Shadow War

Głośna wojna pomiędzy siłami Tali Al Ghul, a Deathstroke’a. O co im poszło? I jak wygląda tytułowa „Wojna Cienia”? O tym poniżej!

Akcja poprzedzająca

Przed wydarzeniem warto zapoznać się z przebiegiem akcji opowiedzianej na łamach serii „Robin” oraz „Deathstroke Inc.”. W skrócie – Damian wziął udział w turnieju Lazarus rodem z Mortal Kombat. Walki na śmierć i życie, zawodnicy wskrzeszani do limitu 3 żyć. Każda śmierć po kryjomu karmiła demona. Wyłonienie zwycięzcy, którym był Conor, przebudziło bestię. Damian po turnieju chciał wskrzesić Alfreda, ale zrezygnował z pomysłu. Zamiast tego został z Talią i Ra’s Al Ghulem. Na turnieju poznał Respawn oraz Flatline, która jest aktualnie jego dziewczyna. Natomiast w „Deathstroke Inc” Slade przewodził tajną organizacją, dla której przez chwilę pracował. Powołał Secret Six, której zadaniem miało być stawienia czoła Mrocznemu Kryzysowi.

Chronologia czytania

*Akcja poprzedzona wydarzeniami w seriach „Robin” i „Deathstroke Inc.”

– Shadow War: Alpha #1

Batman #112

– Deathstroke Inc. #8

– Robin #13

– Batman #123

– Shadow War Zone #1

– Deathstroke Inc. #9

– Robin #14

– Shadow War: Omega #1

*Dodatkowe dopowiedzenie wątków przedstawionych w wydarzeniu na „Batman Annual 2022” i „Batman #124

Shadow War: Alpha #1

Ra’s Al Ghul samotnie znosi trudy choroby w swojej sypiali. Ze stanu zamyślenia wyrywa go krzyk dochodzący z zewnątrz. To Damian i Talia trenujący ze sobą. Widok córki i wnuczka wzrusza go do tego stopnia, że podejmuje ryzykowną decyzję chcąc przyznać się do swoich zbrodni i podzielić ze światem doświadczeniami.

Oświadczenie Ra’sa przykuwa uwagę całego Gotham. Ra’s wygłasza przemówienia przed setką reporterów. Batman i Damian, który przybył do Gotham za dziadkiem i matką, przyglądają się całość z pobliskiego dachu. Przemowa Ra’sa zostaje przerwana zabójczym strzałem w głowę oddanym przez Deathstroke’a. Najemca, chcąc upewnić się, że Ra’s nie wstanie z zmarłych za sprawą Łaźni Łazarza, spopiela jego ciało rzucając granat. Damian próbuje zatrzymać wybuch. W ostatnich chwili ratuje go Batman. Syn ma ogromne zarzuty do ojca, że uratował go uniemożliwiając mu ratunek ciała dziadka. Damian odchodzi w swoich kierunku poprzysięgając zemstę na mordercy.

Zabójstwo Ra’sa determinuje Talię do rozpoczęcia wojny przeciwko rodzinie Deathstroke’a. Powołuje w tym celu grupę Cień Demona składającą się z najzdolniejszych i najskuteczniejszych zabójców należących do organizacji. Przypuszczają atak tego samego wieczora. Nim do kryjówki Deathstroke’a wbili się najemcy Tali, okazało się, że zabójctwo nie spowodował Slade, tylko ktoś podszył się pod niego korzystając ze starego kostiumu.

Batman #112

Batman udaje się ze śledczą na miejsce zbrodni. Analizuje poszlaki zajścia. Dochodzenia kieruje go na skraj Gotham. Ktoś stworzył sieć tuneli, dzięki którym można przemieszczać się po Gotham bez wykrycia.

W kryjówce Slade’a trwa zacięta walka z Cieniami Demona. Bój jest krwawy, kończy się szybko – ktoś posyła strzałę z ładunkiem wybuchowym. Skala wybuchu niszczy całą kryjówkę.

Batman udał się do Nepalu. Chce wyciągnąć z Talii sekrety, którymi chciał ze światem podzielić się Ra’s, jak i potwierdzić, że Talia nie maczała palcy w jego morderstwie. Rozmowa kończy się namiętnym pocałunkiem tej dwójki. W międzyczasie Damian odnalazł Revager – Rose chce zabić swojego ojca, więc ma wspólny cel z Damianem.

Deathstroke Inc. #8

Specjalna armia Talii wdarła się do kryjówki Deathstroke’a. Pojmali Respawna, żeby wyciągnąć z niego lokalizację jego szefa. Deathstroke skorzystał z zamieszania, aby wymknąć się z Respawnem do ukrytego pomieszczenia pełnego uzbrojenia – tajna kwatera. Respawn jest zajarany broniami swojego „staruszka”. Slade docenia zapał chłopaka, imponując mu wybuchowymi shurikenami. Chce pokierować chłopakiem w lepszym kierunku, wybijając mu z głowy pomysły typu „usunę sobie oko, aby być taki jak Ty”.

Batman odwiedza Talię. Pocałunek z jej strony był chwilą słabości, tak przynajmniej twierdzi Talia. Nietoperz próbuje ogarnąć co się dzieje, nie dowierzając z szczodrą niechęć Ra’sa do Łaźni Łazarza. Rozmowę przerywa pojawienie się Angel Breaker z Raptorem. Nietoperz jest wkurzony ruchami Talii. Wywiązuje się walka między nim, a zabójczynią. Raptor korzysta z chwili nieuwagi, aby uciec i poinformować swojego szefa o sytuacji. Slade i Respawn chcą się przemieścić. Uniemożliwiają im to Robin oraz Rose, córka Slade’a. Wdarli się do tajnej kryjówki Slade, o której teoretycznie miał nikt nie wiedzieć poza jej właścicielem.

Robin #13

Dynamiczna walka pomiędzy Robinem wspieranym przez Rose, a Deathstrokiem i Respawnem. Respawn przekonuje Damiana, że to nie Slade zabił Ra’s Al Ghula. Nieufność Damiana przełamuje ujawniając mu swoją twarz i mroczną historię wyłożoną nienawiścią do Damiana. Do starcia na dachu dołącza Batman. Próbując ogarnąć sytuację, przerywa mu komunikat nadany przez Talię i Angel Breaker. Na ich oczach zabijają współpracownika Deathstroke’a, oczekując od niego, że czym prędzej odda się w ich ręce. Batek chce osobiście pociągnąć Slade do sprawiedliwości. Nie będzie mu to dane, ponieważ Slade rzuca granatem w kierunku cywili, torując sobie drogę ucieczki. Batman i Robin ruszają im na ratunek. Po wszystkim nie ma już Slade i jego dzieci. Damian przystaje, po namowie ojca, do współpracy z nim. Pod warunkiem, że ten da mu prowadzić Batmobile. Jednak ich dwójka nie wystarczy przy tak złożonej sprawie, wymagającej ochrony niewinnych osób. I tu wkraczają posiłki wezwane przez Batmana – Batman Inc., konkretniej Ghost-Maker i Clown Hunter.

Batman #123

Batman i Robin przesłuchują więźnia w Blackgate. Naprowadza ich na ślady impostora Slade’a, który aktualnie przebywa w kryjówce Gambiego w Central City. Na miejscu wywiązuje się kolejna walka między nimi. Impostor potwierdził, że to on zamordował Ra’sa, żeby wywołać wojnę pomiędzy Talią, a Deathstrokiem.

W międzyczasie Slade i jego „syn” odkrywają nowe tropy. Po piętach deptała im armia ninja uzbrojeni w pukawki. Ostrzał okazał się śmiertelny dla młodszej wersji Slade’a. Ojca znajduje Respawn widząc go trzymającego ciało martwego syna.

Shadow War Zone #1

Komiks składający się z kilku krótkich historyjek uzupełniających wydarzenie:

  • Black Canary spotyka Angel Breaker. Krótka walka zakończona bez rozstrzygnięcia. Anielica zostaje wezwana przez Talie do Nepalu
  • Harley Quinn walcząca z wojownikami Ligi Zabójców
  • Clownhunter, Ghost-Maker i Black Spider walczący z wojownikami Ligi Zabójców. Ghost-Maker wykorzystał okoliczności do ostrzejszego treningu Clown Huntera
  • Opowieść z okresu młodości Tali, z której dowiedzieliśmy się, że Talia została zanurzona w Jamie Łazarza jak była jeszcze dzieckiem.

Deathstroke Inc. #9 – Część 6

Slade i Rose przeżywają śmierć Respawna. Nie mogą się z nią pogodzić. Slade chce odwet zemsty. Uwalnia Secret Six chronione przez Batman Inc., a następnie przejmuje Batsamolot kierują się w nim do bazy Tali. Córka Ra’sa uświadamia swoją babcię, Mother Soul, że jej syn umarł. Odsyła ją na wyspę Lazarusa. Mother Soul ostrzega Talię, że demon wkrótce się przebudzi. Tali nie przejmuje się groźbami. Zwraca większą uwagę na batsamolot, który wylądował na wyspie. A w nim… Slade ze Secret Six!

W międzyczasie Batman i Robin skonfrontowali się z podszywanym Deathstrokiem. Rozmowa jest krótka, ale napięta. Podszywaniec ma osobistą zrazę do celu naśladowania, ale działa w imię większego dobra – chce uwolnić świat od zła ze strony najemnika i Tali. Batman i Robin nie zdążyli go schwytać. Podszywaniec umknął im wytwarzają ogromnych rozmiarów tunel podziemny.

Robin #14 – Część 7

Akcja przenosi się do zaciętej walki sił Tali i Deathstroke’a. Do walki dołącza Batman ze swoim Batman Inc. Bruce chce grać dobrego ojca zabraniając Damianowi udziału w walce, ale ten i tak robi swoje. Starcia są zacięte, krwawe, i dotyczące mniej ważnych postaci. Z wyjątkiem Ghost-makera, który na klatę wziął Angel Braker.

Poznaliśmy przeszłość Geo-Force będąca powodem jego działań. Leviathan, organizacji Talii, doprowadziła do zniszczenia Markovii. Chłopak przekuł nienawiść w pozbawienie domu wszystkim, skoro mieć swojego nie może. W czasach aktualnych potoczyła się zacięta walka. Wygrały w niej siły dobra. Talia znokautowała Geo-Force korzystają z chwili, kiedy wyszedł z ogromnego ziemnego Golema. Nie zabiła go, tylko oddała w ręce Batmana i Robin. Wojna dobiegła końca, a wraz z nią nastąpiło:

Najważniejszym zwrotem akcji jest walka Tali i Deathstroke’a. Talia wymierza sprawiedliwość zabijając Slade’a. Całość widzi Rose, wcześniej informująca Damiana o śmierci Respawna. Nad konającym Slade’m pojawia się Robin i Batman. Bruce stwierdza, że Slade już nie żyje. I wtedy na scenę wchodzi podszywany Deathstroke ujawniając swoją tożsamość. Jest nim Geo-Force wywołujący trzęsienie ziemi!

Shadow War: Omega #1

Zacięta walka obu drużyn. Geo-Force tworzy ogromnych rozmiarów kamiennego golema z pomocą, którego chce zniszczyć wszystko i wszystkich. Chce odebrać każdemu to samo, co stracił. Robinowi udaje się odwrócić uwagę Geo-Force, którego kopniakiem ogłusza Talia. Batman i Robin zabierają chłopaka i dostarczają go do więzienia o zaostrzonym rygorze. Wydarzenie dobiega końca, a jego finisz podsumowałem w punktach:

1. Geo-Force, działający jak podszywany Deathstroke, który zamordował Ra’s Al Ghula, został pokonany przez Talię i posłany do więzienia przez Batmana i Robina.

2. Secret Society zabrało ciało Deathstroke’a po tym jak zginął z rąk Tali. Rose, jego córka, wędruje po świecie, żeby upewnić się, że martwi pozostali martwymi.

3. Ghost-Maker dalej szefuje w Batman Inc.

4. Talia uhonorowała umowę swojego ojca z D.E.O. i kontynuuje jej postanowienia.

5. Batman na koniec pojednał się z Robinem, swoim synem. Na jak długo? Do czasu serii „Robin vs Batman”…

6. Angel Braker zgromadziła wokół siebie Cienie Ligi. Razem z nimi ukryła się przed światem

7. Secret Society odnalazło Jamę Łazarza. Wrzucili do niej Slade’a. Wyszedł z niej… Slade cały w czarnej mazi twierdząc, że nie interesują go Kryzysy. Chce śmierci wszystkim, w tym Talii.