Mary Bromfield (Mary Marvel)

Mary Bromfield (Mary Marvel) zadebiutowała w “Captain marvel Adventures #18” z 1942 roku. Autorami postaci są Otto Binder i Marc Swayze.

Początki u Fawcett Comics

Mary Bromfield zadebiutowała rok po wprowadzeniu Kapitana Marvela Jr. Szybko okazało się, że Mary i Billy’ego łączy wspólna przeszłość. Mimo różnych nazwisk, Mary jest rodzoną siostrą Billy’ego, co więcej, są bliźniakami.

Rodzeństwo zostało rozdzielone po wypadku, w którym zginęli ich rodzice. Opieką dwójki rodzeństwa zajęła sie Sarah Primm. Kobieta nie była w stanie wychować obojga dzieci. Billy został wysłany do domu dziecka, natomiast Mary otrzymała dom u zastępczej rodziny, przyjmując nazwisko Bromfield.

Billy dowiaduje się całej prawdy, kiedy po osiągnięciu odpowiedniego wieku, zaczyna pracować jako spiker radiowy. Pewnego dnia otrzymuje list od Primm, która prosi go o wizytę. Kobieta jest umierająca, a przed opuszczeniem tego świata, chce wyznać Billy’emu prawdę o jego rodzonej siostrze (Mary Batson).

Billy’emu i Freddy’emu udaje się odnaleźć Mary. Powieść Primm znajduje potwierdzenie poprzez połówki medalionów (jedną część posiadał Billy, drugą Mary).

Kiedy Mary Batson otrzymała magiczne moce? Miało to miejsce chwilę później od spotkania Mary i Billy’ego. Rodzeństwo i Freddy zostali porwani przez gang przestępców. Ci zakneblowali chłopców, uniemożliwiając im wypowiedzenia magicznego słowa. Mary przypadkowo wypowiada “Shazam” w obecności Billy’ego, przywołując tym samym piorun, który godzi dziewczynę. Zbieg okoliczności przekazuje Mary moce, czyniąc ją kolejną członkinią Rodziny Marvel.

Mary bardzo szybko zyskała popularność. W 1945 roku doczekała się solowej serii “Mary Marvel”. Podczas solowych przygód dziewczyna otrzymała własnego pomocnika – był nim Uncle Marvel. Mary można było również spotkać u boku Kapitana Marvela i Kapitana Marvela Jr. w serii “The Marvel Family”.

Przejście do DC Comics

DC nabyło prawa do Shazamów w 1973r. Początkowo bohaterowie występowali gościnnie w kilku seriach oraz w serii “Shazam”. Z czasem rodzina Shazam stanowiła dodatek na kilka ostatnich stron takich serii jak “World’s Finest omics” czy “Adventure Comics”.

Prawdziwe odrodzenie Mary Marvel nastąpiło w serii “The Power of Shazam!” wydanej w 1994 roku. Origin Mary przechodzi diametralna zmianę. Scenarzysta ponownie wykorzystał więź rodzinna Billy’ego i Mary, wprowadzając jednak zmiany jeśli chodzi o całą resztę.

Państwo Batsonowie byli slynnymi archeologami współpracujący z Sivana. Archeologowie udali się do Egiptu, zabierając ze sobą Mary (Billy pozostał w Ameryce). Batsonowie zostali zamordowani przez ich asystenta, Theo Adama. Morderca oszczędził jednak Mary, porywając ją i ponownie zabierając do USA. Tam dziewczyna została “przejęta” przez siostrę Theo, Sarah Primm, która przekazała Mary do rodziny zastępczej. Podobnie jak dawniej, Mary przyjęła nazwisko Bromfields.

Mary prezez wiele lat nie zdawała sobie sprawy, że ma brata. Przeciwnie Billy, który nieustanie poszukiwał swojej siostry. Poszukiwania zakończyły się sukcesem po kilku latach. Dwukrotnie udało mu się uratować reporterkę WHIZ radio, która jak się okazała, była jego siostrą. Billy nie miał pomysłu jak poinformować swoją siostrę o ich pochodzeniu. W tym celu skorzystał z jej ulubionej lalki.

Billy przybył do rodzinnego miasta Mary. Po przemianie w “podstawową formę” został porwany przez przestępców, którzy pomogli wcześniej Primm. Dostarczona przesyłka z lalką do Mary pomogła dziewczynie w otrzymaniu mocy. Moce, które umożliwiły jej ratunek Billy’ego.

Warto dodać, że początkowo strój Mary był bardzo podobny do Shazama. Kolorystyka stroju została zmieniona na białą, aby odróżnić dwójkę od siebie. Zmiana przypadła na “Power of Shazam #28”.

Zła strona Mary Marvel

Mary Marvel nie cieszy się tylko dobrą reputacją. Z biegiem czasu przeszła na złą stronę. Wszystko zaczęło się w “Days of Vengeance #6”. To właśnie wtedy czarodziej Shazam został zamordowany z rąk Spectre, odbierając tym samym Mary Marvel i Kapitanowi Marvel Jr. ich moce.

Mary przez długi czas była zdesperowana. Kochała swoje moce. Ratunek znalazła u Black Adama. Wyjawiła mu, jak bardzo tęskni za mocami. Ten postanowił nie zabijać jej, tylko przekazać swoje moce. Mary otrzymuje moce Black Adama, działając od tego czasu w czarnym uniformie.

Mary początkowo nie radziła sobie z opanowaniem mrocznej strony magi. Szukała pomocy u takiej postaci jak Eclipso. Początkowo współpraca przebiegała pomyślnie. Wszystko uległo zmianie, kiedy Eclipso chciała oddać Mary Darkseidowi, aby zyskać więcej mocy, a w przyszłości zająć jego miejsce. Okoliczności nie spodobały się Mary Marvel. Doszło między nią a Eclipso do zaciętego pojedynku, w wyniku którego obydwie zostały poważnie ranne. Mary została znaleziona przez Hipolyte i zaproszona do sojuszu, który miał obalić Granny Goodness. Nieco później Mary udało się uwolnić greckich bogów z apokalipskich cel, przywracając tym samym jej wcześniejsze moce (oraz biały strój).

Mary nie dane było długo dzierżyć białego kostiumu. Czarny uniform został przywrócony przez Darkseida, który chwile później został obalony przez grupę ziemskich bohaterów. Po zakończeniu problemów z Darkseidem, Mary powróciła do Black Adama, prosząc go, aby przyjął ją do Black Marvel Family. Założyciel grupy odmówił jej.

Ponownie spotykamy Mary podczas “Final Crisis”. Dawna członkinia Rodziny Shazam nadal jest w posiadaniu czarnego uniformu, stylizowanego na punk. Mary stoi po stronie Darkseida. Poważnie rani Wonder Woman, zarażając ją obcym wirusem. Podczas starcia z Supergirl i Black Adamem, okazuje się, że Mary jest kontrolowana przez Desaad, jednego ze złych bogów. Black Adamowi udaje się obezwładnić Mary. Jest przekonany do zabicia jej. W ostatniej chwili Black Adam zostaje powstrzymany przez Freddy’ego. Chłopakowi ostatkiem sił udaje się odmienić Mary i siebie. Wspólnie czekają na koniec świata.

Po wydarzeniach z “Ostatni Kryzys”, Mary dołącza do Black Adama i Isis, pomagając im w przejęciu Skały Wieczności oraz w zniszczeniu świata. Sytuacja przybiera jednak nieoczekiwany obrót. Isis zdradza grupę, zaczynając atakować mieszkańców Khandaq. Black Adam, Mary i Billy pomagają w uwolnienia czarodzieja Shazam ze Skały Ostateczności, na której został uwięziony. Obudzony czarodziej odbiera dzieciakom moce, zamykając im dostęp do Skały Wieczności.

Origin Mary w “Shazam: Potworne Stowarzyszenie Zła”

Opisując historię Mary, warto pokrótce wspomnieć o jej originie ze “Shazam: Potworne Stowarzyszenie Zła”, które ukazało się tego roku w polskim wydaniu nakładem Egmont. Mary jako malutka dziewczyna zostaje zaadaptowana przez Państwa Bromfield. Mary nie podoba się w tej rodzinie i postanawia od nich uciec. Dziewczynka chce dołączyć do Cyrku. Tam spotyka Bily’ego, który przez wiele lat nie zdawał sobie sprawy, że ma siostrę. O tym fakcie dowiedział się od Czarodzieja Shazam i Kapitana Marvela. Mary początkowo nie wierzy Billy’emu, ale dość szybko przekonuje się do niego. Dodatkowo jest zafascynowana Kapitanem Marvel.

Kiedy olbrzymie zagrożenie przychodzi na świat bohaterów, Billy w towarzystwie Mary przemienia się. Niestety Billy był zbyt blisko swojej siostry. Mary przypadkowo zostaje ugodzona piorunem podczas przemiany Billy’ego. Siła pioruna odrzuca dziewczynkę w pobliskie auto. Okazuje się, że nic jej się nie stało. Co więcej, Mary otrzymuje magiczne zdolności i strój wzorowany na Kapitan Marvel. Mary nie bierze udziału podczas walki Shazam z Mister Mind, ale pomaga odzyskać bratu jego utracone moce w wyniku starcia. Warto dodać, że Mary w tej wersji jest znacznie szybsza od swojego brata, ale słabsza od niego.

Mary Marvel w New52

Mary powróciła w 2011 roku w miniserii “Shazam”, stanowiącej wyłącznie dodatek do regularnego tytułu “Shazam”. Mary Bromfield została adoptowana przez rodzinę zastępczą Vazquezes. Jako najstarsza z adoptowanego rodzeństwa, stanowi dla nich oparcie, niekiedy aż za bardzo wchodząc w rolę matki.

Mary otrzymuje moce od Billy’ego podczas starcia z siedmioma śmiertelnymi grzechami. Aktualny strój bardzo przypomina ten, który towarzyszył jej podczas debiutu w 1942r.

Aktualnie Mary i reszta członków Rodziny Shazam odbywają podróż po magicznych krainach. Mary i Billy zostali uwięzieni w Funlands.

Moce i Umiejętności

Mary po wypowiedzeniu słowa “Shazam” przemienia się w dorosłą, magiczną osobę obdarzona niewrażliwością na pociski, super szybkością, zdolnością latania czy kontrolowania magii (np. charakterystyczne pioruny). Przy wyszczególnianiu umiejętności, szczególne znaczenie mają akronimy liter składających się na słowo “Shazam”. Magiczne zdolności przyznając następujące cechy: mądrość Salomona, siłę Herkulesa, wytrzymałość Atlasa, moc Zeusa, odwaga Achillesa, szybkość Merkurego.