Enchantress

Enchantress DC Comics

Postać Enchantress została stworzona przez Boba Haney’a i Howarda Purcella.

June Moon (Enchantress) zadebiutowała w “Strange Adventures #187” z 1966 roku. Uzdolniona wiedźma posiada niezwykłe umiejętności w posługiwaniu się magią. Bez najmniejszych oporów może wykorzystywać magię w licznych aspektach, począwszy od leczenia drobnych ran do teleportacji na ogromne odległości. Z łatwością może wpływać na martwe i żywe obiekty, jak i przenikać przez ciała stałe np. ściany.


Zdobycie i utrata mocy

June Moon była normalną nastolatką, która wiodła nudne i monotonne życie. Wszystko uległo zmianie, kiedy odkryła ukryte przejście w Terror Castle, prowadzące do kryjówki demona Dzamora. Demon wybrał June na jego obrończynię sprawiedliwości, obdarowując ją niezwykła magią. Od tej chwili June mogła dokonywać transformacji w wiedźmę po wypowiedzeniu pewnego słowa – Enchantress. Demon poinformował wybrankę o pewnym fakcie. Była w stanie rozwinąć moc do pełni możliwości tylko podczas pewnej fazy księżyca. Niestety, nigdy nie doszło do tego, a to za sprawą Supergirl, która przesunęła księżyc podczas jednej z jej licznych przygód. Właśnie to wydarzenie spowodowało, iż June przeszła na złą stronę mocy. Doprowadziło to do jej osadzenia w celi więziennej. Magiczne moce przeszkadzały jej w prowadzeniu normalnego życia. Faktu nie ułatwiała ogromna nienawiść do mężczyzn. Nie potrafiła poradzić sobie z przytłaczającym uczuciem. Szansa na lepsze jutro pojawiła się, kiedy June otrzymała propozycję dołączenia do Suicide Squad. Zgodziła się natychmiast, wierząc, że otrzyma od nich niezbędne środki do poskromienia swojej mocy. Nie czekała długo na taką możliwość. Ułatwiła jej to Nightsade, koleżanka z Suicide Squad. Nightshade pierwotnie uznawała była za dziedziczkę mocy Succubusa, tej, którą posiadła June od demona Dhazmora. Nightshade udało się skraść moce od June. Brak mocy nie pomógł dziewczynie. Zajście pogłębiło jej stan depresyjny. Podjęła próbę odzyskania mocy, szargając się na życie Nightshade z pomocą skradzionego pistoletu. Plan June nie powiódł się. Okazało się, że w jej ciele została cząstka mocy Enchantress. Nie mogła się nimi długo nacieszyć. Sebastian Faust pozbawił June jej ostatnich pokładów mocy. Czyn tak na prawdę nie unicestwił “Enchantress” na dobre. Cząstka mocy żyła we wszechświecie i rosła w siłę. Ostatecznie moc uformowała się w kobietę – Anitę Soulfedd, która zamieszkała na ziemi, zostając jej obrończynią. Interesująca sytuacja miała miejsce, kiedy Anita odkryła fakt, iż jej moce narodziły się z Enchantress. Postanowiła odszukać dawną jej posiadaczkę, June Moon. Spotkanie kobiet zaowocowało scaleniem ich ciał, stając się na nowo Enchantress. Tym razem z czystym, dobrym sercem.


Walka ze Spectre

Spectre i Eclipso postanowili uśmiercić wszystkich użytkowników magii przez ich heretyczce podejście do Boga. Enchantress i Ragman uformowali grupę śmiałków, którzy staną do walki ze Spectre. Enchantress wykorzystała magię do odszukania Spectre. Razem z Ragmanem wyruszyli w wyprawę. June przekazała Ragmanowi specjalny pistolet, którego pociski były w stanie przeniknąć przez jej bariery obronne. Poprosiła przyjaciela, aby ten zabił ją, kiedy utraci panowanie nad swoimi mocami. Pod wpływem chwili doszło do ich pocałunku. Chwilę romantyczności przerwała Enchantress. Wiedźma wraz z sojusznikami odnaleźli siedzibę Spectre. Doszło między nimi do starcia. Kiedy wszyscy byli zajęci pojedynkiem z Eclipso, Enchantress dotarła do źródła magii, aby utrzymać Captaina Marvela żywego. The Blue Devil podesłał Enchantress gotowy plan zwycięstwa. Wiedźma odcięła ziemskich czarowników od źródła magii, dzięki czemu była w posiadaniu potężnej energii. Nadmiar mocy źle wpłynął na nią. Ujawniała się jej ciemna strona, która doprowadziła do potyczki z Ragmanem i Swordsmanem. Walka skończyła się wraz z pojawieniem Blue Devila, która obezwładnił przyjaciółkę. Następnie June obudziła się w Oblivion bar. Zszokował ją brak magii w jej ciele.


New52

Wydarzenia z Flashpoint wywróciły do góry nogami uniwersum DC Comics. June Moon została opętana przez “Enchantress”. Zła wiedźma zagroziła istnieniu całego świata. Powstrzymać ją mogli wyłącznie inni magowie. Do walki wkroczyło Justice League Dark (Shade, Deadman, Zatanna, John Constantine) i Madame Xanadu. Jedyną formą unicestwienia Enchantress było oddzielenie June od złej połowy. Madame Xanadu odseparowała je od siebie przy wykorzystaniu pewnego czaru. Dało to pozostałym magom okazję do równego starcia z Enchantress. Walka była długa i wyczerpująca. Deadman robił wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo June. Jego starania zakończyłyby się sukcesem, gdyby nie fakt, iż przez portal, który miał stanowić drogę ucieczki, mógł skorzystać tylko on. Constantine odnalazł June. Ku jego zdziwieniu, odnalazł w myślach dziewczyny pewne zaklęcie, które odczytał. Rzucony czar przez Constantine’a doprowadził do ponownego scalenia June z Enchantress. Żądze wiedźmy zostały ujarzmione.