El Diablo

El Diablo zadebiutował w komiksie „All-Star Western #2” z 1970 roku. Twórcami postaci są Robert Kanigher i Gray Morrow.

Kim jest El Diablo?

Pod pseudonimem „El Diablo” działały trzy postacie. Lazarus Lane jest oryginalną wersją postaci El Diablo z Dzikiego Zachodu w XIX wieku. Był kasjerem bankowym, który zapadł w śpiączkę po ataku pioruna, a następnie został ożywiony przez szamana „Mądrego Sowę” i przemienił się w strażnika sprawiedliwości El Diablo. Lane był przeklęty, by być gospodarzem demona działającego jako Duch Zemsty. Jego ciało znajdowało się w śpiączce, podczas gdy El Diablo przemierzał Ziemię. W późniejszych opowieściach, Mądry Sowa przedstawiany jest jako złoczyńca, a Lane/El Diablo jako jego niechętny sługa. W nowszej wersji w „The New 52”, Lane nie zapada w śpiączkę, ale El Diablo przejmuje kontrolę nad jego ciałem, kiedy tylko traci przytomność.

Rafael Sandoval, druga inkarnacja El Diablo, został stworzony w 1989 roku przez Gerarda Jonesa i Mike’a Parobecka. Sandoval, nowicjusz w radzie miasta Dos Rios w Teksasie, staje się El Diablo, wykorzystując festiwalowy kostium, swoją bokserską przeszłość i lokalne legendy. Jego działania skupiają się na walce z nielegalnym handlem narkotykami, polowaniu na seryjnego zabójcę i konfliktach z przemytem ludzi. Postać Sandovala pojawia się gościnnie w serii Justice League, gdzie zostaje opętany przez ducha azteckiego boga-cesarza. Występuje również w „Villains United Special”, gdzie po powrocie z emerytury zostaje zaatakowany przez członka Royal Flush Gang podczas bitwy w więzieniu w Meksyku, ale ostatecznie zostaje uratowany.

Obecne przygody El Diablo

Najnowsza inkarnacja El Diablo, Chato Santana, jest eks-przestępcą, który spotyka pogrążonego w śpiączce Lazarusa Lane’a podczas pobytu w szpitalu. Jai Nitz jest autorem tej postaci, zaś rysunki wykonali Phil Hester (szkice) i Ande Parks (tusz). W ramach rebootu The New 52 w uniwersum DC, Santana, jako El Diablo, dołącza do drużyny Suicide Squad. Następnie zostaje zwerbowany do Checkmate, gdzie służy pod komendą Wujka Sama. Odkrywszy jednak, że jest wprowadzany w błąd, opuszcza Checkmate w poszukiwaniu prawdy.

Moce El Diablo

El Diablo występuje w różnych wersjach, z których każda ma swoje unikalne moce. Lazarus Lane, pierwsza inkarnacja, posiada demoniczną pirokinezę i nieśmiertelność dzięki opętaniu przez demona. Rafael Sandoval, druga inkarnacja, nie ma nadprzyrodzonych mocy, skupiając się raczej na walce z przestępczością. Chato Santana, najnowsza wersja El Diablo, dysponuje pirokinezą, odpornością na ogień, a w niektórych wersjach także zdolnością do regeneracji i empatii.