Billy Batson (Shazam)

Kapitan Marvel zadebiutował w komiksie „Whiz Comics #2” z 1940 roku. Twórcami postaci są Bill Parker o Charles Clarence Beck.

Początkowo komiksy z Kapitanem Marvelem były wydawane przez wydawnictwo Fawcett Comics, które zaprzestało tego w 1953 roku z powodu naruszenia praw autorskich DC – twierdzono, że Kapitan Marvel był kopią Supermana. DC otrzymało w 1972 roku prawa do postaci decydując się na zmianę pseudonimu ze względu na nazwę konkurencyjnego wydawnictwa „Marvel”.

Kim jest Shazam?

Billy Batson, bezdomna sierota dorabiająca w metrze roznosząc gazety, pewnego wieczora spotkał tajemniczą postać, która przyprowadziła go na Skałę Wieczności. Tam Czarodziej Shazam przekazał Billy’emu swoje moce, twierdząc, że chłopakowi przeznaczona jest większa rola. Po aktywacji mocy słowem „Shazam!”, Czarodziej zginął, zostawiając Billy’ego z jego mocami i pojawiając się w dalszej części serii jako duch. W swoim pierwszym komiksie, „Whiz Comics #2”, Billy, jako Shazam, stawił czoła naukowcowi Shivannie, który blokował stacje radiowe i żądał okupu. Po pokonaniu przeciwnika, Billy dostał pracę reportera radiowego. Z czasem Billy podzielił się swoją mocą z kilkoma bliskimi: siostrą Mary, Freddym Freemanem i Wujkiem Marvelem. W komiksie „The Marvel Family #1”, Billy i jego „rodzinka Marvel” zmierzyli się z Black Adamem, dawnym powiernikiem mocy Czarodzieja, który wrócił na Ziemię szukając zemsty. Ostatecznie Adam został pokonany przez Wujka Marvela, który podstępem sprawił, że wypowiedział słowo „Shazam!”.

Shazam w New52

Historia Shazama została odświeżona w „New52”. Billy Batson trafił do rodziny zastępczej Vasquezes. Początkowo był niechętny swojemu nowemu domowi i przybranemu rodzeństwu, jednak gdy Freddie był zaatakowany w szkole, Billy stanął w obronie. Plan odwetu nie powiódł się, więc Billy uciekł do metra, skąd został teleportowany na Skałę Wieczności. Spotkał tam Czarodzieja, który chciał przekazać mu swoje moce. Chociaż Czarodziej miał wątpliwości co do czystości intencji Billy’ego, ostatecznie przekazał mu moce, które Billy mógł aktywować poprzez wypowiedzenie słowa „Shazam”. Po tym Czarodziej zniknął.

Billy powiedział Freddie’emu o swoich mocach, a dwójka chłopców eksperymentowała z nimi, udaremniając drobne przestępstwa. Ich spokojne życie zakłóciło pojawienie się Black Adama, dawnej ofiary Czarodzieja, który chciał odebrać Billy’emu jego moce. Billy przekazał część swoich mocy swojemu przybranemu rodzeństwu, które zmierzyło się z uwolnionymi ze Skały Wieczności siedmioma grzechami, które łącznie tworzyły demona Sabbaca. Billy próbował pokonać Black Adama, co okazało się trudne, ale ostatecznie zmusił go do wypowiedzenia magicznej formuły, co spowodowało, że Adam zamienił się w proch i zniknął.

Shazam w DC Rebirth

Billy Batson wraz z rodzeństwem odbyli podróż przez siedem magicznych krain, które zostały zapieczętowane na Skale Wieczności. Podczas odwiedzin w krainie Funlands, spotkali King Kida, który uważał się za siódmego członka ich rodziny. Konflikt z nim skutkował rozdzieleniem rodzeństwa między różne krainy, a Billy i Mary zostali uwięzieni. Jednak zostali uwolnieni po konfrontacji pomiędzy Black Adamem a Sivanną. Billy odkrył, że jego powracający ojciec był pod kontrolą Mister Minda. Kiedy Billy przekazał część swojej mocy ojcu, prawda wyszła na jaw. Billy, przy pomocy Black Adama, pokonał Mister Minda i uwolnił Superboya Prime’a, który został następnie uwięziony dzięki wspólnemu zaklęciu obu bohaterów.

W późniejszym okresie, po wydarzeniach w „Nieskończona Granica” i „Death Metal”, Billy dołączył do Akademii Tytanów, szkoły dla młodych superbohaterów. Jego moce zostały jednak zakłócone z powodu połączenia ze zmieniającą swoje położenie Skałą Wieczności. Billy musiał stawić czoła Neronowi i ostatecznie został uwięziony na Skale Wieczności. W jego nieobecności, obowiązki Shazama przejęła Mary, która została główną bohaterką miniserii „The New Champion of Shazam!”. Sytuacja Billy’ego została odwrócona podczas wydarzenia „Lazarus Planet”, kiedy to Mary i Malik uwolnili go z więzienia. Billy wchłonął Skalę Wieczności, przechowując ją bezpiecznie w swoim ciele. Jednak Czarodziej, który obserwował całą sytuację, postanowił odebrać przekazaną wcześniej moc, twierdząc, że popełnił błąd dzieląc ją z innymi.

Współczesne przygody Shazama

Billy spotyka nietypowych kosmitów w postaci dinozaurów, którzy rozbili się na Ziemi. Pomagając im odnaleźć zaginionego syna, w zamian otrzymuje wielką filiżankę herbaty, po czym dinozaury odlatują. W bazie na Skale Wieczności Billy relaksuje się w towarzystwie Freddy’ego, jednak ma problemy z kontrolą swojego temperamentu. W szkole stara się prowadzić normalne życie, a w wolnych chwilach komunikuje się z fanami poprzez social media, dzięki czemu dowiaduje się o trzęsieniu ziemi w Kalifornii. Pomagając tam, Billy niespodziewanie traci kontrolę nad sobą, co jest rejestrowane przez reportażystów.

Przyczyną jego zachowania okazują się bogowie – Solomon i Zeus – którzy nie są zadowoleni z jego postępowania jako nosiciela ich mocy i postanawiają przejąć nad nim kontrolę. W życiu codziennym Billy musi zmierzyć się z biurokratycznym dinozaurem oraz z Psycho Piratem w muzeum. Zdeterminowany, by nie stracić ponownie kontroli, Billy przysięga, że nigdy więcej nie użyje mocy Shazam. Jednak Zeus prowokuje wypadek z autokarem, co zmusza Billy’ego do akcji.

Złożone sytuacje prowadzą Billy’ego na Księżyc, gdzie ma zażegnać konflikt z imperatorem Garguax. W trakcie spotkania z królową Bee, Zeus ponownie przejmuje kontrolę nad Shazamem, doprowadzając do niezręcznej sytuacji. Po ucieczce i maskowaniu się w skafandrze kosmicznym, Billy zostaje wystrzelony w przestrzeń kosmiczną przez Bee, nie mając możliwości przemiany w Shazam.

Tymczasem Freddy odzyskuje wspomnienia o boskim spisku przeciwko Billy’emu dzięki pomocy Salomona, boga mądrości. Rodzeństwo decyduje się pomóc Billy’emu, choć nie wie, gdzie obecnie przebywa.

Moce Shazama

Billy Batson przemienia się w superbohatera po wypowiedzeniu słowa „SHAZAM”. To akronim pochodzi od imion sześciu bóstw i herosów, które dają Shazamowi moce, takie jak niesamowita inteligencja, siła, wytrzymałość, zdolność manipulowania piorunami, odwaga i szybkość. Dodatkowo, Shazam ma zdolność do regeneracji i jest odporny na wiele ataków.