Albert Rothstein (Atom Smasher)

Albert Rothstein zadebiutował w „All-Star Squadron #25” z 1983r. Twórcami postaci są Roy Thomas, Jerry Ordway oraz Mike Machlan

Kim jest Albert Rothstein?


Albert jest spokrewniony z Al Prattem, znanym światu jako Atom. Odziedziczył jednak swoje moce po dziadku Cyclotronie, który działał po nie tej stronie prawa co trzeba. Albert potrafi manipulować gęstością i rozmiarem swojego ciała. Wraz z tym zwiększa się jego siła fizyczna. Moce pozwoliły spełnić mu jego przeznaczenie w walce ze złem. Zaczynał pod zupełnie innym pseudonimem niż go znamy – Nuklon.

Nuklon początkowo nie zdawał sobie sprawy ze wszystkim swoich zdolności. Na początku jego kariery był przekonany, że ma tylko supersiłę. Starał się dołączyć do JSA. Jego kandydatura została odrzucona. Nie wpłynęła to na jego heroiczne ambicje. Dołączył do Infinity Inc. Podczas jednej z przygód przekonał się, że ma więcej supermocy w arsenale. Manipulacja gęstością ciała ułatwiła mu uniknięcie ciosu, co ocaliło jego życie. Albert odkrył, że nie tylko potrafi redukować swój rozmiar. Równie dobrze może osiągnąć spektakularną wielkość, a wraz z nią siłę.

Nuklon spróbował swoich sił w JLA, co zostało opisane w serii „Justice League of America” z 1989r. Tytuł ujawnił, że Albert jest żydem oraz biseksualny. Orientacja bohatera została określona wraz z ujawnieniem uczuć żywionych do niego przez Obsidana. Na parę lat słuch po Nuklonie zaginął. Powrót Alberta spełnił jego wcześniejsze marzenia. Otrzymał zaproszenie do JSA. Nie tylko to zmieniło się w życiu Alfreda. Zaczął działać pod pseudonimem Atom Smasher oraz nawiązał się krótki wątek miłosny ze Stargirl.

Kariera jako Atom Smasher


Początki kariery jako Smasher nie były proste. W tym czasie zginęła matka Atoma Smashera. Albert był na tyle wściekły, że prawie dopuścił się morderstwa winnej temu Kobry. Powstrzymał go Jack Knight. Nie było to w pełni wystarczające. Smasher skorzystał z możliwości cofnięcia się w czasie. Uratował swoją matkę dopuszczając się morderstwa. Miejsce matki Smashera zajął Extant.

Niedługo potem Smasher zaczął zastanawiać się, co konkretnie kryje się za terminem „bohater”. Nakierował go Black Adam, który zrekrutował Smashera do swojej drużyny. Wspólnie z Adamem zaczęli kontrolować Eclipso i za pomocą jego mocy zdobyli Khandaq. Tak, właśnie w tym momencie Khandaq wpadło w ręce Black Adama. Nemezis Shazama po dzisiejszy dzień włada tym krajem.

Eclipso wziął odwet za bezprawne wykorzystanie go do przejęcia Khandaq. Demon pokonał całą grupę. Okazało się, że był kierowany przez Spectre, ducha zemsty. Atom Smasher stanął do bezpośredniej batalii z nim. Urósł do rozmiarów Spectre i zaczął z nim szarpaninę. Spectre miał dość przeciągającej się walki i przebił ręką ciało przeciwnika, uśmiercając go na miejscu. Black Adam nie mógł pogodzić się ze stratą przyjaciela. Przyzwał błyskawicę mocy wykrzykując wiadome słowo, w taki sposób, aby piorun uderzył w martwe ciało Smashera. Magiczna energia wystarczyła, żeby przywrócić Albertha do świata żywych.

Co w nowszych komiksach?


Niestety współczesne historie pomijają Smashera. Po raz ostatni mogliśmy go spotkać wraz z początkami New52, kiedy to wdał się w pomoc Black Adamowi oraz jego późniejsze poszukiwania. O Smasherze przypomniał sobie Tom Taylor w jego popularnej serii DCeased, konkretniej „DCeased: Hope At World’s End”. Black Adam został zarażony i utworzył własną armię zombie podbijającą świat. Armia kierowała się w stronę ogrodu Ivy ulokowanego w Gotham. Atom Smasher jest widziany wśród żywych bohaterów stawiających opór zagrożeniu. Smasher nie wytrzymał długo w walce z siłami Black Adama. Przywódca armii zombie bez trudu przebił się przez ciało ogromnego Smashera, zarażając go. Smasher przekształcił się w ogromnych rozmiarów zombie stając się pionkiem w szeregach władcy Khandaq.

Umiejętności Atom Smashera


Atom Smasher potrafi manipulować cząsteczkami i gęstością swojego ciała. Może stać się zarówno olbrzymem, jak i malutki. Wraz ze wzrostem rozmiarów ciała, rośnie jego siła.