Elongated Man

Postać została stworzona przez Johna Broome’a i Carmine’a Infantino, ze znacznym wkładem ze strony Juliusa Shwartza, który chciał mieć nową postać wspierającą dla Flasha. Ralph Dibny pierwszy raz pojawił się w „The Flash #112” w maju 1960.

Powstanie Elongated Man

Randolph Dibny otrzymał rolę drugoplanową w Detective Comics, gdzie został zredefiniowany jako detektyw, który kocha dziwne zagadki i podróżuje przez Stany Zjednoczone w kabriolecie wraz ze swoją żoną, Sue Dearbon, w ich poszukiwaniu. Podróżując para natykała się na takie postacie jak Batman, Green Arrow, Atom, czy Zatanna. W 1973 Elongated Man został członkiem JLA, a swoją największą aktywność w jej szeregach odnosił w latach 1973 – 1995.
Ralph Dibny był jednym z najwcześniejszych bohaterów Srebrnej Ery, którzy ujawnili swoją tożsamość. Po paru team-upach m.in. z innymi bohaterami został członkiem JLA, do której dołączyła później również jego żona. Nowatorskie podejście do historii z Elongated Manem polegało na tym, że w przeciwieństwie do innych serii, w tym Detective Comics z Batmanem, Raplh Dibny rozwiązywał zagadki, wyzywając to tego samego czytelnika.

Historia Elongated Man

Jako nastolatek Ralph Dibny był zafascynowany akrobatami i ludźmi którzy wykazywali się nadzwyczajną zwinnością i elastycznością. Dowiedział się, że wszyscy ci akrobaci z którymi rozmawiał pili, popularny wtedy napój „Gingold”. Ralph rozpoczął naukę chemii i po pewnym czasie opracował super skoncentrowany roztwór z „gingo” rzadkiego owocu z Jukatanu, który dał mu jego elastyczność. W swoim pierwszym wystąpieniu Elongated Man był podejrzewany przez Flasha o popełnienie pary przestępstw. Jednak w końcu obaj połączyli siły i złapali prawdziwych winnych.
Ralph Dibny odegrał kluczową rolę w „Kryzysie Tożsamości” z głównym wątkiem kręcącym się wokół odpowiedzi uniwersum DC na śmierć Sue Dibny. Efektem śmierci Sue było ukształtowanie jego postaci, które nastąpiło tuż po „Kryzysie …” i trwało aż do zakończenia cotygodniowej serii „52”.

W serii „52” Ralph Dibny jest gotów popełnić samobójstwo kiedy dowiaduje się, że grób jego żony został zdewastowany. Okazuje się, że za zdewastowanie grobu i kradzież ubrań i pierścionka Sue jest kult głoszący powrót Superboya. Elongated Man wraz z Halem Jordanem, Green Arrowem i Batmanem niszczą ceremonię, płonąca kukła zbudowana z rzeczy Sue przywołuje do siebie Ralpha co później zaowocuje u niego załamaniem nerwowym.
Później Dibny słyszy głos którym okazuje się być hełm Doktora Fate’a, który obiecuje spełnienie jego pragnień w zamian za małe poświęcenie. Ralph podróżuje wraz z hełmem przez zaświaty paru kultur w których zostaje ostrzegany przed użyciem magii. Kiedy Elongated Man spodkał na swojej drodze Spectre’a, ten obiecał mu przywrócić Sue jeśli podejmie zemstę na Jean Loring (kobiecie, która była odpowiedzialna za śmierć Sue Dibny) jednak Ralph nie był do tego zdolny.

W wieży Doktora Fate’a Ralph rozpoczyna zaklęcie mające przywrócić mu jego ukochaną, jednak okazuje się, że głos który słyszał Ralph z hełmu nie należał do Nabu, ale do Felixa Fausta. Felix chciał wymienić dusze Dibny’ego na swoją wolność u Nerona. Okazało się jednak, że Elongated Man był świadom obecności Fausta i przechytrzył go otaczając wieżę zaklęciem, które tylko on mógł kontrolować. Neron, nie świadom tego zabija Ralpha więżąc tym samym siebie i Felixa Fausta w wierzy na zawsze. Ralph jednoczy się z żoną po śmierci jako duchy i rozwiązują tajemnicze zjawiska które zaczęły dziać się w jednej z amerykańskich szkół.

W „Blackest Night #0” groby Ralpha i Sue Dibnych są widoczne podczas gdy Black Hand używa czarnego pierścienia. Elongated Man wraz z żoną powracają jako Czarne Latarnie i toczą walkę z Hawkmanem i Hawkgirl, wyrywając Hawkmanowi serce. Ralph i Sue zmieniają się w popiuł po interwencji Plemienia Indygo. Później Flash poszukuje ich mając nadzieję, że są oni jednymi z tych których Istota Życia przywróciła ze zmarłych. Hal Jordan informuje go , że oni nie wrócą.

Podczas New 52 Elongated Man jest członkiem Sekretnej Szóstki pod nazwiskiem Damon Wells a.k.a. Big Shot i pracuje dla Riddlera działającego pod pseudonimem „Mockingbird”. Po zjednoczeniu z żoną Ralph przywdziewa kostium by w „Secret Six #12” znów stać się Elongated Manem.

Moce i umiejętności Elongated Man

Elongated Man nabył swoich umiejętności po spożyciu skondensowanego ekstraktu z owocu gingo, który połączył się z jego uśpionymi metagenami. Jak sugeruje jego imię, Elongated Man potrafi rozciągnąć swoje ciało do niewyobrażalnych rozmiarów i kształtów. Może skręcać swoje ciało do nieosiągalnych dla normalnego człowieka pozycji, takich jak bycie całkowicie płaskim czy używanie swoich palców do otwierania zamków. W przeciwieństwie do Plastic Mana, Ralph ma ograniczone możliwości rozciągania swojego ciała. Moce Elongated Mana znacznie zwiększają jego wytrzymałość dzięki czemu jest w stanie wytrzymać nawet postrzał z broni energetycznej , która zabija zwykłych ludzi. Jego fizjologia jest zdecydowanie bardziej ludzka niż w przypadku Plastic Mana, więc nie dzieli z nim jego ograniczonej niezniszczalności.

Oprócz swoich mocy rozciągania Elongated Man jest również detektywem, świetnie wytrenowanym w sztuce dedukcji. Jest uważany za jednego z najlepszych detektywów w uniwersum DC. Jest też utalentowanym chemikiem, jednak bez formalnego wykształcenia.