Batman (Bruce Wayne)

Batman zadebiutował w komiksie „Detective Comics #27” z 1939 roku. Twórcami postaci są Bob Kane i Bill Finger.

Kim jest Batman?

Bruce Wayne jest osieroconym miliarderem, którego rodzice zostali zastrzeleni przez Joe’go Chilla, kiedy był małym chłopcem. Bruce odziedziczył majątek i poświęcił swoje życie na walkę z przestępczością kierując się kodeksem „bez zabijania”.

Bruce Wayne nie posiadał moralnego kodeksu od pierwszego dnia vendetty. Potwierdza to debiutancka historia rozpoczynająca się morderstwem Lamberta, jednego z właścicieli Apex Chemical Corporation. W następnej kolejności zamordowani zostają jego wspólnicy. Wraz z rozwojem sprawy okazuje się, że mordercą jest Alfred Stryker, czwarty wspólnik, który chciał przejąć kontrolę nad firmą. Batman (właściwie to Bat-Man, ponieważ tak pisano pseudonim Batmana w latach 40stych) w trakcie szamotaniny uderzył Strykera, że ten wpadł do zbiorniku z kwasem. Stryker zginął na miejscu, a Batman nie ruszył mu na ratunek. Zamiast tego Nietoperz odszedł rzucając tekst „Odpowiednie zakończenie dla takiej osoby”.

Przeszłość Wayne’a poznaliśmy w „Detective Comics #33” z 1939 roku. Bruce wyszedł z kina wraz ze swoimi rodzicami. Zostali napadnięcie przez gangsterka, który chciał ukraść korale matki chłopca. Thomas Wayne próbował powstrzymać napastnika. Przypłacił swoim życiem. Następnie gangster zastrzelił Marthe Wayne i uciekł z miejsca zbrodni. Osierocony Bruce poprzysiągł, że pomści śmierć swoich rodziców dedykując swoje życie ku walce z przestępczością. Oddał się kilkuletnim treningom, które przygotowały go fizycznie i psychiczne do roli Mściciela. Bruce zastanawiał się jaki wizerunek powinien użyć – wizerunek maskujący tożsamość i przerażający wrogów. Właśnie w tym momencie wpadł do salonu nietoperz rozbijając szybę w oknie. Nietoperz zainspirował Bruce’a do kostiumu, który zmieniał się z kolejnymi odsłonami „Detective Comics” np. żółty pas doszedł w „Detective Comics #29”, a batrang został wprowadzony w „Detective Comics #31”.

Pierwsi pomocnicy Batmana

Dick Grayson był pierwszym pomocnikiem Batmana. Postać pojawiła się w komiksie „Detective Comics #38” z 1940 roku. Gangster Zucco nasłał bandziorów na lokalny cyrk. Miejsce, gdzie występowali „Latający Graysonowie”. Szef cyrku odmówił gangsterom zapłaty, więc dopuścili się przestępstwa, podczas którego zginęli rodzice Dicka Graysona. Chłopak odkrył spisek i chciał osobiście zgłosić przestępców policji. Batman odwiódł go od pomysłu. Zaadaptował chłopaka i wytrenował go. Wręczył mu ikoniczny strój Robina po zakończonym treningu, potem pomógł mu schwytać przestępców i wymierzyć im sprawiedliwość.

Kolejnym, pełnoprawnym pomocnikiem był Alfred Pennyworth, który został wprowadzony w „Batman #16” z 1944 roku. Alfred pojawił się pod drzwiami rezydencji Wayne’ów i w przekonujący sposób zaoferował swoje usługi (lokaj obiecał umierającemu ojcu, że będzie kontynuował rodzinną tradycję, czyli służyć rodzinie Wayne’ów). Alfred w debiutanckiej historii odkrył tajne tożsamości swoich pracodawców. Przypadkowo otworzył przejście Batjaskini, a później śledził Batmana i Robina, dzięki czemu pomógł im uciec z pułapki i pokonać przestępców.

Pierwsi przeciwnicy Batmana

Prężnie zaczęła rozwijać się galeria przeciwników Batmana. Z każdym numerem „Detective Comics” przybywało popularnych zbirów m.in.

  • W „Detective Comics #29” (1939 rok) zadebiutował Doctor Death, który chciał zagrozić bogatej śmietance Gotham śmiercionośnym pyłkiem. Problemem w realizacji jego celów był Batman. Doctor Death z pomocnikiem próbowali zwabić Nietoperza w pułapkę. Nie udało im się. Batman uciekł i później namierzył przeciwników. Walka z nimi wywołała pożar spowodowany wybuchem chemikaliów.
  • W „Detective Comics #36” (1940 rok) zadebiutował Hugo Strange. Przestępca projektował urządzenie do generowania mgły w dowolnym miejscu. Chciał wykorzystać ją do ukrywania popełnianych przez niego zbrodni. Batman z łatwością pokonał go i posłał do więzienia.
  • W „Detective Comics #58” (1940 rok) zadebiutował Pingwin. Złodziejaszek kradł popularne działa sztuki dla szefa, który oszukał go podczas łupów. Rozwścieczony Pingwin zabił pracodawcę korzystając z ukrytego karabinu w parasolce. Batman został ogłuszony przez Pingwina podczas ich pierwszego starcia – granatem gazowym ukrytym w kolejnej parasolce. Batmanowi udało się uciec z objęć Pingwina dzięki Robinowi. Wspólnie bohaterowie zniweczyli plany gangstera.
  • W „Detective Comics #66” (1942 rok) zadebiutował Two Face. Harvey Dent prowadził sprawę przeciwko Moroniemu. Oskarżony wylał kwas na twarz prokuratora. Rana przerażała mieszkańców Gotham, w tym najbliższych Denta, co wpłynęło na jego psychikę. Dent zdecydował o swoim losie za pomocą monety.

Śmierć Robina, bezsilność Batmana

Joker, największy przeciwnik Batmana, odpowiedzialny jest za śmierć Jasona Todda, drugiego Robina. Batman i Robin śledzili poczynania klauna w „Death in the Family”. Tropy naprowadziły Robina na kryjówkę Jokera, z którym współpracowała matka Jasona. Starcie z Jokerem nie przebiegło po myśli Jasona. Joker okrutnie ranił Robina i przypieczętował jego losy łomem – losy, o których zdecydowali czytelnicy uczestniczący w głosowaniu zorganizowanym przez wydawnictwo. Batman obwiniał siebie o śmierć Jasona, ale nie pomścił podopiecznego w „odpowiedni sposób”.

Batman został złamany przez Bane’a

W komiksie „Knightfall”, Arkham zostaje opustoszałe z powodu działań Bane’a, który uwolnił wszystkich przestępców. Batman, zmęczony psychicznie, próbuje ponownie schwytać zbiegów. W swoich działaniach staje wobec wielu wrogów, takich jak Kapelusznik, Brzuchomówca, Zsasz, Poison Ivy, Firefly, Riddler, Joker, i Strach na Wróble.

W międzyczasie Robin śledzi Birda, co prowadzi go do Bane’a i jego sojuszników. Robin zostaje schwytany i przetransportowany do kanałów, gdzie zostaje zaatakowany przez Killer Croca. W międzyczasie Batman pokonuje różnych łotrów, w tym Firefly.

Gdy Batman namierza Jokera i Stracha na Wróble, przeprowadza misję ratunkową burmistrza. Jednak nadal zmęczony i wyczerpany, zostaje zaatakowany przez pionki Bane’a, a ostatecznie sam staje do walki z Bane’em w swojej rezydencji. Walka zakończyła się klęską Batmana. Bruce zostaje ciężko pobity przez Bane’a, który łamie mu kręgosłup i wyrzuca go w miejskie przedmieścia. Alfred, Robin i Paul przewożą Bruce’a do jaskini, gdzie stara się go leczyć.

Bruce nie jest w stanie pełnić swojej misji. Powierza tytuł i kostium Batmana Jeanowi Paulowi. Sam w tym czasie rusza z Alfredem na ratunek ojca Tima i lekarki Shondry. Cała misja zakończyła się wyleczeniem kręgosłupa Batmana przez Shondrę. Niestety lekarka poświęciła zdrowie psychiczne na wyleczenie tak rozległych ran. Azrael nie chciał zwrócić tytułu Batmana prawowitemu właścicielowi. Odbyła się widowiskowa walka pomiędzy oryginalnym Batmanem, a Azraelowi. Bruce’owi udało się podejść przeciwnika zmuszając go w ciasnej jaskini do zrzucenia kostiumu. Tytuł wrócił do prawowitego właściciela.

Jak wyglądał trening Batmana?

Bruce Wayne, w celu zdobycia umiejętności potrzebnych do stania się Batmanem, rozpoczynał swoje szkolenie jeszcze jako młody człowiek. Początkowo nabywał umiejętności sztuk walki i bokserskich, trenując w szkole i pochłaniając wiedzę z książek. Po swojej pierwszej wygranej w nielegalnym klubie walk, postanawia opuścić Gotham i rozpocząć podróż po świecie, aby zdobyć bardziej zaawansowane umiejętności.

W Paryżu trenuje szermierkę, boks i sztuki przetrwania pod okiem różnych mistrzów, w tym Lucie Chesson i Henri’ego Ducarda. Następnie udaje się do gór Paektu w północnej Korei, gdzie spotyka mistrza Kirigi, który uczy go sztuk walki i wytrwałości.

W Rosji szkoli się w łucznictwie i broni palnej pod okiem Luka Jungo, a następnie trafia do Nowego Jorku, gdzie uczy się magii u mistrza Giovanni Zatary. Po tym doświadczeniu przechodzi trening psychiczny u Dr. Daniela Captio, ale rezygnuje, aby nie stracić swojej ludzkiej natury.

Następnie podróżuje do Arabii Saudyjskiej, gdzie pod okiem Ra’s Al Ghula i jego córki, Tali, praktykuje tajne techniki sztuk walki i leczenia ciała. Po walce z Ra’s Al Ghulem i jego planami niszczenia świata, Bruce wraca do Gotham City jako Batman.

Niektóre z treningów, takie jak szermierka w Paryżu i trening detektywistyczny u Henri’ego Ducarda, zostały wspomniane jedynie w retrospekcjach. Pozostałe treningi, jak sztuczki akrobatyczne w Metropolis, trening w Maroko i Dublinie, pozostają nieznane.

Moce Batmana

Batman nie posiada nadnaturalnych mocy. Jest wytrenowany fizycznie przez najlepszych nauczycieli, potrafi m.in. akrobatykę, zróżnicowane style sztuk walki czy posługiwać się bronią białą i palną. Posiada rozległą wiedzę na temat technologii, samemu potrafi konstruować gadżety. Dokształcił się w detektywistyce m.in. potrafi analizować dowody, rozwiązywać zawiłe zagadki czy profilować łotrów.