Barry Allen (Flash)

Barry Allen zadebiutował w komiksie „Showcase #4” z 1956 roku. Twórcami postaci są: Robert Kanigher, John Broome i Carmine Infantino.

Kim jest Barry Allen?

Pierwotna geneza postaci nie uległa większym modyfikacjom. Barry Allen pracował w laboratorium policyjnym. Pewnego wieczora doszło do wypadku podczas jego pracy. Do pokoju dostała się błyskawica, która uderzyła w bohatera posyłając go na szafkę z chemikaliami. Substancje wylały się na Barry’ego pozbawiając go przytomności. Barry zauważył po wybudzeniu się, że potrafi poruszać się ze znacznie większą szybkością. Otrzymany dar postanowił wykorzystał we właściwy sposób. Zaprojektował czerwony strój z żółtymi elementami inspirując się okładką komiksu „Flash”, na której widniał Jay Garrick. Barry sprawdził się w akcji przeciwko pierwszemu przeciwnikowi, którym był Turtle – złoczyńca ze zdolnością do spowalniania otoczenia. Barry zatrzymał uciekiniera wytwarzając wokół niego wir wodny.

Odkrycie alternatywnych ziem

Barry Allen jest pierwszą osobą przenikającą na alternatywne ziemie. Sytuacja miała miejsce w komiksie „Flash #123” z 1961 roku. Barry wziął udział w pokazie iluzjonistycznym zastępując nieobecnego magika Próbował ożywić tłum tanimi sztuczkami. Jedna z nich, wspinaczka po sznurku, wprawiła speedstera w odpowiedniej częstotliwości wibracje, które przeniosły go na Ziemie-2 – ziemię, gdzie Flashem jest Jay Garrick.

Speedster zaangażował się w tamtejsze problemy zanim wrócił na swoją ziemię. Pomógł Jay Garrickowi w starciu z trójką złodziejaszków: Thinker, Shadow i Fiddler. Pierwsze starcie nie przebiegło po ich myśli, ponieważ walczyli osobno. W drugim starciu połączyli siły, zaczynając potyczkę od rozmontowania hełmu Thinkera. Zwycięstwo zapewniło im zastosowywanie diamentowych zatyczek do uszu chroniące ich przed muzyką Fiddlera.

Śmierć Flasha w „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”

Flash odegrał ważną rolę w „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”. Barry osiągnął odpowiednią prędkość do zniszczenia maszyny Anty-Monitora. Niestety przypłacił za to życiem. Biegając dookoła maszyny wytworzył energię niszczącą machinę, ale w pewnym momencie jego ciało zaczęła znikać. Po Barrym został wyłącznie kostium i pierścień, który został przekazany Wally’emu Westowi – siostrzeńcowi Iris, który dzierżył identyczne moce jak Flash i pomagał mu jako pomocnik o pseudonimie Kid Flash. Wiele lat później ujawniono, że Barry w momencie śmierci trafił do Speed Force. Speedster nie był obecny w komiksach przez okres 23 lat.

Kiedy powrócił Barry Allen?

Choć Barry Allen powrócił na moment w trakcie „Final Crisis”, to pełnoprawny powrót do żywych przypada na komiks „Flash Rebirth” z 2009 roku. Central City hucznie przywitało speedstera, ale ten nie był zainteresowany obchodami na przedmieściach. Jego myśli zajęło spotkanie z Savitarem. Wrogi speedster rozpadł się po kontakcie fizycznym z Barry’m. Później speedster zmienił się w Black Flasha. Niefortunny bieg wydarzeń zwrócił uwagę Ligi Sprawiedliwości do tego stopnia, że Flash uciekł do Speed Force. W energii spotkał osobę odpowiedzialną za sytuację – Profesor Zoom (używający również pseudonimu Reverse Flash) czyli Eobard Thawne. Zły speedster stworzył Negative Speed Force, przeciwną energię do źródła mocy Flasha, i wykorzystał ją do pomieszania zdolności Barry’ego. Do walki przeciwko Reverse Flashowi stanęli Barry, Wally, Jay, Bart, Jessie Quick, Max i córka Wally’ego, Iris. W czasie walki Thawne ujawnił, że to on jest mordercą matki Barry’ego, a teraz zabije Iris West zanim pozna swojego męża. Szczęśliwie Barry’emu i Wally’emu udaje się powstrzymać Zooma, który zostaje unieszkodliwiony w teraźniejszości.

Błąd Barry’ego Allena czyli Flashpoint

Barry nie mógł pogodzić się z nowymi faktami o śmierci jego matki – morderstwo z rąk Thanewa. Speedster postanowił cofnąć się w czasie i uratować Norę Allen. Cel został osiągnięty, ale w następstwie powstał alternatywny świat (Flashpointowa ziemia), gdzie historia potoczyła się zupełnie inaczej:

– Nora Allen żyje,
– Henry Allen (ojciec Barry’ego) zmarł na atak serca,
– Liga Sprawiedliwości nie istnieje,
– kapsuła z Supermanem został przechwycona, a Kryptończyk przetrzymywany jest w ukryciu przed światem,
– Bruce Wayne został zamordowany. W następstwie to Thomas Wayne jest Batmanem, natomiast Martha oszalała i została Jokerem,
– Atlantyda toczy wojnę z Amazonkami, ponieważ Mera (żona Aquaman) zginęła z rąk Wonder Woman, kiedy na jaw wyszedł romans Aquamana z Dianą.

Barry obudził się w obcym dla niego świecie. Bez świadomości o swoim wpływie na bieg wydarzeń. Co gorsza nie posiadał speedsterkich mocy w nowej rzeczywistości. Skonstatował się z Batmanem, który pomógł mu odzyskać moce – pierwsza próba zawiodła, dopiero druga przebiegła po ich myśli. Flash i Batman uwolnili Supermana, następnie dołączyli do wojny pomiędzy Amazonkami, a Atlantydą. Na placu boju pojawił się Reverse Flash. Dopiero w tym momencie Barry dowiedział się o swoim czynie. Podczas pojedynku weszli we Speed Force. Barry spotkał tam drugą wersję siebie, która próbowała uratować matkę przed śmiercią. Barry powstrzymał siebie, dzięki czemu odwrócono bieg wydarzeń. W ten sposób świat wrócił do ładu, ale nie był już taki sam – narodziła się odświeżona rzeczywistość jako cykl wydawczy „New52”. W tej rzeczywistości wprowadzono motyw oskarżenia Henry’ego Allena o morderstwo żony, rudowłosego partnera Barry’ego zastąpiono czarnoskórym, młodszym Wallym czy zmieniono obiektu uczuć Barry’ego – dotychczas związany był z Iris West, w nowej linii wprowadzono Patty Spivot. Druga i trzecia zmiana została odkręcona podczas „DC Rebirth” – rudowłosy Wally powrócił po latach nieobecności, Barry i Iris ponownie byli razem.

Umiejętności Flasha

Barry potrafi poruszać się z prędkością ponad dźwiękową. Potrafi przenikać przez obiekty dzięki wytwarzaniu odpowiednich wibracji. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości może biegać po wodzie lub budynkach, czy zmienić kierunek pocisków z pistoletu. Wprawiając ręce w odpowiednią prędkość jest zdolny do wytworzenia wirów powietrza. Barry potrafi podróżować w czasie dzięki mocy prędkości – w tym celu korzysta ze specjalnie zaprojektowanej bieżni.

One thought on “Barry Allen (Flash)

Możliwość komentowania została wyłączona.