Renee Montoya (Question)

Renee Montoya zadebiutowała w “Batman #475” z 1992r. Dopiero po 15 latach mogliśmy ja ujrzeć jako Question, co miało miejsce w “52 #48”. Twórcami postaci są Bruce Timm, Paul Dini oraz Mitch Brian.

Batman bez wątpienia wykonuje solidną robotę w Gotham jednak nawet on i jego przyboczni nie podołaliby zapewnić miastu spokoju, gdyby nie GCPD. Policja to nie tylko Gordon, ale i szereg równie zdolnych gliniarzy. Jedną z nich jest Renee Montoya, którą poznać mogliście w filmie „Harley Quinn: Ptaki Nocy”. Policjantka stworzona została na potrzeby „Batman Animated Story” przez Bruce’a Timma i Paula Diniego. Zanim jednak pojawiła się na ekranie debiutowała na łamach „Batman #475” na stałe zadomawiając się w komiksie.

Kim jest Renee Montoya?

Kobieta urodziła się w rodzinie imigrantów z Dominikany, Hernando i Louisy Montoya, zamieszkujących dzielnicę Burnley w Gotham. Gdy dostała się do gothamskiej policji na jej mentora przydzielono Harvey’a Bullocka. Początkowo detektyw ten starał się o względy Renee, lecz ta dała mu szybko do zrozumienia, że nic z tego nie wyjdzie. Brak relacji romantycznej nie przeszkadzał im jednak w osiąganiu sukcesów zawodowych. Po ucieczce więźniów z Arkham Renee zmierzyła się z Zsaszem, któremu dotrzymywała pola w walce aż do przybycia Batmana. Gdy Mroczny Rycerz w ferworze walki stracił nad sobą panowanie, policjantka była zmuszona powstrzymać go przez poważnym uszkodzeniem Zsasza.

Chwilę później badając przeszłość Firefly’a pomogła odnaleźć jego kryjówkę. Przyczyniła się też z pomocą Robina do aresztowania Riddlera. Następnie na wiadomość o porwaniu burmistrza Krola wraz z Bullockiem odkrywała jego miejsce pobytu. Kilka godzin później detektyw zobaczyła Bane’a rzucającego ciężko rannego Batmana na ulicę, skąd uratował go ambulans. Montoya winiła Gordona o fakt, iż Mroczny Rycerz został zabrany przez przypadkowych ludzi, którzy mogli go zdemaskować. Udało się jednak dostarczyć nieprzytomnego herosa w ręce jego sojuszników, unikając tym samym ujawnienia jego tożsamości. Dalej Montoya i Bullock przesłuchiwali taśmę nagraną przez Scarecowa, który wcześniej dokonał masakry na uniwersytecie w Gotham. Nagranie okazało się ładunkiem wybuchowym wymierzonym w Batmana, lecz przybył on w porę, aby uratować parę policjantów od eksplozji.

Wkrótce Montoya zaczęła powątpiewać w nieskazitelność Batmana. Wcześniej jednak policjantka dostała oficjalny awans do elity gothamskiej policji, pozostając jednak współpracowniczką Bullocka. Wkrótce z pomocą Batmana udało jej się schwytać Mister Freeze’a i od tej pory pilniej przyglądała się poczynaniom herosa. Jej obiekcje zaczęły przybierać na sile wraz ze sprawą niejakiego Abottoira. Batman pozwolił umrzeć seryjnemu mordercy, co przeszkodziło w przesłuchaniu go i uratowaniu jego ostatniej ofiary. Jak się później okazało, podobnych przypadkowych ofiar na koncie Mrocznego Rycerza było więcej.

Gotham Central

Gdy Gotham nawiedziło trzęsienie ziemi, Montoya nawiązała relacje z Two-Face’m, czy raczej z jego dobrą stroną, Harvey’em Dentem. Przestępca zakochał się w policjantce, co przyniosło jej tylko kłopoty. Niestabilny łotr widząc, iż Renee nie jest nim zainteresowana, upublicznił fakt, iż jest ona lesbijką. Odmienna orientacja seksualna naraziła ją na ostracyzm zarówno w środowisku zawodowym, jak i prywatnym. Wmieszał ją też w sprawę zabójstwa jej prześladowcy, w której była główną podejrzaną. Podczas przewozu do aresztu Two-Face zaatakował autobus przewożący więźniów, porywając detektyw, dodatkowo aranżując to tak, aby wyglądało na jej ucieczkę. Gdy Montoya odkrywał, kto stoi za całym zamieszaniem, wdała się w śmiertelny pojedynek z arcyłotrem. Walkę przerwał Batman, zapobiegając tym samym śmierci obojga. Renee została oczyszczona z zarzutów, jednak jej życie prywatne wciąż było w ruinie.

Później Renee i jej nowy partner Crispus Allen zostali zaatakowani przez Black Spidera, który zginął z ręki detektywa. Kulę, która trafiła Black Spidera zdobył technik policyjny Jim Corrigan. Sprzedał ją na aukcji internetowej, co uniemożliwiało udowodnienie, iż Allen zastrzelił łotra w samoobronie. Montoya wymusiła na Corriganie podanie informacji o tym, kto nabył pocisk, co doprowadziło do uniewinnienia policjanta. Od tej pory Renee miała oko na Corrigana.

Magazyn 520

Z czasem Renee zaczęła pić, co doprowadziło do kryzysu w relacji z jej dziewczyną Darią, która niedługo po tym odeszła. W jej życiu pojawił się nowy gość- Question. Zaczęło się od skierowania Bat-Sygnały ze znakiem zapytania zamiast nietoperza na jej okna. Montoya zignorowała to, lecz wkrótce potem spotkała się z nim w budynku, na którą ją nakierował kilkoma wskazówkami. Question zatrudnił ją wówczas po to, by Renee zaczęła obserwować wspomniana lokalizację, w której po dwóch tygodniach pojawiło się tajemnicze stworzenie. Ruszyła jego śladem wraz ze swym nowym pracodawcą, lecz nie otrzymali oni odpowiedzi. Na miejscu detektyw znalazła niezidentyfikowaną, futurystyczną broń, której zmuszona była użyć przeciw bestii, co całkowicie ją zniszczyło. Sprawą zainteresowała się też policja, lecz Renee unikała odpowiedzi zadawanych przez byłą przyjaciółkę, Maggie Sawyer. Wkrótce odkryła, że opuszczony magazyn, gdzie miejsce miały wydarzenia z bestią ma związek z Kate Kane, jej byłą ukochaną. Mimo ładunku emocji, jaki wciąż był między nimi, Kate spełniła jej prośbę i dowiedziała się kto jest właścicielem magazynu oznaczonego numerem 520. Następnie spotkała się z Questionem, który ujawnił przed nią swą twarz, przedstawiając się jako Charlie. Z jego informacji wynikało, że Gotham miało stać się miejscem inwazji Intergangu, międzynarodowej grupy przestępczej mającej konszachty z Apokolips. Renee starała się też chronić Kate, nie ujawniając, nad jaką sprawa pracuję, mimo iż dowiedziała się, że właścicielem magazynu jest Ridge-Ferrick Holding. Podczas ponownego przeszukiwania budynku Question i Renee zostali zaatakowana przez Kyla Abotta i dwóch innych zmiennokształtnych na rozkaz Whisper A’Daire. Z niebezpiecznej sytuacji uratowała ich Batwoman, która poradziwszy sobie z zagrożeniem, poprosiła Renee o nie informowanie o jej obecności policji. Idąc dalej para detektywów trafia do Kandaqu. Tam trafiają na ciała pomordowanych przez Abotta pracowników firmy powiązanej z magazynem 520. Gdy opuszczają jej teren, zostają aresztowani przez lokalne władze. Udało im się uciec po kilku dniach i zapobiec samobójczemu zamachowi na weselu Black Adama. Następnie udali się na Nanda Parbat, gdzie detektyw rozpoczęła trening pod okiem Richarda Dragona. Tam wyszło na jaw, że Question cierpi na zaawansowanego raka płuc i pragnie, aby to Montoya była jest następczynią. Po powrocie do Gotham ostatnie dni mężczyzna planuje przeżyć w jej domu. Zostaje pilnie przewieziony do szpitala, gdy jego stan się pogarsza. Renee wówczas decyduje się na powrót do Nanda Parbat w nadziei wyleczenia przyjaciela. Charlie jednak umiera krótko po przybyciu na miejsce, zadając Renee pytanie „kim się stanie?”. Montoya postanowiła kontynuować dziedzictwo Questiona i wraz z Batwoman dołączyła do Ptaków Nocy z Oracle na czele.

Biblia Zbrodni

Renee wchodzi w konflikt z kultem zwanym Order of Stone. Zaczęło się od studiowania przez nią Biblii Zbrodni. Jeden z apostołów kultu wierzył, że Renee jako nowy Question to wymieniony w Biblii The Faceless One. Wykorzystał on jej studia do sprowadzenia ją na złą drogę, nauczając ją czterech ścieżek zbrodni: oszustwa, chciwości, żądzy i morderstwa. Kate Kane zauważa zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu Renee i prosi ją, aby odpuściła swe nauki. Ta jednak jej nie słucha, chcąc ratować Batwoman, której zagraża Biblia Zbrodni. Gdy Renee pokonała apostoła Order of Stone, ten zamordował kolejnego akolitę swej religii. W ten sposób Renee odrobiła ostatnią „lekcję”. Apostoł wyzwał ją na kolejny pojedynek, grożąc, iż zabije tych, których kocha. Kultysta powiedział też, że Monotya musi prowadzić jego lud, gdyż rzekomo jest mitycznym The Faceless One. Renee pokonała go, lecz nie chciała go zabić. Ten jednak znalazł sposób, by wykonać jej przeznaczenie, zabijając zakładnika, gdy Montoya pchnęła go w jego stroną. Order of Stone po tym akcie oddał hołd detektyw.

Ostatni Kryzys

W czasie Kryzysu Renee zbiegła organizacji i ruszyła w ślad za niejaką Wrack, której celem było zdobycie Włóczni Przeznaczenia i zbudzenie ducha Kaina. W międzyczasie Spectre oczyścił ją z grzechów i przeniósł do Gotham, by mogła pożegnać się z Batwoman, zanim ten odbierze jej życie. Renee uratowana została przez jednak przez Radiant, ducha odpowiadającego za boskie miłosierdzie. Wrack jednak zdołała zdobyć Włócznię i przemienić nią Wandala Savage’a w Kaina. W tym czasie Równanie Antyżycia zbierało już swe żniwo w Gotham. Wówczas Spectre i Radiant przenieśli Montoyę do kaplicy, by ratować ją przed zgubnym wpływem ataku Darkseida. Poza jej murami Vandal Savage użył Włóczni, by oddzielić Spectre’a od jego nosiciela- niegdysiejszego partnera Renee Crispusa Allena. Następnie użył esencji istoty do zwiększenia zasięgu Równania Antyżycia. Zdając sobie sprawę ze swojego nowego tytułu The Faceless One, pojęła, że może użyć i oczyścić Włócznię, by pomóc Spectre’owi, a tym samym Allenowi. Pomimo obrażeń użyła artefaktu na swoim przyjacielu i przywróciła do życia jego syna, ignorując odniesione rany. Na szczęście w porę pojawiła się Radiant, którą ją wyleczyła. Darkseid jednak nadal żył więc Renee udała się do Metropolis, by wspomóc walkę przeciw niemu. Tam spotkała przedstawicieli organizacji Checkmate, którzy zaproponowali jej, aby stanąć na czele Global Peace Agency i rozpocząć ewakuację ludzi do innych światów. Śmierć Pana Apokolips uczyniła to niemożliwym, więc Renee pomogła w zgromadzeniu wszystkich Supermanów do swoich uniwersów i przywróceniu porządku pod Kryzysie. Po wydarzeniach z Ostatniego Kryzysu Renee ogłosiła, że wycofuje się z życia superbohaterskiego.

Najczarniejsza Noc

Świat herosów jednak ponownie się o nią upomniał. Podczas Najczarniejszej Nocy została zaatakowana przez Lady Shivę, która chciała sprawdzić, czy jest ona godnym następcą pierwszego Questiona. Gdy kobiety walczyły pojawił się Charlie/Vic Sage, który został ożywiony przez Nekrona. Zaatakował je, lecz widząc, iż im nie podoła zbiegł szukać łatwiejszych ofiar. Wówczas Shiva oznajmiła, że wywabienie Victora było jej pierwotnym planem. Kolejno wraz z Huntress działa przeciw mordercy kobiet, niejakim Zeissem. Ściera się też z Wandalem Savage’m i zaskoczona odkrywa, iż Oracle to tak naprawdę Barbara Gordon. Jakiś czas później u boku Batwoman dołącza do superbohaterskiego zespołu kobiet pod dowództwem Wonder Woman. Zapobiegają one inwazji kosmitów na Waszyngton

Ask the Question

Renee skupiła się więc na nieco mniej widowiskowej działalności. Osiadła w latarni, którą odziedziczyła po Charlie’m/Questionie. Założyła własny internetowy serwis detektywistyczny, dzięki któremu mogła pomagać w wielu sprawach globalnie. Z polecenia nowego Batmana powróciła do Gotham, by pomóc w śledztwie Ósmego Grzechu i tam szybko wydedukowała, że miejsce Bruce’a Wayne’a zajął Nightwing. W swoim rodzinnym mieście spotkała się też Harvey’em Bullockiem, który udowodnił, że nie jest gorszy od swej uczennicy i odgadł, że to ona jest Questionem

The New 52! i Odrodzenie

Renee zaczynała swą karierę pod okiem Harvey’a Bullocka. Jako żółtodziób miała romans z Kate Kane/Batwoman i później towarzyszyła jej w kilku misjach, już jako Question. Przez jakiś czas działała w Blüdhaven, jednak po pięciu latach wróciła do Gotham. Po śmierci dwojga funkcjonariuszy policji poprzysięgła zemstę na ich mordercy- Czarnej Masce i poprosiła o pomoc Batwoman w celu jej dokonania. Już jako Question pomagała też Lois Lane w sprawie śmierci rosyjskiej dziennikarski Mariski Woronowej. W trakcie śledztwa trafiła na ślad poprzedniego Questiona, który jak się okazało żyje.

Umiejętności Renee Montoyi

Montoya jest ponadprzeciętnie uzdolnionym detektywem, jednym z najlepszych, jakich posiadało w swych szeregach GCPD. Do tego dochodził jej nieugięty charakter, który sprawdza się w mieście, gdzie zamiast zwykłych kryminalistów grasują Joker czy Bane. Nie można oczywiście zapominać, że jej umiejętności w walce mogłyby konkurować z tymi damskiej części Bat-Rodziny, między innymi dzięki treningom z Richardem Dragonem i Questionem. Gdy przejęła ten tytuł nieformalnie weszła w sferę ludzi w pelerynach, o czym świadczy choćby rola w „Ostatnim Kryzysie”.Jako Question dysponowała odpowiednimi środkami pomagającymi szybko zmienić wygląd jak kolor ubrania czy włosów. Maska Questiona zapewnia jej też anonimowość i ograniczoną umiejętność mimikry.