Roman Sionis (Black Mask)

Roman Sionis znany jako Black Mask zadebiutował w „Batman #386” z 1985r. Twórcami postaci są Doug Moench oraz Tom Mandrake

Historia Romana

Roman Sionis pochodzi z wpływowej rodziny Gotham. Mimo wysokiego statusu społecznego, jak i ogromnego majątku rodzinnego, nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Powodem byli rodzice, który ponad wszystko za priorytet mieli status społeczny. Priorytety rodziców miały bardzo zły wpływ na chłopca. Najlepszym tego dowodem są przykre sytuacje, który mogły zaszkodzić zdrowiu chłopca np. za dzieciństwa Roman uderzył głową w twarde podłoże. Dla rodziców ważniejsze było to co powiedzą znajomi, niż czy z chłopcem wszystko było ok.

Rodzice Sionisa przyjaźnili się z innymi wpływowymi rodzinami np. Wayne’ami. Jednak rodzicom Romana nie zależało na przyjaźni, a samym robieniu kontaktów. Rodzicom bardzo zależało, aby ich syn zaprzyjaźnił się z Bruce’m. Niestety bezskutecznie.

Narodziny Black Mask

Rodzice Romana zginęli w pożarze ich posiadłości. Samemu chłopcu, który był wtedy nastolatkiem, ledwo udało się ujść z życiem. Roman odziedziczył ogromną fortunę oraz rodzinną firmę Janus Cosmetics. Jak się później okazało, sprawcą pożaru był nie kto inny jak Roman, który chciał zdobyć majątek rodzinny oraz zemścić się na brak zgody rodziców na jego związek. Niestety Roman nie był bystrym biznesmenem ze względu na swój nastoletni wiek i luźne podejście. Firma zaczęła coraz bardziej pogrążać się w długach, co zakończyło się bankructwem. Roman otworzył jednak nową linię kosmetyczną, która miała być ostatnią deską ratunku. Niestety kosmetyki nie były wcześniej testowane i zaszkodziły wszystkim tym, którzy z nich korzystali. Jedną z poszkodowanych była Circe, dziewczyna Romana. Kosmetyki trwale oszpeciły kobietę. Z ratunkiem przybył Bruce. Spadkobierca Wayne’ów wykupił firmę Sionisa ratując ją przed zamknięciem. Dla Romana był to niczym cios w policzek. Udał się do grobu ojca, aby wyżyć się. W akcie złości zniszczył wieko trumny ojca i utworzył z niej klasyczną maskę, która miała wpłynąć na osobowość Romana.

Gangsterska kariera Black Mask

Roman utworzył własny gangsterski gang o nazwie „Falce Face Society”. Każdy z członków gangu musiał nosić maskę. Zarówno podczas akcji, jak i w obecności ich szefa. Kiedy Roman uznał, że osiągnął zamierzone cele, postanowił zemścić się na Wayne’ie. Sionis zaczął kolejno porywać pracowników Wayne Enterprise. Przykuło to uwagę Batmana, który krok po kroku rozbił gang Romana. Pomiędzy Batmanem, a Black Mask, doszło do finalnego starcia w ruinach posiadłości Sionisów. Roman wywołał pożar, z którego ledwo uciekł. Batman uratował Black Mask, ale pożar stopił maskę na tyle, że wtopiła mu się w skórę twarzy. Twarz Romana zdeformowała się pod wpływem tragedii.

Black Mask udało się utworzyć drugą organizację o nazwie „Tatoo”. Celem organizacji była ponownie zemsta na Wayne’ie. Batmanowi kolejny raz udało się rozbić gang. Tym razem Black Mask uciekł przed peleryną Batmana i sprzymierzył się z Pingwinem. Tymczasowy sojusz umożliwił Black Mask przejęcie znacznej części podziemnego świata GOtham.

Wpływ No Man’s Land na prosperującą karierę Black Mask

Black Mask posiadał całkiem pokaźne przestępcze imperium. Sytuacja odmieniła się pod wpływem No Man’s Land. Batmanowi we współpracy udało się rozbić gang Black Mask, a pobyt w więzieniu spowodował, że stracił on dużą część swojego terytorium. Po wyjściu z więzienia Black Mask rozpoczął gangsterską działalności na terenach East End. Spowodowało to liczne spięcia z Catwoman. Konflikt z Catwoman dobiegł końca, kiedy Black Mask porwał przyjaciółkę Seliny, a ta wydała jej sekrety. Roman porwał siostrę Seliny oraz jej szwagra. Jej siostra oszalała, a szwagier zginął. Złość Catwoman nie znała granic. Pojedynek zakończył się upadkiem Romana z wysokiego budynku. GCPD nie udało się odnaleźć ciała Black Mask.

Gry wojenne

O Black Mask ponownie usłyszeliśmy podczas tzw. „Gier wojennych” wywołanych przez Stephanie Brown, która chciała zaimponować swojemu mentorowi, realizując jeden z jego planów. Niestety ogrom planu Batmana był ponad barki dziewczyny, co ostatecznie wywołało wojnę gangów. Wojna zakończyła się na korzyść Sionisa. Black Mask zaczął przewodzić przestępczym półświatkiem w Gotham.

Roman poszarpał się na zepsucie reputacji Batmana zakładając jego maskę i dokonując serii morderstw. Przykuło to uwagę Jokera, który obrał sobie za cel Batmana. Konflikt doprowadził do wzajemnej chęci zabicia. W porę przerwał im Batman we własnej osobie. Mroczny Rycerz powstrzymał Black Maska i Jokera, wysyłając pierwszego z nich do więzienia. Sionisowi udało się jednak uciec zanim jeszcze dotarł do więzienia.

Black Mask na moment sprzymierzył się z grupą Deathstroke’a, których celem było pokrzyżowanie planów Red Hooda, skutecznie eliminującego kryjówki narkotykowe w Gotham. Plany Deatstroke’a zostały szybko pokrzyżowane. Roman korzystając z wolnej chwili, ponownie obrał za cel Catwoman. Gangster przeliczył się jednak i zajścia z Catwoman zakończyły się jego śmiercią.

Black Mask w New52

W New52 spotykamy nieco zmodyfikowaną wersję Black Mask. Roman w tej linii czasowej posiada rozdwojenie jaźni: Jedna osobowość to Roman (bez maski), a druga to Black Mask (z maską). Maska Romana posiada dodatkowo funkcję umożliwiającą mu kontrolowania osób o słabym umyśle.

Romana spotykamy podczas ataku szpitalu Arkham w trakcie słynnej Nocy Sów. Dr Arkham oddaje Romanowi jego maskę, by ten wykorzystał jej funkcje do powstrzymania Talona. Black Mask korzysta z nadarzającej się okazji do przejęcia kontroli nad Batmanem. Oczywiście bezskutecznie. Dalsze losy Sionisa postawiły gangstera w konflikcie z Szalonym Kapelusznikiem. Następnie Black Mask wraz z jego ugrupowaniem wpadają w konflikt przeciwko Mr. Freeze oraz Clayface, które ma miejsce podczas „Forever Evil”.

Losy Black Mask w DC Rebirth

Podobnie jak w New52, Black Mask nie pojawia się za często w „DC Rebirth”. Po raz pierwszy słyszymy po nim, kiedy sprzymierzony z Pingwinem i Great White, wynajmują KGBeast do zamordowania Batmana. Następnie spotykamy go jako jednego z więźniów Damiana Wayne’a, który prowadzi ukryte więzienie mieszczące się pod siedzibą Teen Titans. Romana możemy dopatrzeć się również wśród przestępców zebranych przez Riddlera w serii „Doomsday Clock”, przed którymi Zagadka wygłosił mowę.

Umiejętności Black Mask

Roman jest świetnym strategiem oraz dobrym przywódcą, o czym świadczą jego liczna sukcesy w karierze gangsterskiej.