King Shark

King Shark zadebiutował w „Superboy #0” z 1994 roku. Twórcą postaci jest Karl Kesel.

Kim jest King Shark?

Nanaue jest humanoidalnym rekinem, który jest synem Boga Rekinów – przywódcy wszystkich rekinów. Genezę istoty zgłębiało wiele osób, najbliżej prawdy był Sam Makoa, który działał na terenie Hawajów, rodzinnych ziemiach Kinga Sharka. Rekina poznajemy w „Superboy #0”, kiedy Superboy przybywa na Hawaje. Superboy pojawił się na rajskiej wyspie w związku z serią zaginięć ludźmi, o co oskarżono King Sharka. Reżim rekina szybko został ukrócony. Ranny został uwięziony, a później uwolniony przez grupę Silicon Dragon. Ugrupowanie chciało, żeby Rekin dołączył do nich, ale ten nie był zainteresowany. Sharka interesowało natomiast rozbicie grupy, co wykorzystało Suicide Squad w składzie, którego pojawił się Superboy.

King Shark dołączył do Suicide Squad na nieco innych warunkach. Nie był zwerbowany pod przymusem, a z własnej woli. Stąd różnica w implementacji ładunku wybuchowego. Ładunek był przyczepiony do jego pasa. Miał zostać zdetonowany, jeśli coś by się stało ich przywódcy – Sam Makoa. Nie wiadomo, czy materiał wybuchowy był za słaby, czy King Shark jest zbyt wytrzymały – nie zginął, kiedy ładunek został aktywowany.

Nanaue nigdzie nie odgrywał istotniejszych ról. Kilkukrotnie dołączał do różnych zrzeszeń łotrów m.in. Legion of Villains dowodzonych przez Manchestera Blacka czy Secret Society of Super Villains Alexandra Luthora. Mając na uwadze te dwa okresy czasowe, wspomniałbym o trzech działaniach:

  • King Shark atakujący Jimmy’ego Olsena – Fotograf został uratowany przez Supermana. Człowiek ze Stali nie szczędził mięśni i pozbawił rekina większości uzębienia.
  • Walka z Salomonem Grundym podczas ataku kryjówki Secret Six przez Secret Society of Super Villains. Shark przegrał walkę z łotrem Batmana.
  • Neptune Perkins, który zginął z rąk humanoidalnego rekina.

Losy King Sharka po Infinite Crisis

Nadszedł czas, kiedy King Shark znaczył więcej w komiksowym świecie. Świadczy o tym jego relacja z Arthurem Josephem Curry. Rekin został uratowany przed napastnikami z rąk młodzieńca. Ten, w akcie wdzięczności, postanowił asystować Arthurowi i chronić go przed zagrożeniami głębin. Później okazało się, że postanowienia Kinga Sharka nie było wyłącznie jego dobrym gestem. Spełnił prośbę ojca Arthura, który poprosił rekina, żeby chronił on chłopca.

Nawet podwodny świat magii jest pełen przepowiedni i magii. Jedna z przypowieści sugerowała czarne wizje przyszłości rekina. Musiał on powstrzymać zakon Thorny Crown, żeby przepowiednia nie ziściła się. Nie udało mu się, choć próby podejmował. Powstrzymał go Aquaman, dotkliwie raniąc. Został uwięziony na 3 lata w Zakonie, gdzie torturowano go. Na jakiś czas rekin wyleciał z obiegu. Nie pomogła mu w tym złamana szczęka czy oderwana ręka, która odrosła mu po dłuższym czasie.

King Shark dołączył do nowej formacji Secret Six utworzonej przez Bane’a i Jeannette. Grupka łotrów chciała podbić kawałek ziemi, która była celem innej formacji Secret Six. Formacji dowodzonej przez Amande Waller. Walka pomiędzy ugrupowaniami była zacięta, a Shark podczas bitwy stracił lewe oko. Waller zwęszyła okazję do powiększenia swojej drużyny. Zaproponowała ekipie Bane’a, by Ci dołączyli do niej. Shark przystanął na jej propozycję.

King Shark w New52, Rebirth i dalej

Rekin gra poboczne role we współczesnych komiksach. Świadczy o tym jego obecność w New52, która ograniczyła się do początkowej wersji Suicide Squad. Humanoidalny rekin młot (zmieniono jego wygląd) dołączył do składu Amandy Waller. Nie uczestniczył w zbyt wielu misjach. Zapamiętano go ze zjedzenia jednego z członków swojej drużyny, który przeżył niewytłumaczalnym cudem. Z jego lepszych występów nie możemy pominąć uczestnictwa w walce przeciwko Crime Syndicate, grupie najeźdźców z alternatywnej ziemi. Znacznie dalej, bo dopiero w DC Rebirth, Shark pojawił się w serii „Teen Titans”, kiedy porwał jednego z reporterów. Krótki występ zakończony walką przeciwko Robinowi (Damian Wayne) i Aqualadowi (Jackson Hyde).

Rekin w innych mediach

King Shark uchodzi za dosyć popularną postać. Spotkać go możemy w innych mediach. Wśród nich wyszczególniamy:

  • Arrowverse jako przeciwnik m.in. Flasha.
  • Jako członek drużyny Amandy Waller w filmie „The Suicide Squad”.
  • Jako jeden z członków ekipy Harley Quinn w animowanym serialu „Harley Quinn”. Produkcja jest o tyle specyficzna, że część postaci zachowuje się inaczej niż ich pierwowzory. Dowodem jest Kinga Shark, który w animowanej interpretacji jest wykształconą i miłą postacią znającą się na technologii.

Umiejętności King Sharka

Król rekinów odznacza się ogromną siłą, szybkością i wytrzymałością ze względu na jego biologię. Niczym prawdziwy rekin potrafi oddychać pod wodą, pływać z zawrotną prędkością czy komunikować się z innymi morskimi zwierzętami. Jest chodzącą maszynką do zabijania ze względu na aspekty psychologiczne – duża masa mięśniowa (= siła), ostre pazurki i arsenał śmiercionośnych zębów. Pamiętajmy o zdolności regenerowania części ciała (np. odrastająca urwana ręka).