Deadshot (Floyd Lawton)

Deadshot zadebiutował w komiksie „Batman #59” z 1950 roku. Twórcami postaci są David Vern Reed, Lew Sayre Schwartz i Bob Kane.

Kim jest Deadshot?

Floyd Lawton oszukał społeczeństwo Gotham w debiutującej historii. Zaprezentował się miastu jako aspirujący bohater, który udoskonalił umiejętności strzeleckie, żeby zwalczać przestępczość w Gotham. Kostium Deadshota mocno różnił się od ikonicznego. Floyd nosił czarny smoking, kapelusz, opaskę na oczy i kabury na dwa rewolwery. Deadshot zyskał przychylność Batmana, ale Nietoperz miał słuszne wątpliwości co do jego celów. Okazało się, że Deadshot chciał zostać głową przestępczego półświatka. Batmanowi udało się ujawnić złe zamiary przeciwnika i posłać go za kratki.

Deadshot powrócił dopiero po 27 latach! W historii „Detective Comics #474” ucieka z więzienia, dzięki laserowemu monokle zabranego Pingwinowi. Batman dowiaduje się o ucieczce więźnia. Chwilę później Batman spotyka Deadshota w trakcie nocnego patrolu. Wywiązał się między nimi zaciekły pojedynek, który skończył się w Centrum Konferencyjnym. Deadshot w tym momencie posiadał ikoniczny strój czyli srebrno-czerwony skafander z celownikiem w oku i nadgarstkowymi pistoletami. Batman pokonał przeciwnika prowadząc go w pułapkę zastawioną za olbrzymim wózkiem.

Przeszłość Deadshota

Przeszłość Deadshota poznaliśmy w „Suicide Squad” Johna Ostrandera. Floyda i Edwarda (jego brat) wychowywał okrutny ojciec. Floyd miał dość gniewu ojca, dlatego postanowił z nim skończyć. Wdrapał się na drzewo skąd obserwował jak ojciec wyładowywał agresję na Edwardzie. Gałąź złamała się, kiedy Floyd chciał zastrzelić ojca. Kula nie trafiła go. Śmiercionośny pocisk trafił Edwarda, natomiast ojca okaleczyła. Floyd uciekł z rodzinnego miasta. Przeniósł się do Gotham, gdzie ustatkował się i zbudował charakterystyczny strój, żeby nigdy więcej nie spudłował. Deadshot wykorzystał szlifowane umiejętności strzeleckie, żeby zostać płatnym zabójcom. Wielokrotne odsiadki więzienne zbliżyły go do Amandy Waller. Kierowniczka zwerbowała Deadshota do Suicide Squad. Deadshot brał udział w szalonych misjach, a jego decyzje sugerowały, że chciał zginąć nie popełniając samobójstwa. Podejmowane decyzje budziły liczne kontrowersje, nie bał się stawiać szefowej np. Deadshot zamordował senatora Craya, którego miał uratować przed Rickiem Flagiem. Deadshot odzyskał wolność po zrealizowaniu wszystkich misji dla Amandy Waller. Wykorzystał swobodę, żeby wrócić do swojego zawodu.

Deadshot w Suicide Squad

Deadshot i Suicide Squad zostali wysłani do wytropienia terrorystycznej grupy The Revolutions (historia Toma Taylora z 2021 roku). Działania Revolutions nie były tak oczywiste jak mogło zdawać się. Ich motywacje skłoniły część Suicide Squad do zmiany stron. Oddział Samobójców skonfrontował się ze zleceniodawcą. Czarna Maska podszywała się pod Teda Korda. Z zimną krwią zabił Floyda. Deadshot został tymczasowo wskrzeszony w ramach projektu „Task Force Z”. Amanda Waller wykorzystała substancję Lazarus do ożywienia martwych przestępców, z których uformowała grupę. Liderem został Jason Todd. Swoboda martwych była ograniczona, co nie przeszkodziło Floydowi uratować Red Hooda przed kulą.

Moce Deadshota

Deadshot jest jednym z najlepszych strzelców na świecie. Trafia w cele z ogromną precyzją, doskonale strzela z każdego rodzaju broni. Jest genialnym taktykiem i równie niebezpieczny w walce wręcz lub za pomocą broni białej.