Batman: Shadow of the Bat 8/96

„Komornik część 2” („Batman: Shadow of the Bat #20) obrazuje zacięte i brutalne starcia Azrealowego Batman z Komornikiem, gościem odbierającym długi. Pojedynek Panów nie jest porywający czy spektakularny. Mało ambitna wymiana uprzejmości, w które Batman wstaje niczym feniks z popiołów i podnosi się po każdym obrażeniu – nawet tych dotkliwych.

Ciekawszym elementem historii są backgroundy pojedynkujących się. Urywki z przeszłości komornika są mroczne i traumatyczne, dotykające tragedii z wczesnego okresu dzieciństwa. Tło Azraela kładzie nacisk na wewnętrzny konflikt osobowości o złożonym podłożu. Z jednej strony Azrael chce się zmienić, zerwać z przeszłością. Z drugiej strony wieź jest na tyle silna, że nie potrafi.

Urozmaiceniem są „Poszukiwania” („Knightquest: The Search” – „Justice League Task Force #6”). Wayne z Alfredem inflirtują dalekie wyspy chcąc uwolnić pewną społeczność, mając w tym drugi cel. Bruce uziemiony na wózku nie da rady samodzielnie, Alfred z racji lat również nie podziała w polu. Do pomocy zaangażowano mniej rozpoznawalnych bohaterów w tamtym czasie m.in. Brązowy Tygrys i nasz ulubiony łucznik. Przyjemny akcyjack nie kończący się w przewidywalny sposób. Odbiór komiksu troszkę popsuła mi przedstawiona przemoc wobec zwierząt – zbyt brutalne, niepotrzebnie wydłużone, można było delikatniej to zrealizować.