Raven

Raven została stworzona przez Marva Wolfmana i George’a Pereza. Pierwszy raz pojawiła się w „DC Presents #26” w 1980 roku.

Historia Raven

Raven urodziła się jako córka demona Trigona i mieszkanki Gotham City Angeli Roth (znanej też jako Arella). Raven dorastała w alternatywnym wymiarze zwanym Azarath, gdzie nauczyła się kontrolować emocje w celu opanowania swoich demonicznych mocy. W tym czasie dziewczyna rzadko widywała się z matką, co zmieniło się po śmierci Azara, gdy Angela zajęła się wychowaniem swojej córki. W tym też czasie Raven po raz pierwszy w życiu stanęła twarzą w twarz ze swoim ojcem. Po swoich osiemnastych urodzinach dowiedziała się, że Trigon obrał sobie jej wymiar za cel i poprzysięgła sobie, że go powstrzyma. Raven początkowo poprosiła o pomoc Ligę Sprawiedliwych, która odmówiła, po tym, jak Zatanna wyczuła demoniczną energię dobiegającą od dziewczyny. W akcie desperacji Raven reaktywowała Nastoletnich Tytanów, by pomogli jej w walce z ojcem. Wkrótce po powołaniu drużyny Trigon porywa Raven do swojego wymiaru. Po ciężkiej walce drużynie Tytanów udaje się zamknąć demona w między wymiarowym więzieniu. Arella pozostała przy drzwiach do więzienia Trigona, by dopilnować, że ten nie powróci, a Raven kontynuowała walkę z siłami, które pozostały po demonie. Po pewnym czasie Trigonowi udało się uciec z więzienia, dostać na Ziemię i przejąć kontrolę nad córką co w efekcie doprowadziło do zniszczenia Azarath. Dusze mieszkańców Azarath, za pomocą pierścienia należącego do Azara, opętały dziewczynę i przy jej pomocy zniszczyły Trigona. Po walce Raven pozbyła się zła ojca, po czym zniknęła.

Po zaginięciu córki Arella wyruszyła w podróż dookoła świata, żeby ją odnaleźć. Gdy jej się to udało, obie zostały schwytane przez Brata Blooda. Sługusy Blooda, używały Raven do kontrolowania Nightwinga (byłego Robina) w ramach planu swojego mistrza. Tytani uratowały Arelle i Raven, nie dopuszczając, by Brat Blood odzyskał pełnię sił. Po zniszczeniu Trigona Raven po raz pierwszy w życiu mogła sobie pozwolić na odczuwanie emocji. Odkryła, że potrafi nie tylko wyczuwać, ale i kontrolować emocje innych. Raven rozpoczęła w tym czasie również związek z technopatą Ericiem Forresterem, który używał siły życiowej uwiedzionych kobiet, by odzyskać swoje utracone człowieczeństwo. Eric wiedział, że energia Raven pozwoli mu zachować ludzką formę na dłużej, jednak próba wyssania energii z Raven została przerwana przez interwencję Jericho. Podczas wydarzeń z „Titans Hunt” Raven zostaje porwana przez Wildbeesta, który wiedziony duszami Azarath opętanymi przez Trigona, przy pomocy kilku Tytanów chciał przywrócić demonicznego władcę do życia. Podczas ogromnej bitwy Raven została opętana przez złe dusze i stała się sobowtórem ojca. Arella wraz z Dannym Chasem oczyściła Raven, jednocześnie niszcząc jej ciało. Arella i Danny poświęcili się i po połączeniu z oczyszczonymi duszami Azarath powstali jako Phantasm.

Gdy Raven pojawiła się ponownie, była opętana złem i usiłowała zasadzić ziarno Trigona w nowych ciałach. Przerwała ślub Nightwinga i Starfire, zasadzając jedno z ziaren w pannie młodej. Okazało się, że Raven zamiast zła włożyła w ciało Starfire dobrą część swojej duszy. Koriand’r opuściła Ziemię, pragnąc znaleźć się jak najdalej od złej Raven. Pozostali Tytani stanęli do walki ze złą Raven, jednak zwyciężyli tylko dzięki pomocy Phantasma. Wciąż złej Raven, udało się jednak powrócić, ale tym razem jej celem było zniszczenie swojej dobrej strony pozostawionej w ciele Starfire. Wspólnymi siłami Tytanom udało się pokonać złą Raven, obracając ją w pył, a jej dobra storna otrzymała nowe, złociste ciało ducha, które było wolne od demonicznych wpływów jej ojca. W swojej nowej postaci Raven wróciła na Ziemię i wędrowała po całej planecie, usiłując znaleźć dla siebie miejsce. W tym samym czasie Brat Blood powróciłby odzyskać dziewczynę. Duch Raven został umieszczony w ciele nastoletniej dziewczyny należącej do Kościoła Krwi. Nastoletnim Tytanom (w nowym składzie) udało się odkryć, że Kościół Krwi to wyznawcy ojca Raven, tym samym dowiadując się o przepowiedni zapowiadającej Armagedon, zainicjowany ślubem Brata Blooda z Raven. Drużyna przerwała ceremonię, a Raven zmusiła wyznawców Trigona do ucieczki, a następnie przybrała imię Rachel Roth, i dołączyła do nowej drużyny Tytanów. W tym czasie Raven zaczęła wykształcać romantyczne uczucia do swojego kolegi z drużyny Garfielda Logana (Beast Boya).

W 52 po śmierci Superboya drużyna Tytanów zaczęła się rozpadać. Beast Boy starał się utrzymać drużynę, jednak nowi, młodzi bohaterowie byli bardziej zainteresowani sławą niż szerzeniem sprawiedliwości. Gdy Beast Boy postanowił pomóc Steelowi w misji większość drużyny odeszła. Później Beast Boy, Raven, Offspring, i Aquagirl dołączyli do Steela podczas jego ataku na LexCorp. W końcu Robin, Wonder Girl i paru innych młodych bohaterów dołączyło do Nastoletnich Tytanów, tworząc spójną grupę. Po czasie Raven opuściła zespół, jak wszyscy myśleli, z powodu zerwania z Beast Boyem, jednak prawdziwą przyczyną było odkrycie przez Raven tajemnicy jednego z Tytanów. Podczas swojej nieobecności Raven oczyściła duszę Jericho i przeniosła ją do nowego ciała, po czym niespodziewanie powróciła w szeregi Nastoletnich Tytanów. Wkrótce po jej powrocie Tytani bez ostrzeżenia zostają zaatakowani przez Tytanów Wschodu, którzy przenoszą ich na oryginalną Wyspę Tytanów w Nowym Jorku. Tam Raven zostaje umieszczona pod „opieką” Enigmy i Dueli Dent. Raven oraz innym Tytanom udaje się pokonać Tytanów Wschodu i opuścić wyspę. Gdy Bart Allen umarł Raven (razem z resztą dorosłych już Tytanów), postanowiła opuścić drużynę i rozpocząć normalne życie.
Gdy Beast Boy i Raven padają ofiarami ataków, dziewczyna odkrywa, że Trigon miał więcej niż jedno dziecko i że to jej przyrodni bracia stoją za atakami. Używając jej i Beast Boya jako kluczy do otwarcia portalu do wymiaru Trigona. Przy pomocy swoich mocy Raven wzbudza chciwość w swoich przyrodnich braciach, którzy kradną resztkę mocy jaka pozostała ich ojcu, po czym odchodzą. Synowie Trigona wracają po pewnym czasie, w celu przebudzenia demonicznej strony swojej siostry, która opuszcza Tytanów i dołącza do swoich braci. Tytanom udało się ich namierzyć i przekonać Raven, by wróciła na dobrą stronę. Dziewczyna rozdaje członkom drużyny potężne artefakty, zdolne ją zabić, które są warunkiem jej pozostania w drużynie.

Gdy Superboy – Prime wraz z Legionem Zagłady atakuje Wierzę Tytanów, Raven powstrzymuje Kid Flasha przed zabiciem Thaddeusa Thawne’a II (znanego jako Inertia) i uwalnia swój wewnętrzny mrok podczas walki z Headcasem, przerażając go i zmuszając do ucieczki. Po pokonaniu Legionu Zagłady i uwięzieniu Superboya – Prime w Ścianie Źródła Raven wyjawia Beast Boyowi, że jedyną rzeczą, która przeraża ją bardziej od jej demonicznej strony, jest tylko to, co miłość może z nią zrobić. Garfield przekonuje Raven, że powinna skupić się na tych pozytywnych emocjach, a nie tylko na tych negatywnych. Po czym para pocałunkiem wyznaje sobie wzajemną miłość.

W The New 52 Raven zadebiutowała w „Phantom Stranger #1”. Raven widzimy pierwszy raz na pogrzebie, na którym traci zmysły z powodu przytłaczających ją emocji wszystkich zgromadzonych tam ludzi. Phantom Stranger zabiera dziewczynę do Stonehenge, w którym znajduje się portal łączący Ziemię z wymiarem Trigona. Stranger nie chętnie wykonuje rozkaz „wyższej siły”, oddając Raven w ręce demona. Gdy Raven pojawia się na Ziemi, Trigon przedstawia ją swoim sługą jako jego „Czarny Ptak Grozy”. Podczas inwazji Trigona, Raven zbliża się do bliskiego śmierci Beast Boya, który wcześniej został zaatakowany przez Deathstroke’a w zgliszczach bazy Ravagersów. Raven przejmuje kontrolę nad umysłem Beast Boya i razem z nim przenosi się do Nowego Jorku, gdzie trwała bitwa między Nastoletnimi Tytanami i Trigonem. Trzej synowie demona: Belial, Ruskoff i Suge napadli na Tytanów, by przejąć Raven. Raven, Beast Boyowi i Tytanom udaje się pokonać przyrodnich braci Raven, jednak Trigon przejmuje kontrolę nad każdym Tytanem z wyjątkiem Red Robina, Raven i Beast Boya. Tytani pod kontrolą Trigona atakują, Raven i Beast Boy odwracają uwagę ich i Trigona, a Tim Drake atakuje oczy demona przy pomocy swoich skrzydeł, po czym demon znika. W następstwie walki Raven i Beast Boy zostają ponownie przyjęcie w szeregi Nastoletnich Tytanów. Raven wprowadza zamieszanie w grupie, ujawniając miłosną przygodę między nią a Timem, kiedy ten był pod kontrolą jej ojca. Pozostawiając niezręczną sytuację, Raven wraca do pokoju, gdzie przywołuje swojego ojca, mówiąc: „Ojcze, jestem jedną z nich. Twój plan działa idealnie”.

Gdy najwięksi ziemscy bohaterowie zniknęli, a Syndykat Zbrodni przejął kontrolę nad światem, Nastoletni Tytani wyzywają do walki członków Syndykatu, jednak szybko zostają pokonani przez Johny’ego Quicka oraz Atomice i zostają wrzuceni w strumień czasu. Raven zostaje wysłana parę tysięcy lat w przeszłość, gdzie staje do walki z Etriganem, który rozpoznał w niej dziecko Trigona. Wonder Girl ratuje dziewczynę, po czym używając swoich mocy, Raven teleportuje drużynę przez strumień czasu. Tytani pojawiają się w przyszłości, 20 lat od momentu ich walki z Syndykatem, gdzie syn Supermana, Jon Lane Kent, zmasakrował większość super bohaterów, zostawiając przy życiu tylko kilku, wśród nich Beast Man i Rose Wilson. Kon-El staje do walki z Jonem, pokonując go, jednak tajemnicza siła przenosi go w nieznane miejsce, a Jon (bezwiednie) zajmuje jego miejsce jako Superboy. Tytani znów przenosząc się w czasie i lądują na obcej planecie w XXX wieku, gdzie poznają Barr Torra, lidera rebeliantów i przestępcę wojennego działającego pod imieniem Kid Flash. Raven dowiaduje się, że Superboy to Jon i pomaga przenieść go do teraźniejszości, żeby mógł odszukać lekarstwo na jego pogarszający się stan zdrowia. Zostawiając Kid Flasha i Solstice w przyszłości Tytani powracają do teraźniejszości, gdzie jednoczą się z Bunkerem, Beast Boyem i Skitterem. Tytani postanawiają zaatakować nową kolonię Harvesta, gdzie Raven poznaje plan Harvesta polegający na wyodrębnieniu meta genów od porwanych ludzi i połączenie ich w jeden łańcuch DNA, dla własnej korzyści. Raven niszczy łańcuch DNA, a Tytani ostatecznie pokonują Harvesta.

W Rebirth jakiś czas po odejściu z Nastoletnich Tytanów Raven udaje się do San Francisco w celu poznania ludzkich krewnych. Raven zostaje porwana przez Damiana Wayne’a, który z rekrutował ją do nowego składu Tytanów, który miał pomóc mu w walce z Ra’s al Ghulem. Czas spędzony z Tytanami owocuje odwzajemnionym zauroczeniem w Kid Flashu.

Moce Raven

Raven poprzez bycie córką Trigona posiada szereg mocy takich jak zdolność odczuwania i kontrolowania emocji, leczenie, kontrolowanie mistycznej energii, czytanie w myślach, poruszanie przedmiotów siłą woli, hipnotyzowanie innych, latanie, teleportacja, a nawet naginanie rzeczywistości.