Cassandra Cain (Orphan)

Cassandra Cain zadebiutowała w „Batman #567” z 1999r. Twórcami postaci są Kelley Puckett oraz Damion Scott.

Cassandra łącznie działała pod 4 pseudonimami:

  • Batgirl – debiut w „Batman: Legends of the Dark Knight #120” z 1999r; –
  • Kasumi – debiut w „Justice League Elite #1” z 2004r;
  • Black Bat – debiut w „Batman Incorporated #6” z 2011r;
  • Orphan – debiut w „Batman & Robin Eternal #26” z 2016r.

Kim jest Cassandra Cain?

Cassandra jest córką Dawida Cain, jednego z wiernych członków Ligi Zabójców. Dawid chciał spłodzić potomka, który zostanie ochroniarzem jego pana. Dawid wdał się w romans z Sandrą, jedną z sióstr Wu-San. Sandra nie była do końca wierna Dawidowi. W tym samym czasie sympatyzowała się z Carolyn. Dawid dowiedział się o wszystkim i zamordował Carolyn. Dawid darował życie Sandrze w zamian za oddanie mu córki, którą była Cassandra. Dziewczynka od małego była trenowana przez ojca na zabójczynię. Całość nauk skoncentrował na wpojeniu jej swojej wiedzy i doświadczenia, bez ujęcia umiejętności czytania i mówienia. Język ciała był jedyną formą komunikacji z Cassandrą.

Cassandra staje się Batgirl

Dawid skierował dziewczynkę na pierwszą misję dopiero w momencie, kiedy uznał ją za w pełni gotową. Misja polegała na odebraniu czyjegoś życia. Cassandra wykonała misję wzorowo, nie zdając sobie wagi z popełnionego czynu. Dopiero po chwili dotarło do niej, co zrobiła. Cassandra znienawidziła siebie i opuściła ojca. Przez pewien czas tułała się po świecie, aż trafiła na Gotham. Tam nawiązała współpracę z Barbarą Gordon pomagając m.in. w uratowaniu komisarza Gordona przed zabójcą wysłanego przez ojca Cassandry. Cassandra Cain zaimponowała tym samym Batmanowi oraz Barbarze. Batman przyjął dziewczynę w szeregi Bat-Family wręczając jej strój Batgirl.

Obietnica Lady Shivy

Cassandra nie miała łatwej przeprawy w heroicznej karierze. Najlepiej dowodzi tego starcie z telepatą, przez którego utraciła wojownicze umiejętności. Lady Shiva byłą jedyną, która pomogła dziewczynie w odzyskaniu umiejętności. Nie obeszło się jednak bez kosztów. Lady Shiva wyzwała dziewczyną na pojedynek „na śmierć i życie”. Pojedynek miał odbyć się równo rok po ich spotkaniu. Cain przyjęła propozycję i dotrzymała słowa. Pierwszy pojedynek zakończył się śmiertelnie dla Cassandry. Lady Shiva przywróciła jednak serce dziewczynki do funkcjonowania. Kolejne starcie zakończyło się zwycięsko dla Batgirl. Cassandra oszczędziła życie Lady Shivy. Jak się później okazało, obydwie rywalki chciały umrzeć ze względu na swoją przeszłość.

Starcie z Dr Death

Dr Death dwukrotnie uprzykrzał życie społeczeństwo Gotham. Pierwszą sprawą było wprowadzenie w obieg broni, która przemieniała ludzi w olej. Broń miała zostać wystawiona na aukcji. Batmanowi i Batgirl udało się powstrzymać handlarza bronią. Ten jednak im zbiegł, aby za jakiś czas ponownie dać o sobie czas. Tym razem Dr Death wprowadził narkotyk o nazwie „Dusza”. Za producentem narkotyku uganiali się Nigthwing oraz Robin, ponieważ w tym czasie toczył się spór pomiędzy Batmanem i Cassandrą. Cassandra w tym okresie zaczęła przejawiać pierwsze emocje. Cassandra oczywiście nie umiała nad nimi za bardzo panować, w rezultacie czego potrafiła zaatakować nawet najbliższych. Wayne zawiesił tymczasowo Cassandrę w pełnionych obowiązkach. Ta jednak miała gdzieś zdanie mentora i wykradła strój Batgirl z jaskini Batmana.

Cassandra vs Deathstroke

Cassandra wraz z Timem Drake’m wyjechała do Blüdhaven. Powodem była niechęć do Bat-Family ze stroju GPCD, która narodziła się po słynnej wojnie gangów. Cassandra w mieście Nightwinga skutecznie walczyła z gangami Pingwina. Gangster miał dość Batgirl i dlatego wynajął Deathstroke’a z Ravager, którzy mieli ją uśmiercić. Zacięta potyczka zakończyła się nie najlepiej dla Ravager, która została poważnie ranna. Przyparty do muru Deathstroke wycofał się z misji i zabrał córką do szpitala.

Cassandra jako Kisuma

Cassandra przez pewien czas działała pod pseudonimem „Kisuma”. Pseudonim był przykrywką, pod którą Cassandra wykonywała misję powierzoną przez Batmana. Celem podopiecznej Wayne’a było dołączenie do Justice League Elite i wykrycie źródła problemów ze strony meta ludzi. Po pewnym czasie Cassandra ujawniła prawdziwą tożsamość, a pierwszym, którym o tym się dowiedział był Coldcast. Przyjaciel Cain został oskarżony o morderstwo. Przyczyniła się do tego Menagiere, która również została zmanipulowana. Za sznurki pociągał duch Manchestera Blacka. Justice League Elite zostało rozwiązane chwilę po upadku JLA i wykonaniu przez nich ostatniej misji.

Finalne starcie z Lady Shiva

Cassandra chciała poznać swoją matkę. Udała się w długą podróż, która doprowadziła ją do Ligi Zabójców. Dziewczyna była przekonana, ze to Lady Shiva jest jej matką. Po licznych starciach z członkami Ligi stawiła czoło Mad Dogowi. Pojedynek zakończył się śmiertelnie dla Cassandry. Zginęła od pchnięcia nożem. Cassandra została ożywiona przez Lady Shive dzięki jamie lazarusa. Shiva nie udzieliła pomocy bezinteresownie. Chciała zemścić się na Cain za litość podczas poprzedniego pojedynku. Między kobietami wywiązała się walka. Cassandra sparaliżowała przeciwniczkę łamiąc jej kręgosłup. Shiva nie chciała ponownej litości ze strony Cassandry. Ta powiesiła Lady Shive na haku mieszczącym się nad jamą lazarusa. Shiva zmarła niedługo potem. Całość wydarzeń znacząco odbiły się na zdrowiu psychicznym Cassandry. Batgirl postanowiła na zawsze odwiesić maskę.

Cassandra jako Black Bat

Podopieczna Batmana oddała kostium Batgirl Stephanie Brown i opuściła Gotham. Osiedliła się w Hong Kongu. Z decyzją Cassandry nie mógł pogodzić się Tim, który pojechał do przyjaciółki i starał się przekonać ją do zmiany zdania. Ta uparcie stała na swoim. Tim oddał Cassandrze jeden ze swoich uniformów w nadziei, że ta nie porzuci dotychczasowych idei i będzie walczyła w imię dobra. Cassandra zmodyfikowała strój Tima, a następnie dołączyła do globalnej grupy Batmana – Batman Incorporated. Dziewczyna przybrała pseudonim Black Bat, a następnie rozpoczęła walkę z handlarzami narkotyków w Hong Kongu.

Gotham znalazło się pod ogromnym zagrożeniem ze strony Architekta, który wysadził 3 mosty prowadzące do miasta. Cassandra czułą się winna zajścia i postanowiła wrócić do Gotham, żeby wesprzeć pozostałych członków Bat-Family w walce z Architektem. Nie dogadywała się z Damianem, co nie stanowiło przeszkody w uratowaniu chłopca przed wybuchem jednego z klubów. Po pokonaniu Architekta Cassandra postanowiła pozostać w Gotham.

W tym czasie dochodzi do turnieju, w którym biorą udział najemnicy. Cassandra bierze udział w turnieju, ratując przy okazji Tima. Black Bat sfingowała śmierć przyjaciela, dzięki czemu była w stanie wygrać turniej. Następnie obydwoje udają się do Hong Kongu, gdzie powstrzymują Krykieta. Ten poprzysięga zemstę.

Cassandra w New52

Cassandra została wychowana przez swojego ojca, który podobnie jak dawniej, skoncentrował naukę ku przygotowaniu córki do roli zabójczyni. Późniejsze historie zweryfikowały, że matką Cassandy jest Lady Shiva.

Ojciec Cassandry całkowicie olał nauki mówienia u córki na rzecz słuchania i odczytywania ruchów ciała. Jak się później okazało, Cassandra miała być „prezentem” dla Mother. Ta jednak odrzuciła dziewczynę. Nie była zadowolona, że jej podopieczny zrobił coś takiego za jej plecami. Odrzucenie Cassandry nie przeszkodziło jednak Mother, by wykorzystać dziewczynę do morderstwa Mirandy Row. Jak się później okazało, Miranda była matką Harper Row, która w tym czasie współpracowała z Bat-Family. Gniew nie zaślepił oczu Harper i ta wybaczyła Cassandrze. Cain poświęciła swoje życie ku ochronie innych, przyjmując pseudonim „Orphan”, używany wcześniej przez jej ojca.

Cassandra w DC Rebirth

Cassandra jest jedną z członków grupy stworzonej przez Batmana i Batwoman, których celem jest przygotowanie młodych adeptów do walki ze złem w terenie. W drużynie znajdują się m.in. Tim Drake, Spoiler czy Clayface. Po rozpadzie grupy Cassandra dołączyła do nowej wersji Outsiders prowadzonej przez Batmana. W drużynie znajdują się Black Lightning, Katana oraz Signal. W tym czasie nawiązuje przyjaźń z Duke Thomasem (Singal).

Umiejętności Cassandry

Cassandra jest dobrze wyszkolona w walce wręcz, jak i w posługiwaniu się bronią. Uchodzi za jedną z najlepszych wojowniczek na świecie. Doskonale zna mowę ciała potrafią odczytać najbardziej skrywane emocje. Przez lata wyuczyła się angielskiego. Do dziś Cassandra ma problem z mową. Potrafi wypowiadać pojedyncze słowa.