O co chodzi w Injustice? Przybliżenie elseworldu + Chronologia poznawania

Injustice jest jednym z najpopularniejszych elseworldów wydawnictwa DC Comics, które rozpoczęto serią bijatyk „Injustice: Gods Among Us” w 2013 roku od studia NetherRealm Studios. Koncept został ciepło przyjęty przez graczy i fanów do tego stopnia, że eskalował do komiksowych uzupełniaczy (prequele, sequele, nawet spin-offy) oraz kontynuacji gry w postaci „Injustice 2” z 2017 roku. Historia jest rozbudowana, wielowątkowa, składająca się z kilku serii wydanych w różnych latach. Jak poznać historię chronologicznie, żeby miało to ręce i nogi? Pytanie będzie tematem dzisiejszego artykułu.

Czym jest Injustice?

Na alternatywnej ziemi dochodzi do zbiorowego mordu. Joker skrzywdził Supermana, podstępem zmuszając go do zabicia najbliższej mu osoby – ciężarnej Lois Lane. Śmierć reporterki aktywowała bombę atomową w Metropolis. Skala wybuchu zrównała miasto z ziemią, uśmiercając miliony jej mieszkańców. Tragedia odcisnęła się na psychice Supermana. Zaczął surowej traktować przestępców oraz wprowadzać konkretne zmiany w świecie. Dyktatorskie podejście Supermana zniwelowało wojny na świecie, zredukowało przestępczość do stopnia minimalnego – prawie zerowego. Wszystko ma swoje koszta, a nim jest tyrania Supermana. Wszystko po jego myśli albo jesteś wrogiem ojczyzny.

Do tyrani Supermana przyłączyło się kilkoro bohaterów, również złoczyńców, podzielających jego nowe podejście. Nie wszyscy. Część bohaterów uważała, że Superman zbłądził w nowym kierunku, postępując zwyczajnie źle. Tak oto narodził się Ruch Oporu pod przewodnictwem Batmana, dzielnie walczącym z siłami Kryptończyka.

W równoległym wszechświecie, nazwijmy go „naszym”, jest podobny obrót sytuacji. Joker sprzymierza się z Luthorem i kilkoma złoczyńcami. Łotrzy sieją zamęt odwracając uwagę Ligi od Jokera próbującego zdetonować atomówkę w Metropolis. Liga w porę pokonuje łotrów i w ostatnich sekundach dociera do detonowanego ładunku. Nie dochodzi do wybuchu. Na ułamki sekund przed wciśnięciem przycisku detonatora, Joker i kilkoro bohaterów (Batman, Wonder Woman, Aquaman, Green Arrow i Green Lantern) zostają przeteleportowani do alternatywnej rzeczywistości, omówionej chwilę wcześniej. Przybysze lądują w różnych zakątach, z wyjątkiem Jokera i Batman. Nie wiedząc nic o nowym świecie, każde z nich udaje się w „dobrze” znane im strony, tym samym wciągając się w konflikt rozgrywający się na tym świecie.

W jakiej kolejności czytać cykl „Injustice”?

Elseworld „Injustice” nie ogranicza się do gierek. Koncept budowanego świata został poszerzony o komiksowe prequele czy spin-offy. Poniższa lista została ułożona chronologicznie według wydarzeń (nie kolejności wydawania).

Injustice Year Zero (seria ukazała się w 2021 roku, scenariusz Toma Taylora)

„Rok Zerowy” jest wstępem do wszystkiego. Jego lektura nie jest obowiązkowa, aby ogarnąć główne wydarzenia „Injustice”. Serię należy potraktować jako smaczek przedstawiający losy wiadomej ziemi na długo przed tyranią Supermana i walką z Ruchem Oporu, szukając odpowiedzi na pytanie „Dlaczego bohaterowie starej daty nie brali udziału w głównych wydarzeniach?”

Akcja „Injustice: Year Zero” ulokowana jest na kilka lat przed głównymi wydarzeniami. Joker znajduje pewien tajemniczy medalion, z którego skorzystała JSA podczas II Wojny Światowej do powstrzymania konfliktów. Amulet należał do Eclipso, i z jego pomocą Joker rozrywa JSA od środka. Przejmuje kontrolę nad poszczególnymi członkami i zwraca ich przeciwko sobie. Obroty sytuacji są brutalne i nieprzewidywalne, niekoniecznie szczęśliwe dla każdego. Seria początkowo ukazywała się w cyfrowej wersji, później w fizycznej, liczy sobie 14 numerów. Seria napisana przez Toma Taylora, z rysunkami Roge Antonio i Ciana Tormeya.

Injustice: Year 1-5 (seria ukazywała się w latach 2013-2016)

Cykl składający się z pięciu części, (jedna część = jeden rok, adekwatnie rok pierwszy, drugi, trzeci, czwarty i piąty) będący komiksowym wstępem do akcji z gry „Injustice: Bogowie Wśród Nas” z 2013 roku. Akcja zaczyna się 5 lat przed wydarzeniami z gry. Przedstawia nam początek wszystkiego – od tragedii, która spotkała tyrana Supermana, po stopniową zmianę charakteru i podejścia w wymierzeniu sprawiedliwości, aż po spektakularne konsekwencje jego wydarzeń m.in. interwencja Korpusu Zielonych Latarni, która miała miejsce w „Rok Drugi”.

Choć koniec serii jest odgórnie znany, nie czuć w niej przewidywalności. Seria zapoczątkowana przez Toma Taylora wyjaśnia masę wątków z gry, wprowadza nowe historie oraz postacie, których nieobecność w grze jest uzasadniona. Znajomość tej długaśnej serii jest obowiązkowa, aby lepiej zrozumieć zmianę u Supermana, konieczność powołania Ruchu Oporu Batmana oraz relacje między bohaterami (wraz z ich przekonaniami, które nie były od początku takie same). Jak gra prezentowała nam oblicze bezwzględnego tyrana Supermana, tak w komiksie lepiej poznajemy jego tok rozumowania stawiając go w zupełnie innym świetle – chłop miał dobre chęci, udało mu się to osiągnąć, ale niekoniecznie pochwalnymi metodami.

Pierwsze trzy tomy (Rok 1, Rok 2, Rok 3) zostały napisane przez Toma Taylora. Przy kolejnych tomach scenarzysta już nie pracował. Pałeczkę po nim przejął Brian Buccellato. Masa rysowników, wśród nich Bruno Redondo. Wielu czytelników narzeka, że odejście Taylora wpłynęło negatywnie na jakość dalszych historii. Poszczególne tomy liczą sobie następujące ilości zeszytów:

 • Rok 1: 12 numerów + 1 annual
 • Rok 2: 12 numerów + 1 annual
 • Rok 3: 12 numerów + 1 annual
 • Rok 4: 12 numerów + 1 annual
 • Rok 5: 20 numerów + 1 annual

Krótkie zarysy fabularne poszczególnych tomów:

 • Injustice: Year One (Injustice: Rok Pierwszy)- Joker doprowadza do śmierci Lois Lane i tragedii w Metropolis, odpowiednio manipulując Supermana. Tragedia zmienia Clarka. Zaczyna surowiej respektować prawo. Jakie są tego konsekwencje? Ustanie wojen na świecie, obalenie tyranów u władzy. Na miejsce tyranów wchodzi jeden nowy. Jest nim Superman. Batmanowi nie podoba się to co robi Clark. Podobnie kilkorgu innych bohaterów. Łączą siły tworząc Ruch Oporu, którego celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniającego się reżimu Człowieka ze Stali. Walki nie będą proste, bowiem po stronie Supermana opowiedziało się kilka ikon m.in. Flash czy Wonder Woman.
 • Injustice: Year Two (Injustice: Rok Drugi)- Działania Supermana uszły uwadze Strażników. Obawiają się, że jego tyrania wybrnie poza ziemię, dotykając inne cywilizacje. Strażnicy wysyłają elitarny oddział na ziemię. Ich zadaniem jest sprowadzenie Clarka i postawienie przed sąd Strażników. Clark nie godzi się na to. Wywiązuje się widowiskowa wojna, z której korzysta Sinestro, aby wbić gwóźdź do trumny przeciwnemu korpusowi.
 • Injustice: Year Three – Dotychczasowe działania ruchu oporu zawiodły. Batman prosi o pomoc użytkowników magii. Słabość Supermana na magię może dać im konkretną przewagę w walce z tyranem. Do ruchu oporu dołącz Constantine, Spectre, Phantom Stranger i inni.
 • Injustice: Year Four – Korpus Zielonych Latarni zawiódł, adepci magii podobnie, zatem jakie siły mogą powstrzymać szerzącą się tyranię Supermana? Tylko Bogowie. No właśnie. Do konfliktu dołączają Bogowie z panteonu greckiego. Bogowie pod batutą Zeusa wzmacniają walkę przeciwko Supermanowi, wciągając w to siły amazonek.
 • Injustice: Year Five – Ostatni rok prowadzący do wydarzeń znanych z gry. Wszystkie zagrożenia zostały wyeliminowane. Został tylko Batman i jego ruch oporu. Superman ma dość czekania aż dawny przyjaciel zginie lub pójdzie po „rozum do głowy”. Clark wynajmuje doświadczonych zabójców, którzy mają jeden cel – zabić Batmana.

Gra Injustice: Gods Among Us (premiera w 2013 roku)

Na moment musicie oderwać się od komiksów i zasiąść do głównej gry, od której wszystko się zaczęło (w kolejności wydawczej). Po „pięcioletnim” wstępie przychodzi czas, aby zaznajomić się na własnej skórze z tyranią Supermana i wesprzeć Ruch Oporu. Przed Wami nie tylko pasjonująca historia, ale i seria emocjonujących walk, w których pokierujecie różnymi postaciami.

Jeżeli jesteście sprawnymi graczami, bądź ustawicie poziom trudności na „łatwy, przejście gry (wszystkie walki + obejrzenie scenek) powinno Wam zająć maksymalnie do 3h. Gra w wersji cyfrowej na komputery stacjonarne jest możliwa do kupienia w przedziale cenowym 15-30zł (wersja Deluxe zawierająca dodatkowe postacie jak Batgirl, Zatanna czy Lobo). Są dwa opcjonalne rozwiązania na poznanie wydarzeń:

 • Obejrzenie zapisu rozgrywki na YouTube. Dostępne są pełne zapisy (walki + sceny) oraz pozbawione walk (znacząco krótsze)
 • Sięgnięcie po mobilne wydanie gry dostępne w Google Play (nie dam sobie palca uciąć czy jest tryb fabularny, w dwójce jest).

Injustice: Ground Zero (seria ukazywała się w latach 2016-2017)

Wydarzenia przedstawione w „Ground Zero” pokrywają się czasowo z akcją opowiedzianą w grze „Injustice” z 2013 roku. Rzecz można, że historia jest ta sama co w grze, ale opowiedziana oczami Harley Quinn. Harley po latach pantoflowania Jokerowi, wyszła na własne po jego śmierci. Harley odnajduje własne „ja”, prowadzi własny gang. Kryzys tożsamości może nastąpić wraz z powrotem jej ukochanego – nie, Joker nie wraca z martwych, na scenę wkracza pan J. z drugiego świata (świata, z którego został teleportowany wraz z Batmanem i resztą).

Tytuł należy traktować uzupełniająco do akcji z gry. Nie czytajcie go przed przejściem „Injustice: Gods Among Us”. W przeciwnym razie zaspoilerujecie sobie pewne wydarzenia. „Ground Zero” zostało napisane przez Briana Buccellato, autora „Injustice: Year 4-5”, z rysunkami Chrisa Sebela. Cykl doczekał się 12 fizycznych numerów.

Injustice 2 (seria ukazała się w latach 2017-2018)

Komiksowy wstęp do gry „Injustice 2” z 2017 roku. Wydarzenia przedstawione w komiksie są ulokowane pomiędzy finałem „Injustice” (gra) z 2013 roku, a jej kontynuacją.

Fabularnie: Świat próbuje dojść do ładu i porządku po hulance Supermana, obecnie przetrzymywanego w więzieniu. Spokojnie nie jest, ponieważ okazję do zmian zwęszył Ra’s Al Ghul. Głowa demona tworzy grupę składającą się z łotrów (np. Gorilla Grood) i nie tylko (np. Jason Todd i Damian Wayne) do walki ze zmianami klimatycznymi. Strategia Ra’s Al Ghula zakłada bezpośrednie uderzenie w Biały Dom czy stworzenie Amazo – robota do zniszczenia wszystkiego co żywe na świecie. Ruch oporu ma co robić, mimo zażegnania zagrożenia. Siły Oporu zostały wzmocnione pojawienie się Kary Zor-El (Supergirl) oraz Blue Beetle’a.

Seria ukazała się w 36 fizycznych numerach, a za jej stworzenie odpowiada duet Toma Taylora i Bruno Rendondo.

Injustice 2 (gra z 2017 roku)

Bezpośrednia kontynuacja gry „Injustice: Gods Among Us” z 2013 roku, za stworzenie której odpowiada to samo studio NetherRealm Studios.

Akcja gry zaczyna się dwa lata po wydarzeniach z finału gry „Injustice”. Ruch oporu odbudowuje społeczeństwo, starając się doprowadzić świat do ładu i porządku. Sytuację spowalnia grupa „Society” dowodzona przez Gorilla Grood. Na małpiego przeciwnika zostają posłani Black Canary, Green Arrow, Harley Quinn i Swamp Thing. W międzyczasie dowiadują się, że ku ziemi zbliża się Brainiac – inteligenta forma życia chcąca pozyskać ziemię do swojej prywatnej kolekcji. Brainiacowi udaje się przejąć kontrolę nad Flashem i Zieloną Latarnią, skutecznie poszerzając wpływy i dobijając obrońców ziemi. Zdesperowani bohaterowie nie mają innego wyjścia jak uwolnić Supermana do wyrównania szans w walce z Brainiaciem. Niekoniecznie była to rozsądna decyzja.

Pełne przejście gry powinno Wam zająć od 3h do 3.5h, jeżeli jesteście wprawnymi graczami lub będziecie grać na łatwym poziomie trudności. Podobnie jak z poprzednią grą, możecie całość obejrzeć na YouTube. Cena cyfrowej edycji na komputery stacjonarne jest możliwa do kupienia od 30zł. Opcjonalnie, za darmo, możecie pobrać grę z Google Play na urządzenia mobilne i przejść tamtejszy tryb fabularny pokrywający się z innymi wersjami gry.

Injustice Vs The Masters Of The Universe (seria ukazała się w latach 2018-2019)

Krótki crossover „Injustice” oraz „He-Man” liczący 6 numerów. Akcja komiksu rozgrywaj się po alternatywnym zakończeniu „Injustice 2”, w którym Superman osiągnał swój cel przy wykorzystaniu technologii Brainiaca. Batman i pozostali z Ruchu Oporu przenoszą się do Eterni, ojczystej planety He-Mana, aby wzmocnić swoje siły w walce z tyranem.

Wydarzenia przedstawione w tym komiksie nie zaliczamy do kanonu „Injustice”, ponieważ rozwijają one akcję z alternatywnego (nie głównego) zakończenia gry „Injustice 2”. Komiks traktujemy na zasadzie przyjemnego „co by było gdyby…?”. Scenariusz do serii stworzył Tim Seeley, rysunki Freddie E. Williams II.

*Film „Injustice” z 2021 roku

Na sam koniec wspomnę o animowanym filmie „Injustice”, który ukazał się w 2021 roku. Film adaptuje historię przedstawioną w grze oraz komiksie „Injustice: Year One”, dodając wybrane elementy z gry „Injustice 2”. Z racji zmian/różnic fabularnych filmu względem pierwowzoru, produkt lepiej traktować jako ciekawostkę niż uzupełnienie wydarzeń. Produkcja nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, a na świecie spotkała się z mocno przeciętnym odbiorem.