iZombie – Sezon 1 (2015)

iZombie to amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez Table Six Productions Warner Bros. Jest on adaptacją znanego komiksu od wydawnictwa DC Comics autorstwa Chris’a Roberson’a i Michael’a Allred’a. Od 17 marca 2015 roku produkcja emitowana jest przez stację telewizyjną The CW.

iZombie nie jest typowym serialem o zombie; produkcji brakuje bowiem klasycznych elementów, takich jak chociażby hordy nieumarłych, których jedynym celem jest zniszczenie wszystkiego, co żywe. Wręcz przeciwnie. W obrazie iZombie mamy bowiem do czynienia z myślącymi istotami niestanowiącymi zagrożenia dla otaczającego ich środowiska, pod warunkiem regularnego zaspokajania głodu czyli… zjadania mózgów.

Główną bohaterką jest Olivia Moore; lekarz oraz szczęśliwa narzeczona Majora w jednej osobie. Niestety, uporządkowane życie pani doktor ulega znacznym zmianom wraz z chwilą przyjęcia zaproszenia na pewną niefortunną imprezę, organizowaną na pokładzie jachtu. Szampańska zabawa szybko przeradza się w krwawą jatkę, podczas której ginie wiele osób. Sama bohaterka budzi się z kolei w worku na brzegu jeziora, czując, że nie jest już tą samą osobą. Z czasem zaczyna ona obserwować w swoim ciele znaczne zmiany, którym towarzyszy głód związany z ochotą na… ludzkie mózgi. Jak pewnie się domyślacie, życie Olivii zmienia się o 180 stopni przez co jest ona zmuszona do odsunięcia się od swoich najbliższych oraz porzucenia pracy w szpitalu na rzecz kostnicy, przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do pożywienia. Brzmi ciekawie? A to dopiero początek, ponieważ jak się okazuje, jedzenie mózgów niesie za sobą konsekwencje w postaci przejmowania osobowości właściciela na parę dni wraz z przebłyskami jego wspomnień. Zdolności Moore szybko zostają dostrzeżone i uznane za przydatne dla policji, dzięki czemu nasza bohaterka zaczyna brać czynny udział w prowadzonych dochodzeniach.

Sam serial jest mieszanką gatunkową łączącą w sobie elementy kryminału, horroru, romansu, a przede wszystkim komedii. Całość utrzymana jest na bardzo wysokim poziomie od pierwszego, aż do ostatniego odcinka, na co wpływ mają niezwykle charakterystyczni bohaterowie, z których każdy stanowi swoistą indywidualność. Niewątpliwie jest to zasługa świetnie dobranej obsady. Na szczególną uwagę zasługuje odtwórczyni roli głównej; aktorka idealnie odgrywa swoją rolę, która nie ogranicza się przecież do jednej osobowości (w każdym odcinku Moore konsumuje inny mózg).

Izombie jest serialem zasługującym na uwagę widzów, który od początku do końca trzyma wysoki poziom. Charakteryzuje się wciągającą i interesującą fabułą, która niejednokrotnie zaskakuje widza. Oczywiście na uwagę zasługuje również świetnie dobrana obsada.W iZombie każdy coś dla siebie, ponieważ serial jest swoistą mieszanką wedlowską kilku gatunków filmowych. Swego rodzaju wisienką na torcie jest natomiast oryginalne podejście do tematyki zombie.