Justice League vs Teen Titans (2016) – Recenzja

ARTYKUŁ ZAWIERA SPOILERY

Justice League vs. Teen Titans jest animacją autorstwa Warner Bros Animation, wyreżyserowaną przez Sama Liu. Swoją premierę oficjalnie miała ona 29.03.2016 i jest szóstym filmem animowanego uniwersum DC, które zostało zapoczątkowane przez „Justice League: War”.

Na początku muszę uprzedzić, że tytuł jest dość mylący. Rzeczonego konfliktu pomiędzy Ligą a Tytanami nie ma, a sam tytuł jest raczej intrygującym chwytem.
Co do fabuły, akcja filmu zawiązuję się w momencie starcia części Justice League z członkami Legion of Doom, którzy zaatakowali herosów podczas otwarcia ich nowej siedziby – Hall of Justice. Robin, znany w poprzednich filmach ze swojej niesubordynacji, w tym czasie na polecenie Batmana zajmuje się ewakuacją tłumu. Jak możemy się łato domyślić, nie podoba mu się taki przydział zadań. Po zwycięskiej dla Ligi konfrontacji, Weather Wizard odzyskuje przytomność i próbuje uciec. Coś jednak atakuje go, przejmuje kontrolę nad jego ciałem i równocześnie, obdarza go niesamowicie potężnymi mocami.
Robin widząc, że nawet Superman nie radzi sobie z nowym wrogiem, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wbrew sprzeciwom ze strony Batmana, młody bohater przejmuje stery odrzutowca swojego ojca i rozbija go na przygotowującym się do ataku zbirze. Zanim jednak Liga ma szansę go przesłuchać, byt który chwilę wcześniej opętał Weather Wizarda, opuszcza jego ciało. Tym samym zostawiając Ligę z pustymi rękami, a Batmana, po raz kolejny w konflikcie ze swym potomkiem.
Mroczny Rycerz prosi Nightwinga o zabranie Robina w miejsce, gdzie mógłby się „uspołecznić”. W ten sposób były i obecny Robin trafiają przed wielką wieżę w kształcie litery „T”. „Boy Wonder” ma ogromne problemy z zaadaptowaniem się do towarzystwa podobnych mu nastolatków i nawet nie stara się nawiązać z nimi przyjaznych kontaktów.
Intryguje go jedynie obecna tam zakapturzona nastolatka – Raven – która zdaje się mieć jakiś skrzętnie skrywany sekret .
W tym samym czasie Batman wraz z Cyborgiem próbują rozwikłać tajemnicę dziwnej istoty, której kolejną ofiarą pada sam Człowiek ze Stali.
Tutaj przerwijmy opis fabularny, by nie zdradzić zbyt wielu szczegółów historii i powiedzmy sobie co nieco postaciach jakie obecne są w filmie.

Jeśli chodzi o reprezentację Ligi mamy tutaj Supermana, Batmana, Wonder Woman, Flasha i Cyborga. Niestety Aquamana, Green Lanterna i Shazama nie uświadczymy. W szeregach Teen Titans pojawiają się z kolei Blue Beetle (Jamie Reyes), Beast Boy, Robin, wspomniana wcześniej Raven i dowodząca nimi Starfire.
Legion of Doom natomiast to Lex Luthor, Solomon Grundy, Cheetah, Weather Wizard i Toymaster.
Dodatkowo, epizodyczne role w filmie mają też Nightwing, Ra’s al Ghul i Atomic Skull.

W kwestiach stricte technicznych, nadmienić trzeba iż animacja jest właśnie tym za co kochamy WB Animation . W moim osobistym odczuciu, korzystanie z techniki 3D przy produkcji filmu animowanego kłuje mnie w oczy. Dlatego cieszę się że filmy DC zostają przy starym dobrym stylu.
Co do dubbingu to słyszymy głosy znane z poprzednich filmów w uniwersum. Jason O’Mara jako Batman, Jerry O’Connell jako Superman, Rosario Dawson jako Wonder Woman, Cristopher Gorham jako Flash czy Shemar Moore jako Cyborg. Na pochwałę zasługują za to Stuart Allan/Robin, /Starfire, Sean Maher/Nightwing, Brandon Soo Hoo/Beast Boy i Taissa Farmiga/Raven , którzy brzmią tak, jak zawsze wyobrażałem sobie głosy tych postaci czytając komiksy. Jedynie zastrzeżenie miałbym do Cyborga, którego głos, twórcy mogliby trochę odmłodzić .
W ogólnym rozliczeniu „Justice League vs. Teen Titans” jest udanym wprowadzeniem Teen Titans do uniwersum. Liczyłem na nieco większą rolę Justice League w całym przedsięwzięciu , ale to co nam tutaj zaserwowano, też oceniam pozytywnie. Po seansie jestem ciekaw, jak przedstawia się przyszłość, tak dla Tytanów jak i Ligi? Myślę że Tytani dostaną swój własny film, w którym widziałbym większy roster postaci. Tacy młodociani herosi jak Aqualad, Kid Flash, Supergirl czy Donna Troy, mogliby spokojnie zostać wprowadzeni przy obecnym stanie rozwoju uniwersum. A co do ich przeciwnika?
H.I.V.E., Brother Blood, Jericho&Ravager? Możliwości jest sporo, więc możemy trzymać kciuki za autorów, by dokonali trafnego wyboru. Wracając jeszcze na moment do Ligi, to po cichu liczę na animowaną konfrontację JL z Brainiaciem, Doomsday’em lub Crime Syndicate.
Polecam wszystkim, z zupełnie czystym sumieniem, najnowszą animację z uniwersum DC . Zanim jednak rozsiądziecie się przed ekranem telewizora lub monitora, radziłbym wpierw obejrzeć poprzednie filmy osadzone w uniwersum, zaczynając od wspomnianego już „Justice League: War”.

Tytuł: Justice League vs. Teen Titans
Reżyseria: Sam Liu
Scenariusz: Alan Burnett, Bryan Q. Miller
Gatunek: Animacja, Akcja
Produkcja: USa
Światowa Premiera: 29 marca 2016 rok
Głosu użyczyli:
Rosario Dawson – Wonder Woman
Taissa Farmiga – Raven
Shemar Moore – Cyborg
Jerry O’Connell – Superman
Jason O’Mara – Batman
Jake T. Austin – Blue Bettle
Christopher Gorham – Flash
Sean Maher – Nightwing
Kari Wahlgren – Starfire
Stuart Allan – Robin / Damian Wayne
Brandon Soo Hoo – Beast Boy