Cliff Steele (Robotman)

Cliff Steele (Robotman) zadebiutował w „My Greatest Adventure #80” wydanym w 1963 roku. Autorami postaci są Arnold Drake oraz Bruno Premiani.

Jaka jest historia Robotmana?

Podobnie jak w serialowej genezie, również i w komiksie Cliff Steele uległ poważnemu wypadkowi podczas Indianapolis 500, podczas którego jego ciało zostało doszczętnie zniszczone. Nienaruszony został wyłącznie mózg. „Zbawicielem” okazał się Caulder. Naukowiec umieścił mózg Cliffa w ręcznie skonstruowanym ciele. Minęły długie miesiące nim CLiff przyzwyczaił się do nowego ciała. Pierwsze wersje ukazały, że naukowiec popełnił niemały błąd podczas operacji, który miał ogromny wpływ na charakter Cliffa (konkretniej nad jego agresję).

Doom Patrol początkowo nie cieszył się popularnością. Z miesiąca na miesiąc spadała sprzedaż. Spadek popularności spowodował, że autorzy zdecydowali się uśmiercić całą drużynę. Miało to miejsce podczas misji w wiosce rybackiej Codsville. Drużyna poświęciła swoje życia, aby uratować nie tylko wioskę, ale i Madame Roughe oraz Generała Zahl.

Śmierć nie dosięgła wszystkich. Okazało się, że mózg Cliffa ponownie przetrwał katastrofę. Odnalazł go Will Magnus, twórca Metal Men, który wskrzesił Robotmana. Cliff dołączył do nowej formacji Doom Patrol, dowodzonej przez Arani, żone Nilesa. Kobieta nie wierzyła, że jej mąż zmarł, dlatego za priorytet postawiła jego poszukiwania.

Zmiany w originie oraz miłosne zawroty

Jak to bywa, również i Robotman na przestrzeni lat doczekał się większych lub mniejszych zmian w origin story. Pierwsza zmiana została wprowadzona w tzw. „Post-Crisis”, kiedy to Niles Caulder okazał się sprawcą wypadku Cliffa.

W tych czasach wybita została drużyna Doom Patrol, a Cliff został jednym z niewielu ocalałych. Jego warunki psychiczne pogarszały się. Osiągnął stan depresji. Na domiar złego okazało się, że jego mózg został zastąpiony oprogramowaniem. Sytuacja nieco uległa poprawie, kiedy Cliff, rzekomo robot, zaznał miłości.

Pierwszym obiektem uczuć była Crazy Jane, kobieta posiadająca mnóstwo osobowości, którą Cliff chronił. Jednak uczucie nie otrzymało większego rozwinięcia. W przeciwieństwie do Kate Godwin, z którą Cliff wszedł w bliższą relację, która zaowocowała współdzieleniem ich wspomnień.

Run Granta Morrisona

Robotman wielokrotnie korzystał z różnych ciał, co najlepiej dowodzi historia pisana przez Granta Morrisona. Podczas długiego runu Robotmanowi przydarzyło się korzystać z ciał jak: Czarnoskóre ciało wyposażone w receptory czucia (z tego ciała Cliff korzystał przez krótki czas) czy też połączenie z pajęczakiem. Nietypową drugą kombinację spowodowało utracenie dolnej części ciała i zastąpienie jej ogromnymi odurzeniami. Modyfikacji uległy również ręce i korpus Cliffa wyposażając go w m.in. w działka. Obydwie modyfikacje nie przypadły do gustu Szefowi, który wymienił je na bardziej tradycyjne ciało o zwiększonych zdolnościach, receptorach czucia oraz rentgenowskim wzroku.

Aktualna losy Robotmana

New52 wprowadziło diametralną zmianę w originie Robotmana. Cliff jest żądnym przygód poszukiwaczem, który zgodził się na uczestnictwie w niebezpiecznym eksperymencie. Do jego ciała wprowadzone zostały nanomaszyny, który nieustanie naprawiają jego ciało oraz je usprawniają. Przełom następuje podczas wyścigu samochodowego, w trakcie którego ciało Cliffa ulega całkowitemu zniszczeniu. Nanomaszyny tworzą nowe cialo, w pierwszej kolejności osłaniając nienaruszony mózg. Zdesperowany Cliff sięga po wyczyny superbohaterskie. Początkowo samotnie, a później wspomagany przez Maddy, autorke nanomaszyn. W DC Rebirth Robotman ponownie jest członkiem Doom Patrol podczas którego dochodzi do jego romansu z Crazy Jane. W wyniku tzw „Milk Wars”, Cliff odzyskał ludzkie ciało.

Jakie są umiejętności Robotmana?

Cliff dzięki mechanicznemu ciału posiada nadzwyczajną silę, szybkość oraz wytrzymałość. Dodatkowo w kilku historiach jego ciało otrzymywało nadzwyczajne funkcje m.in. magnetyczne stopy umożliwiające przemieszczanie się po ścianach czy funkcje odpowiedzialne za rozpuszczanie metalu.