Arkham Knight

Arkham Knight zadebiutował w “Detective Comics #1000” wydanym w 2019 roku. Jednak postać mogliśmy już wcześniej spotkać. Wizerunek Arkham Knighta został użyty w grze “Batman: Arkham Knight”, która ukazała się w 2015 roku.

Game-rski debiut

Arkham Knight po raz pierwszy pojawił się w grze “Batman: Arkham Knight”, gdzie został ukazany jako główny przeciwnik Batmana sprzymierzającymi się z innymi kryminalistami, aby zajść nietoperzowi za skórę. Tajemnicza postać doskonale znała tok myślenia Batmana, jak i jego styl walki czy umiejętności strategiczne. Z tego powodu Bruce przez długi czas był bezsilny w walce z przeciwnikiem. Podczas finałowej walki udało się Bruce’owi rozbić hełm Arkham Knighta, poznając przy okazji jego tożsamość. Okazało się, że niebezpiecznym przeciwnikiem był tak na prawdę Jason Todd. Dawny Robin miał za złe mentorowi, że ten porzucił go, kiedy Joker porwał Jasona i wykonał wyrok śmierci za pomocą łomu.

Komiksowy debiut

Arkham Knight musiał poczekać aż 4 lata nim doczekał się oficjalnego debiutu komiksowego, które wpisałoby go do kanonu Batmanowskiego. Postać została wprowadzona dopiero w “Detective Comics #1000”. Wizerunek znacząco odbiega od game-rskiego. Arkham Knight uważa, że Batman nie jest godnym mścicielem na jakiego zasłużyli mieszkańcy Gotham. Uważa, że czyni wiele złego w walce z przestępczością. Podważa jego metody zwalczania zła. Arkham Knight chce zastąpić Batmana na stanowisku obrońcy Gotham. Warto dodać, że komiksowa wersja postaci nie posługuje się bronią palną. W walce posługuje się mieczem i tarczom, niczym prawdziwy rycerz. Podobnie jak jego sprzymierzeńcy.

W “Detective Comics #1001” dochodzi do bezpośredniej konfrontacji Arkham Knighta z Batmanem. Nowy przeciwnik Nietoperza otacza miasto słoneczna barierą, a następnie wyprowadza swoją armię rycerzy, którzy nacierają na Batmana. Nietoperzowi nie udaje się powstrzymać natarcia aż takiej liczby wrogów. Z cienia wyłania się Arkham Knight, który przyszpila Batmana do ziemi.

Batman  przegrywa w starciu z Arkham Knigthem. Przeciwnik ma nad bohaterem znaczną przewagę. Nie tylko liczebną, ale i fizyczną. Pojedynek nie zostaje jednak rozstrzygnięty. Na miejscu pojawiają się funkcjonariusze policji. Zarówno Batman, jak i Arkham Knight, zostają zmuszeni do odwrotu.

Batman w swojej jaskini poczynił pewne kroki, aby zidentyfikować Arkham Knighta i lepiej przygotować się do kolejnego starcia. Robin nie pozostaje obojętny. Damian rozpoczyna poszukiwania na własna rękę. Obrany kierunek przynosi natychmiastowy efekt. Damian trafia do kryjówki Arkham Knighta. Ten pochwycił Robina i składa mu nieoczekiwaną propozycję. Arkham Knight chce, aby Damian został jego Robina. W więziennej celi pozostawiony został nawet specjalny strój. Damian nie jest przekonany propozycją. Bez chwili zastanowienia odmawia. Arkham Knight jest mocno rozczarowany odmową. Ujawnia chłopcu swoją tożsamość w nadziei, że wpłynie to na jego decyzję.

Okazuje się, że pod hełmem kryje się blond włosa kobieta. Nie wzbudza ona zaufania u Robina. Ten w dalszym ciągu odmawia jej współpracy. Arkham Knight wypuszcza Robina.

Robin dociera do swojego ojca. Ten od razu oznajmia synowi, że zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z przeciwnikiem płci przeciwnej. Tymczasem Arkham Knight dociera do więzienia Arkham, gdzie uwalnia kilku wybranych więźniów. Są to raptem kolejne pionki w jej grze, aby zbudować armię.

Batman i Robin docierają do Arkham za późno. Na miejscu spotykają właściciela zakładu. Ten informuje ich, że Arkham Knight to jego córka, Astrid Arkham.

Podczas finałowego pojedynku udaje się Batmanowi pokonać Astrid. Ta zostaje zatrzymana przez funkcjonariuszy policji i przewieziona do więzienia. Jednak do niego nie dociera. Astrid zostaje uwolniona przez jednego z jej żołnierzy.

Przeszłość Astrid

W “Detective Comics #1004” poznajemy tragiczną przeszłość Astrid. Rodzice Astrid poznali się w Arkham Asylum. Obydwoje byli lekarzami w ośrodku. Jeramiah pracował w placówce na długo przed Ingrid Karlsson, matką Astrid. Dwójka lekarzy bardzo szybko się w sobie zadurzyła. Bardzo szybko uczucie zaowocowała potomkiem. Niestety Arkham okazało się niezbyt bezpiecznym miejscem dla ciężarnej kobiety.

Ingrid postanowiła do końca ciąży pełnić swój zawód. Na jej nieszczęście powstał bunt w Arkham Asylum wraz z przybyciem nowego więźnia. Zamieszki odbiły się na kobiecie bliskiej terminu porodu. Została otoczona przez więźniów. Wywołany stres przyspieszył narodziny córki. Jednak pacjenci nie stanowili zagrożenia dla Ingrid i jej córki. Powiedzieć można, że stali pacjenci zakładu otoczyli kobietę i jej dziecko opieką.

Niestety nie można powiedzieć tego samego o nowym pacjencie, który wywołał zamieszki. Niepanujący nad sobą szaleniec rzucał dookoła batrangami. Jeden z nich przebił Clayface na wylot, trafiając Ingrid prosto w krtań. Kobieta wykrwawiła się praktycznie natychmiast.

Jeremiah wraz z córką zamieszkali na jednym z pięter Arkham Asylum. Ojciec starał się osobiście nauczać córkę z dala od świata. Astrid okazał się jednak zbyt ciekawskim dzieckiem. Po nocach wymykała się z pokoju zagłębiając w przeróżne zakamarki zakładu. Dzięki nocnym ucieczkom poznawała obawy pacjentów przez Batmanem, wyrabiając sobie o nim opinię niczym o Bogeymanie.

Jeramiah okłamywał swoją córkę. Przez długi czas wmawiał jej, że matka ich opuściła zaraz po porodzie. Podczas jednej z przechadzek Astrid natrafiła na nagrania z dnia jej narodzin. Wtedy zweryfikowała kłamstwa ojca, i że jej matka zginęła od batranga. Jeremiah obwinił o to Batmana będąc przekonanym, że córce łatwiej będzie zaakceptować taką wersję wydarzeń. Od tego momentu Astrid postanowiła zwalczyć Mrocznego Rycerza. Rozpoczęła ciężki i wieloletni trening, który prowadziła u wielu trenerów. Przez lata praktyki zgromadziła grono zwolenników, którzy po latach pomogli jej w rozpoczęciu własnej vendetty.

Moce i umiejętności

Umiejętności Arkham Knight w wersji z gry znajdziecie w artykule przybliżającym postać Red Hooda.

W przypadku Astrid Arkham możemy wyszczególnić dużą sprawność fizyczną, doskonałe obycie się w sztukach walki pod okiem doświadczonych trenerów z całego świata. Dodatkowo Astrid wykazuje się wysokimi umiejętnościami w posługiwaniu się tarczą i mieczem.