Shazam – Wydanie na Blu-ray

Kilkanaście dni temu kolejna produkcja DC zawitała na wydania DVD oraz Blu-ray. Zgadza się, mowa o “najmłodszym” bohaterze DC na wielkim ekranie, którym jest Shazam. Seans kinowy wywarł na mnie ogromne pozytywne wrażenie. Nic też dziwnego, że z przyjemnością sięgnąłem po wydanie Blu-ray, aby zobaczyć, że ponowny seans trzyma uprzedni poziom.

“Shazam” jest przede wszystkim genialną produkcją typowo familijna, przy której nawet najmłodsi widzowie będą dobrze się bawić. Fakt faktem, że elementy rodem z horroru (grzechy główne) mogą wywołać gęsią skórkę, to poza tym etapem filmu nie ma nic więcej, przy czym rodzice musieli się obawiać, czy film jest odpowiednią produkcją dla ich pociech. Ponowny seans “Shazam” utwierdził mnie, że WB/DC odrobiło poprzednie lekcje, nauczyli się na błędach i ponownie (po “Wonder Woman” i “Aquaman”) zaserwowali nam poprawny film, przy którym można się odprężyć, dobrze bawić, a nawet zachwycać.

Swoje wrażenia dokładniej opisałem w recenzji Shazam po polskiej premierze kinowej. Przy ponownym seansie mogę jak najbardziej ponownie podpisać się pod swoimi słowami. Film jest dobrze zrobiony, przeładowany humorem (trochę go za dużo), otoczony dobrym CGI, z przewidywalną choć przyjemną fabułą. Jedyną nowością, z którą mogę podzielić się to wersja z polskim dubbingiem. Nie jestem zwolennikiem polskich głosów w zagranicznych filmach aktorskich, omijam je szerokim łukiem, zwłaszcza udając się do kina. Polski dubbing bardzo często odbiera mi frajdę z filmów, głównie przez kiepsko wpasowane głosy. Muszę jednak przyznać, że polski dubbing wypada całkiem dobrze, głosy w znacznej większości są odpowiednio dobrane i tonowane, nie odczułem nawet braku synchronizacji. Na tyle, co nie jestem zwolennikiem polskiego dubbingu, muszę przyznać, że polska wersja wypada całkiem dobrze.

Seans “Shazam” na Blu-ray to przede wszystkim możliwość doświadczenia produkcji w zupełnie nowej jakości obrazu oraz dźwięku. Obraz w jakości 4K wypada na prawdę imponująco. Jakość obrazu jest imponująca, obraz czysty bez żadnych zakłóceń. Warto jednak wspomnieć, że produkcja odstaje od takich filmów jak “Aquaman” czy “Wonder Woman”. Shazam został zrealizowany z dużo mniejszym budżetem od pozostałych produkcji DC (stąd “Shazam” bardzo szybko zarobił na siebie) co odczuwane jest po scenerii. Brakuje obrazów robionych z rozmachem, które na obrazie 4K gwarantowałyby opad szczęki. Akcja filmu dzieje się w przyziemniejszych klimatach (wyjątkiem jest jaskinia Czarodzieja) m.in. wesołe miasteczko. Twórcy jednak zadbali o klimatyczne ukazanie lokalizacji poprzez zapewnienie “magicznego” oświetlenia oraz ośnieżonej scenerii, które oddają ducha świat w olśniewającej jakości 4K. W przypadku dźwięku na Blu-ray również nie znajdziecie powód do narzekań. Dźwięk pozbawiony jest wszelkich szumów, odpowiednio zgrywa się z aktorami oraz wszystkie dialogi są odpowiednio słyszalne.

Ilość dodatkowych materiałów robi wrażenie, bowiem otrzymujemy łącznie 90min materiałów wideo. W znacznej większości są to wartościowe materiały, które uzupełniają film o ciekawostki bądź wywierają na naszych twarzach dodatkową falę uśmiechów. Wśród materiałów dodatkowych znajdziecie m.in. “Sceny alternatywne i niewykorzystane” będące zbiorem scen, które celowo nie zostały ukazane w filmie (jedna z nich zapowiada Black Adama!) czy “The magical world of Shazam!”, który jest zbiorem materiałów zakulisowych wizualizujących etapy powstawania filmów. Obydwa wymienione dodatki są moimi ulubionymi, które obejrzałem w pierwszej kolejności. Na dodatkową uwagę zasługują dodatkowe dwa materiały: “Na lanie z Zacharym Levi” oraz “Wartości rodziny Shazam”. Pierwszy materiał utwierdza, że Zachary Levi jest idealnym kandydatem do roli Shazama. Dlaczego? Mamy okazję bliższego przyjrzenia się aktorowi na planie zza kulis. Jego zachowanie mówi wszystko 🙂 Drugi z przytoczonych materiałów jest serią wywiadów z najmłodszą obsadą filmu oraz ich starszymi odpowiednikami. W sympatycznych wywiadach nie zabrakło masy ciekawostek, na które warto spojrzeć. Niestety z materiałów dodatkowych kompletnie nie podpasował mi dodatek “Wagary superbohatera”, który jest krótkim ekskluzywnym komiksem z dialogami nagranymi przez aktorów. Animacja komiksu pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak historyjka, która ewidentnie skierowana jest do najmłodszego grona. Równie dobrze mogłoby zabraknąć tego dodatku, a nie bylibyśmy stratni.

“Shazam” jest przykładem idealnego filmu familijnego wprowadzający do świata DC dorosłego dzieciaka bohatera, którego nie sposób nie otoczyć sympatią. W filmie nie brakuje przewidywalnych zwrotów akcji czy mało śmiesznych scen, lecz jest to jedna z wielu dobrze nakręconych produkcji w klimatach superhero, która jest spójna oraz wprowadza do naszego życia ciekawe postacie wraz z odpowiednio dobranymi aktorami. Wydanie Blu-ray dostarcza produkcję w bardzo wysokiej jakości obrazu i dźwięku, która na telewizora 4K dostarczy Wam niesamowitych wrażeń. Warto wspomnieć o ogromnej ilości dodatkowych materiałów wideo, które trochę Was rozśmieszą, trochę zaciekawią. “Shazam” jest aktualnie moją drugą ulubioną produkcją ze świata DC i cieszę się, że mogę uzupełnić moją skromną kolekcję filmów o pozycję z tym bohaterem. Jeżeli jesteście fanami DC bądź tej postaci, wydanie DVD/Blu-ray jest dla Was obowiązkowe!

Film do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Galapagos.