Ray

Raymond C. Terrill jest drugim bohaterem używającym pseudonimu “The Ray”. Ray pierwszy raz pojawił się w “The Ray #1” w 1992 roku. Popularnym błędem jest, że Ray został stworzony przez Christophera Priesta i Howarda Portera, jednak tak naprawdę został on stworzony przez Jacka C. Harrisa i Joe Quesade.

Historia Ray

Od najmłodszych lat Reymond Terrill słyszał od swojego ojca, że bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi go zabije. Kształcony w domu z zakrytymi oknami, zyskał przydomek “Nocnego Chłopca” nadany mu przez lokalne media. W wieku osiemnastu lat Ray dowiedział się prawdy o swoim dziedzictwie od umierającego ojca, “Happy’ego” Terrilla, który był Rayem Złotej Ery. “Happy” wyjawił Raymondowi, że wraz z wystawieniem na działanie promieni słonecznych jego moce się aktywują. Dlatego przez całe dzieciństwo odcinał go od światła, bał się bowiem że chłopak może nie poradzić sobie z ich kontrolowaniem. Na pogrzebie “Happy’ego” Raymond spotyka swojego kuzyna, Hanka, który namawia go, by został superbohaterem jak jego ojciec. Gdy odmówił, pojawił się przed nim żywy, dużo młodziej wyglądający “Happy” w swoim stroju Raya. Raymond dowiaduje się, że był wychowywany przez swojego wujka Thomasa Terrilla, i musi użyć swych nowo odkrytych mocy, żeby ocalić Ziemię przed potężną, kosmiczną istotą światła. Raymond w końcu postanawia przyjąć mentalność “Raya”, pokonuje złego Dr. Polarisa i udaje mu się odwieść świetlną istotę od jej celu.

Przygody Raya wciąż trwały i doprowadzały go do starć z takimi przeciwnikami jak Brimstone, Neron, czy Vandal Savage. Po śmierci Supermana Ray zostaje z rekrutowany do Ligii Sprawiedliwych na około rok służby. W tym czasie Liga Sprawiedliwych podzieliła się na dwie grupy dowodzone przez Wonder Woman i Kapitana Atoma. Ray był obecny, kiedy Ice została zabita przez Overlorda, co skłoniło wielu członków Ligii do odejścia, co oznaczało koniec Ligii współpracującej z ONZ. Marsjański Łowca oferuje Raymondowi miejsce w szeregach Specjalnych Oddziałów Ligii Sprawiedliwych. W Oddziale Specjalnym przeżył szereg przygód m.in. powtórne starcie z Vandalem Savagem. Z czasem Ray zaczął postrzegać Gypsy i Triumpha, członków Oddziałów Specjalnych, jako swoją rodzinę, gdzie Marsjański Łowca był dla niego kimś w roli ojca. Sytuacja skomplikowała się, gdy Triumph zaczął rywalizować z J’onnem o przywództwo w Oddziałach Specjalnych. Podczas swojej ostatniej misji z Oddziałami Specjalnymi Ligii udał się do wnętrza Ziemi do Skartaris, świata Warlorda. Ciało Raya zostało przejęte przez mistyka i użyto go jako broni przeciw jego własnej drużynie. Jednak połączone siły Oddziałów Specjalnych uwolniły Raymonda spod magicznej kontroli. Ray opuścił zespół ze swoich prywatnych powodów.

W swojej solowej serii “The Ray” (1994-1996) stawił czoła paru przestępcom i anty bohaterom, wliczając w to dzieciaka o mocach podobnych do niego imieniem Joshua (który okazał się przyrodnim bratem Raya), oraz Death Mask, czarny charakter z gry komputerowej, który jakoś stał się prawdziwy. Jego relacje z “Happym” pogarszały się w miarę odkrywania przez Raya manipulacji i oszustw, jakie jego ojciec popełniał wobec swojej rodziny. Gdy Triumph, lekceważąc rozkaz Marsjańskiego Łowcy, nie pomógł Rayowi z Death Maskiem, przez co Raymond udał się po pomoc do Vandala Savage’a, który użył swych wpływów, by zrobić z Raya biznesmena. Gdy Death Mask zaatakował matkę Raya, udało mu się przeprogramować i zniszczyć komputerowego przestępcę na dobre. Jakiś czas później kobieta utrzymująca, że jest dziewczyną Raya z przyszłości, atakuje Savage’a, by pokazać Rayowi, że Savage brał części ciała od swoich potomków, gdy tylko został poważnie ranny, co skłoniło Raya do zerwania kontaktów z Vandalem. Ray ponownie spotyka się z matką, która dowiedziała się, że jej syn żyje po tym, jak “Happy” powiedział jej, że Ray zmarł przy porodzie. Ray doświadcza przebłysków możliwej przyszłości, której może zapobiec.

Po opuszczeniu Oddziałów Specjalnych Ligii Sprawiedliwych Ray utrzymywał status rezerwowego członka Ligii i dołączył do Zapomnianych Bohaterów, dowodzonych przez Resurrection Mana, by pokonać Vandala Savage’a, po czym grupa rozpadła się, a Ray oddał się solowej karierze bohatera. Podczas wydarzeń z “Final Night” Ray uczestniczy w tworzeniu drugiego Słońca w celu oszukania Sun-Eatera. To zadanie zużyło większość mocy Raya, przez co stracił przytomność. Pocałunek Fire wystarczył, żeby przywrócić Rayowi przytomność. Wraz z Zatanną, Fire i Firestormem, Rayowi udało się ocalić Układ Słoneczny. Później Ray bierze udział w uratowaniu wszechświata przed starożytną, potężną bronią znaną jako Mageddon, po czym pojawia się na spotkaniu dla rekrutów Tytanów Zachodu w Los Angeles. Mimo że dołączył do Ligii Sprawiedliwych Powietrza stworzonej przez Zieloną Latarnię podczas kryzysu “Lig Sprawiedliwych” (podczas którego każdy z członków Ligii stworzył swoją mniejszą Ligę) szybko wraca do solowej kariery. Podczas walki z Imperiexem podczas crossoveru “Our Worlds at War” Ray zostaje wezwany jako rezerwowy członek Ligii. Podczas swojej misji wraz z innymi członkami Freedom Fighters ze współczesnych czasów Ray walczy o uwolnienie pojmanych Daxamitów. Mimo iż Ray zostaje poważnie ranny, grupie udaje się uwolnić Daxamitów i szybko wyleczyć Raymonda.

Ray dołącza do Young Justice, po tym, jak uratował życie podczs wycieczki na Wyspę Roosvelta. Ray wraz z drużyną są obecni podczas ataku na Zandię z rozkazu Cesarzowej i zużywa całą swoją energię, by zabić wampirzycę, Lady Zand. W celu rozszerzenia Young Justice uwczesna liderka zespołu Wonder Girl zgadza się, by drużyna została częścią reality show. Pomysł nie wypala, gdy Secret zostaje skorumpowana i staje przeciw Young Justice, a nagranie całego zajścia trafia do internetu. Gdy Secret zostaje unieszkodliwiona przez Darkseida, Ray opuszcza drużyną, która rozpada się wkrótce po tym, jak umarła Donna Troy. Wkrótce po tym spotyka Nowhere Mana, śmiercionośne wyobrażenie pisarza, przypadkowo powołane do życia. Z zamiarem wymazania indywidualności ze świata, Nowhere Man rozpoczyna swój plan od atakowania superbohaterów, używając promieni powodujących rodzaj letargu. Ray wraz z Elongated Manem i nowym Majorem Victory zostaje trafiony przez jeden z takich promieni. Po długiej walce Supermanowi udaje się pokonać Nowhere Mana i uwolnić pojmanych bohaterów.

Ray dołącza do innych rezerwowych członków Ligii w celu powstrzymania niszczycielskiego tria Mordru, Obsidiana i Eclipso, po czym zostaje członkiem nowej rządowej grupy, Freedom Fighters. Jednak Freedom Fighters wpadają w zasadzkę i wielu z nich zostaje zabitych przez Secret Society. Przestępcy, Dr. Lightowi, udaje się pojmać Raya żywcem. Ledwo przytomnemu Raymondowi udaje się usłyszeć, że Luthor (Alexander Luthor Jr. z Ziemi-3) potrzebuje go żywego do swojego planu. Rayowi udaje się uciec z arktycznej bazy Luthora wraz z Power Girl, Breachem, Lady Quark i innymi więźniami uwięzionymi w zmieniającej rzeczywistość wieży stworzonej ze zwłok Antymonitora. Podczas ucieczki grupa zostaje zaatakowana przez Psycho Pirata, jednak nim ten zdążył wykonać ruch, zostaje zabity przez rozwścieczonego Black Adama.

Podczas Tygodni od 1 do 52, Ray spotyka rozentuzjazmowaną Black Canary, jako że spotkali się wtedy pierwszy raz od Nieskończonego Kryzysu. Ray był wtedy też członkiem grupy Alana Scotta powołanej do pokonania Black Adama, który zagrażał wtedy Chinom.

Na początku “One Year Later” miejsce pobytu Raya pozostaje nieznane. W “Superman: Up, up and away” widzimy Raya jak wraz z Kimiyo Hoshi (Doctor Light), bezskutecznie próbują naładować wyczerpanego Supermana. Ray wraca do akcji ponownie w “Uncle Sam and The Freedom Fighters #7”. Nosząc nowy kostium, Ray spotyka i pokonuje Stana Silvera, który przyjął imię “The Ray”. Po pokonaniu Silvera Ray Terrill dołącza do nowych Freedom Fighters. Jakiś czas później Ray, wraz z resztą drużyny, zostaje pojmany przez Red Bee, jednak drużynie udaje się przechylić szalę zwycięstwa i w efekcie pokonać insektoidalnych obcych. Jednak aby to osiągnąć ojciec Raya, “Happy” musiał napić się z oazy Neona Nieznanego, wielokrotnie zwiększając swoją moc i przyjmując tytuł Neona na siebie.

Ray był ważną częścią ruchu oporu przeciwko Darkseidowi i jego armii podczas “Final Crisis”. Działał jako kurier ze względu na swoje umiejętności umożliwiające mu ucieczkę przed mocą Równania Anty-Życia. Gdy słudzy Darkseida zaatakowali Wieżę Ligii Sprawiedliwych, Ray zmienił się w falę światła zdolną teleportować większość znajdujących się na stacji ludzi, jednak Green Arrow postanowił zostać, by dać im trochę czasu na ucieczkę. Rayowi udaje się później stworzyć wielki Symbol Metrona wokół całej Ziemi, zakłócając transmisję Anty-Życia i uniemożliwiając Darkseidowi dokończenia jego misji.

Podczas “Blackest Night” Rayowi udaje się uwięzić czarny pierścień w świetlnej klatce na rozkaz Simona Stagga i dostarczył go do podziemnego laboratorium w celu zbadania. Chwilę później laboratorium zostało zaatakowane przez rój Czarnych Latarni. Ray był ostatnio widziany podczas walki z Super-Chiefem i Scalphunterem. Po wyprowadzeniu wszystkich ludzi Ray użył całej swojej mocy do zniszczenia podziemnego laboratorium.

Uciekając przed atakiem wroga Black Lightning, Metamorpho i Owlman zostają zmuszeni do schronienia się w podziemnym laboratorium zniszczonym przez Raya podczas ataku Czarnych Latarni. Po początkowej walce z pracownikiem Stagga, Freightem Trainem, Metamorpho zostaje zaatakowany przez służącego Stagga, Jave, i połączony z chemicznym potworem Chemo. Po pokonaniu Chemo przez Owlmana i Traina kontaktują się ze Staggiem, który wysyła Raya, by ten pomógł w rozdzieleniu Metamorpho i Chemo. Mimo tych wydarzeń Ray pozostaje w kontakcie z Freedom Fighters, jako że kontynuowali oni walkę dla Ameryki. Jednak drużyna zostaje zniszczona przez wroga, z którym nie mogła walczyć – cięciami rządowymi.

Wersja Raya z Rebirth nie różni się zbytnio od swoich poprzednich wersji, z wyjątkiem paru szczegółów. Tak jak w poprzednio mały Raymond Terrill dorastał z przekonaniem, że wystawienie na promienie słoneczne zabije go, był jednak wychowywany przez matkę. Jako nastolatek uciekł z domu i szybko odkrył, że wystawienie na słońce obdarowuje go supermocami takimi jak latanie, tworzenie światła, czy niewidzialność. Ray ostatecznie osiada się w Vanity w Portland, gdzie ratuje kolegę z dzieciństwa przed rozwścieczonym tłumem. Później dołącza do Ligii Sprawiedliwych Ameryki utworzonej, przez której Batmana członkami zostali również Killer Frost, Atom, Vixen, Black Canary i Lobo. Okazuje się również, że w tej wersji Ray jest gejem.

Moce Ray

Ray potrafi absorbować, przechowywać i przetwarzać światło dzięki zakres jego mocy jest praktycznie nieograniczony. Ray potrafi latać, tworzyć iluzje, stawać się niewidzialny, tworzyć wiązki laserowe i konstrukty z twardego światła. Potrafi zmienić swoje ciało w światło, w tej formie nie działają na niego żadne fizyczne warunki. Jako czysta energia Ray potrafi poruszać się z prędkością światła i pokonywać kosmiczne odległości w krótkim czasie. Poza swoimi mocami, Ray jest również utalentowanym specjalistą od komputerów.