Black Manta

Black Manta to postać stworzona przez Boba Haney’a i Nicka Kardy’ego na potrzeby „Aquamana” #35 z 1967 roku. W intencji twórców miał być on arcywrogiem Arthura Curry’ego, bezwzględnym najemnikiem i mordercą pragnącym przejęcia władzy nad morzami i oceanami.

Earth-One i New Earth

Bardzo długo pochodzenie Black Manty owiane było tajemnicą. W roku 1993 w „Aquamanie” #6 ujawniono, że Manta urodził się w Baltimore i jako dziecko został porwany i zmuszony do pracy na statku, gdzie musiał znosić zniewagi ze strony załogi. Pewnego razu w czasie pracy dostrzegł on na morzu Aquamana. Chłopak uznał, że to jego jedyna szansa na wyrwanie się z niewoli. Mimo prób zwrócenia uwagi herosa, ten nie zauważył biednego więźnia. Punktem zwrotnym i mocnym urazem na psychice młodego Manty stał się moment, w którym w obronie własnej zabił on jednego z oprawców za pomocą noża. W tej chwili Manta poczuł, że nienawidzi morza i wszystkiego, co z nim związane. Jako główny cel pogardy posłużył mu Aquaman, który go nie ocalił i uosabiał w swojej osobie morza i oceany.

Dziesięć lat później, także w serii Aquamana przedstawiono inną wersję narodzin Black Manty. Według niej przestępca całe dzieciństwo i okres nastoletni spędził w Azylu Arkham, gdzie próbowano wyleczyć go z autyzmu. Manta czół ból w kontakcie ze szpitalną pościelą, a ulgę przynosiło mu jedynie zanurzenie w wodzie. Lekarze nie wiedząc jak postępować z chłopakiem, na noc przypinali go pasami do łóżka. Na domiar złego Manta był królikiem doświadczalnym, na którym testowano terapie mające na celu leczenie autyzmu. W ponurym szpitalu jedyną odskocznią Manty była możliwość zobaczenia Aquamana w telewizji. Po czasie okazało się, że stan Manty bardzo się poprawia, ale skutkiem ubocznym działań psychiatrów był wzrost agresji. Pewnego dnia Manta zabił swojego opiekuna i uciekł z Arkham.

Bez względu na przyjętą wersję dzieciństwa, dorosły Manta skonstruował swój charakterystyczny strój z hełmem strzelającym laserami z oczu, okręty inspirowane kształtem manty i zaczął zbierać swoją armię zamaskowanych bandytów. Zaczęli oni przyjmować liczne zlecenia dotyczące rozbojów i poszukiwania skarbów na morzu. Często armia Manty ścierała się z Aquamanem, ponosząc porażkę. Na tym etapie została ujawniona informacja, że Black Manta jest czarnoskóry. Wtedy też w jego głowie zrodził się plan stworzenia pod wodą enklawy dla Afroamerykanów, aby oszczędzić im rasistowskiego traktowania ze strony białych.  Częścią tego, jak i innych planów Black Manty było zabicie Aquamana i przejęcie siłą tronu Atlantydy.

Kolejnymi istotnymi wydarzeniami z życia Black Manty było zamordowanie synka Aquamana, Arthura Juniora i zaprzedanie duszy demonowi imieniem Neron w zamian za przemienienie w hybrydę człowieka i manty. Aquamanowi udało się odwrócić skutki piekielnego paktu. Mimo to Manta nadal dążył do fizycznego dorównania Arthurowi Curry’emu. Dzięki inżynierii genetycznej udało mu się zdobyć umiejętność oddychania pod wodą.

Kolejnym celem Manty stało się podwodne miasto Sub Diego. Mimo pierwotnej porażki po śmierci Aquamana przestępcy udaje się dopiąć swego. Z Sub Diego wypędził go dopiero King Shark. To skłoniło Mantę do zawieszenia działalności przestępczej. Z emerytury wrócił na wieść, że Aquaman żyje. Wtedy też dowiadujemy się, że imię Black Manty brzmi David. Nie zostaje jednak wyjawione jego nazwisko. Innym faktem z życia Davida, który poznajemy jest istnienie jego syna, Jacksona Hyde’a. Sprawa ta ujrzała światło dzienne za sprawą Siren, siostry bliźniaczki Mery. Okazuje się, że David miał żonę wraz, z którą został porwany przez mieszkańców Xebel. Manta był jednak przekonany, że jego żona oraz dziecko, które nosiła zginęli przez eksperymenty Xebel. Mężczyźnie udało się uciec, a w tym czasie Mera ocaliła dziecko, które zyskało supermoce i zabrała je na Ziemię, gdzie mogłoby żyć bezpiecznie.

Black Manta i Siren odnaleźli chłopaka i zaatakowali jego zastępczego ojca. Jackson mimo zrobienia użytku z mocy tworzenia wodnych konstruktów uległ sile Manty. Sytuację uratował Aquaman, który zabrał Jacksona i jego ojca z dala od Black Manty. Po tych wydarzeniach syn Black Manty został Aqualadem, pomocnikiem Arthura.

Manta i Siren przyłączyli się do inwazji Xebel, co było dla Jacksona sygnałem, że ten ma za nic jego i jego zamordowaną przez Xebel matkę. W czasie walki między Mantą, Siren i żołnierzami Xebel a Aquamanem, Merą, Aquagirl i Jacksonem David próbował zabrać ze sobą syna. Nie udało mu się to. Po odwrocie najeźdźców Manta trafił do więzienia i obiecał sobie, że odzyska Jacksona.

The New 52 i Rebirth

Według nowej wersji wydarzeń drogi Black Manty i Aquamana krzyżują się, gdy Ci zabijają nawzajem swych ojców. Manta został wynajęty przez doktora Shina, aby odebrał on ojcu Arthura próbkę krwi bohatera. Tom Curry umiera wówczas na zawał, a jego syn w akcie zemsty próbuje zabić Mantę, ale zamiast tego odbiera życie jego ojcu.

Po restarcie z 2011 roku poznajemy także pełne nazwisko Manty, David Hyde.

Manta zaangażował się w poszukiwania artefaktów z Atlantydy, zwłaszcza tronu Martwego Króla. W trakcie tej historii z ręki Davida Hyde’a zginął Vostok-X, członek drużyny Aquamana, The Others. Wtedy Aquaman poprzysiągł mu zemstę. Arthur ostatecznie nie zabił Manty. Gdy okazało się, że odnalezienie tronu Martwego Króla było częścią zlecenia opłacanego przez tajemniczego obywatela Atlantydy, Manta i jego ludzie zostali schwytani przez władze. Hyde otrzymał wówczas propozycję przyłączenia się do Suicide Squadu, ale odrzucił ją.

W czasie historii „Forever Evil” Manta opuścił więzienie i z pomocą monety Tajnego Stowarzyszenia dostał się na satelitę Ligi Sprawiedliwości, i ukradł z niej trójząb Aquamana. Broń zaniósł na grób ojca, aby uczcić jego pamięć. W tym momencie Ultraman przesunął Księżyc wywołując ruch fal morskich na Ziemi. Woda zmyła wtedy grób ojca Davida, a ten przyłączył się do Luthora, aby zniszczyć Ultramana za zbezczeszczenie szczątków starszego Hyde’a.

Po tych wydarzeniach Black Manta dalej dążył do zniszczenia Aquamana. Zaatakował on ambasadę Atlantydy w Amnesty Bay i stoczył walkę z Arthurem, ale przegrał. Mimo to, zwrócił on na siebie uwagę NEMO, tajnego stowarzyszenia kontrolującego morza i oceany od pokoleń. Manta siłą przejął władzę w organizacji i został nowym Królem Rybakiem. W nowej roli Manta stworzył intrygę, w której jego ludzie podszywają się pod Atlantów i atakują amerykańskie łodzie podwodne. Aquaman mimo problemów ujawnił spisek i ruszył na konfrontację ze swoim wrogiem. Manta wysadził swój statek, ale król Atlantydy przeżył eksplozję.

Black Manta przeżył wybuch. Wtedy postanowił on odszukać Jacksona i postarać się, by syn do niego dołączył. Aqualad w tym czasie został członkiem Teen Titans. Okazało się, że istnieje artefakt zwany Czarną Perłą po zwalający na kontrolowanie oceanów, ale ze względu na eksperymenty Xebel tylko Jackson ma do niego dostęp. Aqualad ostatecznie nie pozwala ojcu na zyskanie takiej potęgi.

Umiejętności Black Manty

Black Manta to niezwykle inteligentny przestępca. Jest nie tylko mózgiem wielkiej organizacji przestępczej, ale to także utalentowany inżynier i taktyk. Do tego o Mancie można powiedzieć, że jest zręcznym manipulatorem, a także tropicielem. Hyde jest specjalistą od broni białej i palnej, jednocześnie doskonale radzi sobie w walce wręcz. Ciekawostką może być fakt, że Black Manta mimo oczywistego powiązania z wodą, potrafi pilotować helikopter.