody swojego mentora i zaczął wykazywać się brutalnym podejściem do sprawy. Był nawet skłonny do zabicia swoich przeciwników, tylko po to, aby osiągnąć swój cel. Relacja Bruce’a i Jasona nie należały do prostych. Dawny Robin miał wielkie pretensje do dawnego mentora, iż ten nie przybył mu z pomocą, ani nie pomścił go. Pewnego dnia Jason porwał Jokera i sprowadził Batmana, aby odpowiedział mu na jedno pytanie – „Dlaczego Joker jeszcze żyje?”


Syn Batmana

Relacje Bruce’a i Tali były pikantne. Ich związek nie przetrwał jednak długo. Powodem był ojciec Tali, Ra’s al Ghula, przywódca Ligii Zabójców. Życie Batmana zostało zupełnie odmienione wraz z niespodziewaną wizytą Tali w Gotham. Dowiedział się o istnieniu jego syna, Damiana. Wieści wywarły na nim ogromne zaskoczenia, ponieważ był przekonany o poronieniu Talii. Bruce przygarnął chłopca pod swoje skrzydła. Niestety nie obeszło się bez kłopotów. Damian został wychowany przez Ligię Zabójców. Wyszkolili go na zabójcę, który bez wahania przeciągnie ostrze po gardle swojego przeciwnika. Musiało upłynąć dużo czasu, nim Batman ostudził rządzę krwi u swojego potomka.


Przyjaciel, czy wróg?

Thomas Eliot był przyjacielem Bruce’a z dzieciństwa. Podobnie jak Bruce, Thomas wywodził się z bogatej rodziny. Ojciec Thomasa cieszył się z przyjaźni chłopców. Thoms nie podzielał do końca tej radości. Chłopiec zazdrościł mnóstwa rzeczy swojemu przyjacielowi. Zazdrość sięgała majątku, a kończyła na urodzie Bruce’a. Kiedy zginał ojciec Thomasa, majątek nie przypadł chłopcu tylko jego matce. Rozzłościło go to. Zamordował swoją matkę, a następnie uciekł za granicę. Po kilku latach powrócił do Gotham, poprzysięgając zemstę na swoich dawnych przyjaciołach, szczególnie na Bruce’u. Thomas przybrał przydomek „Hush” i zjednoczył się z przeciwnikami Batmana, aby na dobre rozprawić się z dawnym przyjacielem.


Adaptacje

Postać Batmana pojawiła się w wielu innych mediach. Najważniejszymi adaptacjami są:

Filmy aktorskie

 • [1966] Batman zbawia świat (Batman: The Movie) – Adam West

Seria Burtona/Schumachera

 • [1989] Batman (Batman) – Michael Keaton
 • [1992] Powrót Batmana (Batman Returns) – Michael Keaton
 • [1995] Batman Forever (Batman Forever) – Val Kilmer
 • [1997] Batman i Robin (Batman & Robin) – George Clooney

Trylogia Nolana

 • [2005] Batman: Początek (Batman Begins) – Christian Bale
 • [2008] Mroczny rycerz (The Dark Knight) – Christian Bale
 • [2012] Mroczny rycerz powstaje (The Dark Knight Rises) – Christian Bale

DC Extended Universe

 • [2016] Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (Batman V Superman: Dawn of Justice) – Ben Affleck
 • [2016] Legion Samobójców (Suicide Squad) – Ben Affleck
 • [2017] Justice League Part I– Ben Affleck
 • [2019] Justice League Part II – Ben Affleck
 • [data jeszcze nieznana] The Batman – Ben Affleck

Seriale aktorskie

 • [1943] Batman – Lewis Wilson
 • [1949] Batman and Robin – Robert Lowery
 • [1966-1968] Batman – Adam West
 • [1979] Legend of the Superheroes – Adam West
 • [2002-2003] Ptaki nocy (Birds of Prey) – Bruce Thomas
 • [2014-] Gotham – David Mazouz

Filmy animowane

 • [2008] Liga Sprawiedliwych: Nowa granica (Justice League: The New Frontier) – Jeremy Sisto
 • [2008] Batman: Rycerz Gotham (Batman: Gotham Knight) – Kevin Conroy
 • [2009] Superman/Batman: Wrogowie publiczni (Superman/Batman: Public Enemies) – Kevin Conroy
 • [2010] Liga Sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach (Justice League: Crisis on Two Earths) – William Baldwin
 • [2010] Batman: W cieniu Czerwonego Kaptura (Batman: Under the Red Hood) – Bruce Greenwood
 • [2010] Superman/Batman: Apokalipsa (Superman/Batman: Apocalypse) – Kevin Conroy
 • [2011] Batman: Rok pierwszy (Batman: Year One) – Ben McKenzie
 • [2012] Liga Sprawiedliwych: Zagłada (Justice League: Doom) – Kevin Conroy
 • [2012] Batman: Mroczny rycerz – Powrót. Część 1 (Batman: The Dark Knight Returns – Part 1) – Peter Weller
 • [2013] Batman: Mroczny rycerz – Powrót. Część 2 (Batman: The Dark Knight Returns – Part 2) – Peter Weller
 • [2013] Liga Sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum (Justice League: Flashpoint Paradox) – Kevin Conroy
 • [2014] Batman: Atak na Arkham (Batman: Assault on Arkham) – Kevin Conroy
 • [2016] Batman: Zabójczy żart (Batman: The Killing Joke) – Kevin Conroy
 • [2017] Lego Batman: Film (The Lego Batman Movie) – Will Arnett

DC animated universe

 • [1993] Batman: Maska Batmana (Batman: Mask of the Phantasm) – Kevin Conroy
 • [1997] Batman i Mr. Freeze: Subzero (Batman & Mr. Freeze: SubZero) – Kevin Conroy
 • [2000] Batman: Powrót Jokera (Batman: Return of the Joker) – Kevin Conroy
 • [2003] Batman: Tajemnica Batwoman (Batman: Mystery of the Batwoman) – Kevin Conroy

DC Animated Movie Universe

 • [2013] Liga Sprawiedliwych: Wojna (Justice League: War) – Jason O’Mara
 • [2014] Syn Batmana (Son of Batman) – Jason O’Mara
 • [2015] Liga Sprawiedliwości: Tron Atlantydy (Justice League: Throne of Atlantis) – Jason O’Mara
 • [2015] Batman kontra Robin (Batman vs. Robin) – Jason O’Mara
 • [2016] Batman: Mroczne czasy (Batman: Bad Blood) – Jason O’Mara
 • [2016] Liga Sprawiedliwości kontra Młodzi Tytani (Justice League vs. Teen Titans) – Jason O’Mara

Seriale animowane

 • [2004-2008] Batman (The Batman) – Rino Romano
 • [2008-2011] Batman: Odważni i bezwzględni (Batman: The Brave and the Bold) – Diedrich Bader
 • [2011-2014] Liga Młodych (Young Justice) – Bruce Greenwood
 • [2013-2014]  Beware the Batman –  Anthony Ruivivar
 • [2016] Justice League Action – Kevin Conroy

DC Animated Universe

 • [1992-1995] Batman: The Animated Series – Kevin Conroy
 • [1997-1999] The New Batman Adventures – Kevin Conroy
 • [1999-2001] Batman przyszłości (Batman Beyond)  – Kevin Conroy
 • [2001-2004] Liga Sprawiedliwych bez granic (Justice League) – Kevin Conroy
 • [2004-2006] Liga Sprawiedliwych bez granic (Justice League Unlimited)  – Kevin Conroy

Gry komputerowe

 • [2005] Batman Begins – Christian Bale

Seria Arkham

 • [2009] Batman: Arkham Asylum – Kevin Conroy
 • [2011] Batman: Arkham City – Kevin Conroy
 • [2013] Batman: Arkham Origins – Roger Craig Smith
 • [2015] Batman: Arkham Knight – Kevin Conroy

Seria Injustice

 • [2013] Injustice: Gods Among Us – Kevin Conroy
 • [2017] Injustice 2

Seria Lego

 • [2008] Lego Batman: The Video Game – Steven Blum
 • [2012] Lego Batman 2: DC Superheroes – Troy Baker
 • [2014] Lego Batman 3: Beyond Gotham – Troy Baker