Jak wybrać laptopa do gier? Poznaj najważniejsze parametry!

Dostępne na rynku laptopy posiadają obecnie naprawdę imponujące parametry. Dzięki temu nie musisz ograniczać się do grania w ulubione gry jedynie w domu — możesz zanurzyć się w wirtualnym świecie niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Warunek jest jeden: odpowiedni sprzęt. Zobacz, jakie cechy powinien mieć dobry laptop gamingowy.

Karta graficzna to podstawa

Każdy wielbiciel wirtualnej rozrywki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna podczas gry jest płynność. Warto wiedzieć, że za jej zachowanie odpowiada karta graficzna, która powinna charakteryzować się właściwymi parametrami.

Najpierw zwróć uwagę na typ oraz ilość pamięci. Zazwyczaj mamy do czynienia z pamięcią GDDR5. Jeżeli interesuje Cię rozrywka w przyzwoitej jakości, wystarczające będzie 4 GB pamięci GDDR5 128-bit; w przypadku wyższych rozdzielczości sięgnij np. po kartę mającą 4 czy 6 GB pamięci GDDR5 192-bit. Powyższe propozycje wydają się całkowicie wystarczające dla większości graczy, jeśli jednak marzy Ci się absolutnie topowa jakość, zdecyduj się na karty zapewniające najlepsze parametry. Są to np. karty mające 8 GB pamięci typu GDDR5X 256 czy 384-bit: to opcje, które zadowolą nawet najbardziej wymagających!

Na rynku znajdziesz przede wszystkim dwie grupy kart graficznych: AMD oraz NVIDIA. Wśród tych pierwszych do laptopów gamingowych polecane są przede wszystkim modele Radeon RX; z drugiej grupy najlepiej sprawdzi się tutaj GeForce GTX. Zróżnicowanie modeli jest tak duże, że przy odrobinie dobrych chęci bez problemu znajdziesz tani i wydajny laptop do gier.

Nie zapomnij o mocnym procesorze

Skupiając się na karcie graficznej, nie możesz zapomnieć o mocnym procesorze — procesor o słabych parametrach wpływa negatywnie na możliwości nawet najlepszej karty graficznej. Dlatego warto zdecydować się na sprzęt, który nie ograniczy funkcjonowania układu graficznego laptopa.

Przyzwoity efekt osiągniesz spokojnie już przy czterordzeniowym procesorze. Jeśli jednak chcesz cieszyć się zdecydowanie ponadprzeciętną jakością gry, postaw na układy sześciordzeniowe bądź ośmiordzeniowe. Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest częstotliwość taktowania, oznaczająca ilość połączeń na sekundę w danym układzie. Decyduje ona zatem o wydajności — w przypadku laptopa gamingowego powinna wynosić minimum 3500-4000 MHz.

Jaka matryca sprawdzi się najlepiej?

Kolejnym istotnym elementem laptopa do gier jest odpowiednia matryca. To właśnie dzięki niej możesz się cieszyć świetnymi efektami wizualnymi, a oczy nie męczą się nawet przy dłuższej rozgrywce. Zwróć uwagę na przekątną matrycy, która nie powinna być mniejsza niż 15 cali — inne rozwiązanie mogłoby okazać się szkodliwe dla Twojego wzroku. Ważna jest również rozdzielczość; za przyzwoitą przyjąć można 1366×768 pikseli.

Stosowanym przez wielu graczy rozwiązaniem jest zakup droższych, lecz świetnych jakościowo matryc Full HD czy 4K Ultra HD, zapewniających doskonałe odwzorowanie kolorów oraz optymalne kąty widzenia. Musisz jednak pamiętać, że wymagają one mocnego procesora i karty graficznej, stanowią bowiem dla nich spore obciążenie.

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Chociaż odpowiednia karta graficzna i procesor to podstawa, warto przyjrzeć się też innym elementom laptopa. Jednym z nich jest rodzaj dysku twardego — najlepiej sprawdzi się nowoczesny dysk SSD, który zapewni szybki odczyt i zapis danych gry. Inne aspekty, które dobrze jest sprawdzić, to m.in. ilość portów i typ portów, działanie układu chłodzącego czy funkcjonalność klawiatury.

Artykuł partnera