Billy Batson (Shazam)

Shazam / Kapitan Marvel DC Comics

Kapitan Marvel pierwszy raz pojawił się w Whiz Comics #2. Został stworzony przez artystę C. C. Becka i Billa Parkera w 1939 roku. Shazam pierwotnie był wydawany przez Fawcett Comics, ale później przeszedł do DC Comics. Fawcett zaprzestał publikowania komiksów z Kapitanem Marvelem i otaczającymi go postaciami w 1953 r., częściowo z powodu naruszenia praw autorskich DC Comics, którzy twierdzili, że Kapitan Marvel był kopią Supermana. Do roku 1991 DC zdobyło wszystkie prawa do Kapitana Marvela i od tego czasu DC zintegrowało całą jego galerię postaci ze swoim uniwersum i kilkukrotnie próbowało przywrócić Kapitana Marvela z mieszanymi skutkami. Ze względu na konflikty znaków towarowych na temat innego bohatera znanego jako Kapitan Marvel należącego do Marvel Comics od 1967 roku, DC postanowiło opublikować przygody bohatera w komiksie zatytułowanym Shazam! DC później oficjalnie zmienił nazwę bohatera na “Shazam”, kiedy w 2011 ruszyło z New 52.

Historia Shazama

Kiedy rodzice Williama Josepha Batsona zostali zabici przez swojego asystenta Theo Adama, który został potem ujawniony jako starożytny przestępca Teth Adam lepiej znany jako arcywróg Shazama, Black Adam. Billy został rozdzielony ze swoją siostrą Mary i trafił pod opiekę swojego wuja, który szybko wyrzucił Billy’ego i zagarnął jego majątek. Żyjąc na ulicy, Billy przetrwał sprzedając gazety, aż pewnego dnia tajemnicza postać zaprowadziła go do części metra, której nigdy nie widział. Czekał tam magiczny pociąg pokryty hieroglifami, kiedy nieznajomy i Billy wsiedli pociąg ruszył w głąb tunelu i zatrzymał się w dużej jaskini w której znajdowały się posągi Siedmiu Śmiertelnych Wrogów Ludzkości. Tam Billy spotkał czarownika Shazama, który bronił ludzkości przed Siedmioma Wrogami przez tysiące lat. Shazam wybrał Billy’ego na swojego następcę i obdarzył go mocą starożytnych: Salomona, Herkulesa, Atlasa, Zeusa, Achillesa i Merkurego, od tamtej chwili za każdym razem kiedy chłopiec wypowie imię czarownika magiczna błyskawica zmienia go w Kapitana Marvela. Przez wiele lat Billy był uczony przez ducha czarownika jako że ten umarł zaraz po tym jak przekazał Billy’emu swoją moc. Po jakimś czasie czarownik obdarzył również mocami kalekiego przyjaciela Billy’ego, Freddy’ego Freedman’a i jego siostrę Mary tworząc Rodzinę Marvela.

Podczas startu New 52 Geoff Johns i rysownik Gary Franka, przedstawiają nową wersję Kapitana Marvela i otaczających go postaci. W nowym wydaniu Kapitan Marvel otrzymał nowy strój z długą peleryną i kapturem, zaprojektowany przez Franka. Johns stwierdził, że miejsce nowej wersji Kapitana będzie „znacznie bardziej zakorzenione w fantazji i magii niż kiedykolwiek wcześniej”. Oficjalnie zmieniono imię postaci na Shazam!

W nowej wersji Billy Batson jest aroganckim i sprawiającym kłopoty 15-latkiem, mieszkającym w Filadelfii, który przeszedł już przez parę domów zastępczych. W najnowszym domu do którego trafia, Billy poznaje piątkę swojego przyrodniego rodzeństwa w tym nowe wersje Mary Bromfield i Freddy’ego Freemana. Kiedy zły dr. Sivana wypuszcza starożytnego, magicznego wojownika Black Adama z jego grobowca, Czarownik ze Skały Wieczności – ostatni z rady istot, które kiedyś kontrolowały magię – zaczyna porywać kandydatów, którzy mogli by być godni jego mocy. Odrzuca jednak wszystkich ze względu na brak czystości ich serc. W końcu Czarownik przywołuje Billy’ego, który przekonuje Czarownika, że idealnie dobrzy ludzie nie istnieją. Widząc „żar dobra” w chłopcu umierający Czarownik przekazuje mu swoje moce i uczy Billy’ego, że będzie miał do nich dostęp po wypowiedzeniu magicznego słowa „Shazam!”. Po wypowiedzeniu magicznego słowa, Billy zostaje uderzony przez błyskawicę i zmienia się w potężną magiczną istotę, Shazama. Po śmierci Czarownika i powrocie na Ziemię, Billy ujawnia swoje moce przed Freddym wpadając na pomysł, że można na tym zarobić. Później chłopcy zostają zaatakowani przez Black Adama, który opowiada im swoją historię, jak został zdradzony przez Czarownika. Nie mogąc pokonać Adama samemu, Billy dzieli się swoją mocą ze swoim rodzeństwem. Po wygranym starciu, Shazam zmienia Adama w jego ludzką postać, która od razu zmienia się w pył.

Na początku „Trinity War” Shazam udaje się do ojczyzny Black Adama, Khandaqu, aby pochować jego prochy. Wkroczenie bohatera do kraju zostaje uznana za nielegalne wejście USA na teren ich kraju. Zarówno niezależna Liga Sprawiedliwych, jak i sponsorowana przez rząd Amerykańska Liga Sprawiedliwych, przybywają do Khandaqu, żeby opanować sytuację. Shazam zostaje aresztowany przez ALS wraz z Supermanem, który zabił Doktora Lighta. Następnie Billy wraz z Ligą udają się do Mrocznej Ligi Sprawiedliwych w celu wyjaśnienia sprawy śmierci Doktora Lighta. Tam John Constantine tymczasowo przejmuje moce Billy’ego, bojąc się co dziecko może z nimi zrobić. Później Shazam otwiera Pudełko Pandory i portal na Ziemię-3 i zostaje zainfekowany złem, przez co jego kostium zmienia się na podobny do tego, który nosił Black Adam. Po pokonaniu Syndykatu Shazam zostaje członkiem Ligii Sprawiedliwych.

Origin Shazama w “Shazam: Potworne Stowarzyszenie Zła”

Opisują historię Shazama, warto wspomnieć o jego originie przedstawionym w “Shazam: Potworne Stowarzyszenie Zła”, które ukazało się w polskim wydaniu nakładem Egmont. Billy przedstawiony jest jako mały chłopiec, który przez wiele lat mieszka jako bezdomny w jednym ze zrujnowanych miejsc. Zaprzyjaźnia się z pewnym bezdomnym, który później okazuje się pomocnikiem Czarownika Shazam.

Billy zostaje wybrany na następcę przez Czarodzieja Shazam. Starzec przekazuje mu moce, a chwilę później ginie, zostając zmiażdżonym przez blok skalny. Billy jest w stanie przywołać starca podpalając specjalną misę.

Kreacja Kapitana Marvela różni się od innych wcieleń pod pewnym kątem – Billy i Kapitan Marvel to dwie różne osobowości. Kapitana Marvel przyrównać można do dżina z lampy Alladyna. Co prawda jeden i drugi pamięta, co robiła aktywna “forma”, ale żaden nie jest w stanie kontrolować drugiego.

W tej historii Shazam stawia czoła Mister Mindowi, który chce zniszczyć rasę ludzką. Billy’emu/Kapitanowi Marvel udaje się pokonać knowania złego węża oraz Sivany, który wdał się w sojusz z nim. Dodatkowo Billy przypadkiem przekazuje moce swojej siostrze Mary.

Shazam w DC Rebirth

Shazam powraca po kilku latach z własną serią w “DC Rebirth”. Shazam family udają się do Jaskini Czarownika, w której natrafiają na specjalną linię kolei oraz mapę Magic World, na której zaznaczonych jest 5 terytoriów. Tymczasem do posiadłości rodziny zastępczej Billy’ego przychodzi nieznajomy podający się za ojca chłopca.

Moce i umiejętności Shazama

Na początku swojego istnienia Kapitan Marvel czerpał swoje moce po wypowiedzeniu słowa “Shazam!” w którym każda z liter reprezentowała moc jednej z mitologicznych postaci, którymi władał Kapitan Marvel, i tak:
S – oznaczało mądrość Salomona
H – oznaczało siłę Herkulesa
A – oznaczało wytrzymałość Atlasa
Z – oznaczało moc Zeusa
A – oznaczało odwagę Achillesa
M – oznaczało szybkość Merkurego

Od czasu startu New 52 moce Shazama uległy niewielkiej zmianie. Słowo “Shazam!” nie powoduje przemiany kiedy Billy tego nie chce, potrafi manipulować magicznymi piorunami, potrafi przekazać swoją moc innym sam nie tracąc na sile oraz posługiwać się magią na wiele innych sposobów.

Podczas wydarzeń z “Darkseid War” w 2015 moce Shazama znów zostają zmienione, gdy Billy traci więź z postaciami, którym zawdzięczał moc. Billy otrzymuje nowe moce takie jak: siłę S’ivaa (Żywiołu Mroku), ogień H’romneera (marsjańskiego boga śmierci), współczucie Anapel, manipulowanie Źródłem Zonuza (znanego też jako Yuga Khan, czyli ojciec Darkseida), odwagę Atë, oraz błyskawicę Mamaragana, czyli samego Czarownika. Póki co nie wiadomo jak nowe moce oddziałują na Shazama, wiadomo jednak, że Billy potrafi rozmawiać z nowymi bóstwami i słyszy ich jako głosy w swojej głowie.