Peacemaker

Pierwszym Peacemakerem jest Christopher Smith, który zadebiutował w „Fightin’ 5 #40” z 1966 roku. Twórcami postaci i koncepcji są Joe Gill oraz Pat Boyette

Kim jest Christopher Smith?

Peacemaker nie jest tworem DC Comics. Postać narodziła się w 1966r. dzięki wydawnictwu Charlton Comics. Peacmeker stał się na tyle popularną postacią, że szybko doczekał się solowej miniserii. Po kilku latach prawa do postaci przejęło DC Comics wprowadzają Smitha oraz jego kolegów z drużyny podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. W trakcie eventu zostało ujawnione, że bohaterowie pochodzą z Ziemi-4.

Smith wywodzi się z rodziny zakorzenionej w wojsku. Już jako chłopiec przejawiał zamiłowanie do dyplomatycznych rozwiązań czy posługiwania się broniami o zróżnicowanym typie. Radził sobie również z pojazdami wojskowymi, w tym odrzutowcami. Smith zaciągnął się do pracy jako pacyfistyczny dyplomata. Kochał pokój i dążył do niego za wszelką ceną. Na jego drodze stanął szalony dyplomata Bork, który był odporny na pokojowe rozwiązania Christophera. I tu zaczyna się początek Peacemakera.

Christopher dążył do osiągnięcia pokoju dyplomatycznymi krokami. Zwątpił w nie przez Borka. Postanowił spróbować nieco innego podejścia. Stworzył tajną tożsamość „Peacemaker” projektując specjalny uniform oraz arsenał nieśmiercionośnych broni. Skonfrontował się z Borkiem już jako Peacemaker. Pojedynek był zacięty na tyle, że przeniósł się w przestworza, konkretniej w myśliwce. Bork wystrzelił w statek Peacmekera pociski samonaprowadzające. Ofierze udało się przeprogramować pociski i skierować je w stronę właściciela przeciwnego statku.

Peacemaker otrzymał nową genezę po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach czyli po przejęciu przez wydawnictwo DC Comics. Od teraz Christopher Schmidt (już nie Smith) jest synem Wlfganga Schmidta i Elizabeth Lewis. Christopher wiódł typowe, spokojne dzieciństwo do momentu ujawnienia grzechów ojca. Na światło dzienne wypłynęły dokumenty potwierdzające, że Wlfgang Schmid był oficerem nazistowskim podczas II Wojny Światowej. Na tym nie koniec rewelacji, ponieważ Wolfgang odpowiada za śmierć blisko 50 tyś niewinnych osób. Ojciec Christophera miał odpowiedzieć za swoje wojenne grzechy. Organy sprawiedliwości nie zdążyły go dosięgnąć. Wolfgang popełnił samobójstwo na oczach chłopca w dniu jego 5 urodzin.

Wydarzenia odcisnęły się na psychice chłopca. Pomóc chciała mu jego matka zmazując złe słowo po czynach ojca. Zmieniła nazwisko na Smith. Z późniejszymi latami powoli polepszała się psychika chłopca. Duży wpływ miało wstąpienie do wojska w wieku 18 lat. Christopher był wzorowym żołnierzem i w przeciągu kilku miesięcy awansował do stopnia sierżanta. Było jednak zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe. Zniszczona psychika Christophera dała o sobie znać podczas misji w Wietnamskiej wiosce. Bez powodu Christopher otworzył ogień do cywili uśmiercając dużo mężczyzn, kobiet i dzieci. Został postawiony przed sąd wojskowy i skazany na wyrok w więzieniu federalnym w Leavenworth.

Christopher spędził raptem dwa lata w więzieniu. Otrzymał propozycję dołączenia do tajnego antyterrorystycznego programu o nazwie „Peacemaker”. Naturalnie zgodził się. Projekt nie potrwał długo. Został zamknięty po 8 miesiącach. Christopehrowi udało się wykorzystać biurokratyczne zamieszanie i wyjść na wolność, przy okazji przejmując interesy po swoim ojcu.

Po wyjściu na wolność Smith stworzył tożsamość Peacemakera, tworząc własny arsenał i strój w oparciu o technologię z programu. Podobnie jak kiedyś, bardzo zależało mu na pokoju. Do tego stopnia, że nie wahał się zabić. Psychika coraz bardziej mu siadała. Zaczął słyszeć głosy ofiar ojca, jak i samego tatuśka. Wpędzało go to w większą agresję, którą miał okazję wyładować na swoich wrogach. Przekonali się o tym m.in. Harry Stein oraz Vigilant, który zginął z rąk Peacemakera.

Umiejętnościami Peacemakera był zainteresowana tzw. Agencja. Chcieli wykorzystać go do działania w polu. Nie przeszkadzały im problemy psychiczne Smitha. Szereg specjalistów Agencji zajął się nim na tyle skutecznie, że wyciszone zostały głosy w głowie. Peacemaker zgodził się pracować dla nich. Tak samo dla późniejszego Checkmate (powstałego z Agencji) dowodzonego przez Harry’ego Steina.

Christopher spróbował swoich sił u Amandy Waller. Razem z grupą Shadow Fighter mieli przejął Eclipso. Misja nie powiodła się. Przelała się krew. Do pasma trupów dołączył Peacemaker.

Peacemaker II

Bardzo mało wiemy o następny Christophera. Tożsamość drugiego Peacemakera nie jest znana. Był przeciwny Lidze Sprawiedliwości i prowadził specjalny program podczas kryzysu Overmaster. Po tym czasie słuch o nim zaginął.

Mitchell Black jako Peacemaker III

Mitchell był doświadczonym lekarzem. Był ponieważ stracił licencję przez przeprowadzenie skomplikowanej operacji płuc na dziecku wbrew rodzicom. Dziecko zmarło w skutek powikłań pooperacyjnych. AMA nie miało żadnych przeciwwskazań, żeby nie ukarać Mitchella.

Do Mitchella zwrócili się szefowie projektu Peacemaker chcąc go w swych szeregach. Oferowali mu przywrócenie licencji lekarskiej w zamian za pełnienie obowiązków. Black zgodził się i wywiązał z umowy realizując dla nich miejsce. Agencja oszukała Blacka i nie przywrócili mu licencji. Twierdzili, że na świecie nadal jest zbyt duże zagrożenie, żeby miał przestać pełnić swoje obowiązki.

Powrót pierwszego Peacemakera

Śmierć w komiksach nie jest stała. Przynajmniej tutaj. Christopher powrócił do świata żywych i pomógł aktualnemu Blue Beetle w walce ze złem. Nieznane są przyczyny i siły stojące za powrotem Chrisa. Powrócił pewnego dnia twierdząc, że ma informacje ze skarabeusza, odnośnie obcej niebezpiecznej rasy. Podczas tej współpracy doszło do nieoczekiwanych zwrotów akcji jak posiadanie przez Peacemakera skarabeusza Blue Beetle czy żółtego pierścienia mocy.

Christopher powrócił również za sprawą New52. Zamieszkuje ziemię-4, gdzie walczy o dobro. Nieznane są jego dalsze losy po odstrzeleniu prezydenta.

Aktualne losy Peacemakera

Peacemaker powrócił w aktualnie prowadzonej serii „Suicide Squad” od Robbie Thompsona. Peacemaker prowadzi nowy Legion Samobójców Waller, w składzie którego znajdziemy takich złoczyńców jak Szpon czy Superboy (za który kryje się grubsza tajemnica). Szef Samobójców ślepo wykonuje zróżnicowane obowiązki Waller, kładące nacisk na rekrutację nowych członków np. chęć zwerbowania nowego Swamp Thinga czy speedstera z akademii Młodych Tytanów. Obie rekrutacje skończyły się niepowodzeniem.

Misje Legionu poprowadziły bohaterów w różne zakamarki omniwersum. Zwiedzili Ziemię-3 wdając się w konflikt z Syndykatem, obecnie przebywają w kosmosie. Po piętach depcze im Rick Flag ze swoją drużyną. Celem Flaga nie są bezpośrednio złoczyńcy, a ich zwierzchniczka czyli Waller. Flag z głową podchodzi do swojego planu. Posiada szpiegów w placówce Waller, wliczając w to podkradanie jej pionków. Jednym z nabytków jest Peacemaker, który zrezygnował dobrowolnie ze służby u Waller – nie miał ładunku w głowie. Peacemaker szybko otrzymał pierwszą misję od Flaga. Była nią rekrutacja Bloodsporta, przestępcy z własnej woli wspierającego Waller. Podobnei jak Peacemaker, Bloodsport również nie posiadał ładunku wybuchowego w głowie. Jaki zatem był jego motyw? Porwanie braci Bloodsporta z różnych multiwersów.

Umiejętności Peacemakera

W rolę rycerza sprawiedliwości wcielało się aż trzech mężczyzn (zakładając, że drugi Peacemaker to mężczyzna). Niezależnie od kreacji, każdy z nich przejawiał podobne umiejętności: Smykałka do zróżnicowanego arsenału broni, wyszkolenie w walce wręcz itp.