Superman: Czerwony Syn

Superman: Czerwony Syn (org. Red Son) jest niekanoniczną serią, elseworldem, stworzonym przez Marka Millara w 2003 roku. Całość zamknięto w 3 częściach trafiających do sprzedażu w cyklu comiesięcznym. Rysunkowo serię tworzyli: Dave Johnson, Andrew Robinson, Walden Wong i Killian Plunkett. Komiks otrzymał uznanie krytyków, a w 2004 roku nominację do nagród Eisnera w kategorii „Najlepsza seria limitowana”. Akcja rozgrywa się w latach 1953-2001, choć przybycia Supermana do tego świata datowane jest na rok 1938. Komiks ukazał się w polskiej sprzedaży dzięki wydawnictwu Egmont, jako DC Deluxe, w roku 20220 (okładkowa cena 84,99zł).

Rozdział 1: Początki

Ukraina, teren Związku Radzieckiego, rok 1938. W gwiaździstą noc rozbija się kapsuła, a w niej pozaziemska forma życia. Nie obca, ponieważ niemowlak. Został ona znaleziony przez parę rolników i wychowany w sowieckich wartościach. W wieku 12 lat przebudzają się w nim pierwsze moce. Chłopak zostaje zabrany przez sowieckie siły, wyszkolony, i ujawniony światu w wieku dorosłości. Świat z przerażeniem reaguje na przybysza. Boją się, widząc arsenał jego zdolności, że zostanie wykorzystany przez Związek Radziecki do podbicia świata.

USA zwraca się o pomoc do największego umysły świata, Lex Luthora. Proszą go, by skonstruował broń zdolną zgładzić przybysza. Luthor na bok ostawia swoją żonę, Lois Lane – reporterkę Daily Planet, i przystępuje do działania. Konstruuje sondę kosmiczną wzorowaną na rosyjskie barwy. Celowo sprowadza nią zagrożenie na Ameryką, żeby przekonać się, czy Superman stanie w obronie ludzkości poza terenami ZR. Test przebiega po myśli Luthora. Nie ostudza to jednak jego obaw, podobnie jak reszty społeczeństwa.

Na co dzień Clark dba o ład i porządek na terenie ojczystego kraju. Docenia go Stalin, trzymający u swego boku. W Dzień Parady Supermana Clark poznaje Dianę, z którą zaprzyjaźnia się. Relacja czysto przyjacielska, bez podłoża miłosnego. Im bardziej Clark pnie się po drabinkach hierarchii, tym gromadzi sobie bliskich wrogów. Jednym z nich jest szef milicji dopuszczający się nieco wcześniej zamordowania pary drukującej ulotki propagandowe – rodzice odpowiednika Bruce’a Wayne’a. Po mało przyjaznej rozmowie Clark musi gadać do pałacu Stalina. Ktoś otruł głowę Państwa. Superman z wykorzystaniem swojej prędkości poznał tajniki medyczne i konstruuje antidotum. Niestety nie okazało się to skuteczne. Stalin zmarł, a na stołek władcy popychano Supermana, który nie był chętny.

Przed zakończeniem 1 z 3 części pojawia się Bizzaroo, skonstruowany przez Luthora. Clark wymienia się z Bizarro uprzejmościami. W trakcie walki giną tysiące cywili z całego świata. Bizarro odpuszcza jednak, ratując świat przez bombą. Ginie zabierając ją poza orbitę.

Choć Superman trzymał się z dala od polityki, ulega on oczekiwaniom świata. Przejmuje stery, kiedy na własne oczy widzi, że społeczeństwo głoduje i stoi w kolekcjach po chleb.

Rozdział 2: Dominacja

Skuteczne rządy Supermana, poprawiające dobrobyt i pchające gospodarkę do przodu, nie szły spokojnie. Luthor stworzył pełną galerię łotrów, z którymi szarpał się Superman m.in. Parasite czy Doomsday. Pojawił się również Brainiac. Pozaziemska, inteligentna forma życia szybko została pokonana przez Clarka i zniewolona. Clark wykorzystywał technologię do poprawienia dobrobytu na terenie Związku Radzieckiego. W ten sposób udało mu się ograniczyć do poziomu zerowego przestępczość czy wypadki. Do działalności Supermana dołączyła Diana, reprezentantka świata Amazonek. Diana na dobre zaczęła działać jako ambasadorka pokoju.

Abstrahując od Luthora, w ZR pojawiło się zagrożenie ze strony zamaskowanego mściciela. Jest nim nie kto inny jak Batman! Inny od znanej nam interpretacji. Nietoperzy gościu działa niczym terrorysta, wysadzając w powietrze ośrodki władczy czy muzea poświęcone Supermanowi. Ciężko zliczyć ilość rannych i trupów w wyniku jego działań.

Okazję w działaniach Batmana dostrzega Luthora oraz Piotr Józef Rosłow – nieślubny syn Stalina, pełniący funkcję szefa służb bezpieczeństwa. Chcą sfinalizować działalność Batmana, pod warunkiem, że ten zabije Supermana. No, zgodził się. Batman skonstruował pole i więzienie emitowane czerwonym światłem. Zwabił tam Clarka porywając i lekko torturując Dianę. Bezsilny Superman dostaje oklep od Batmana, po czym zostaje uwięziony. Diana niszczy generator, niszcząc przy okazji lasso niewolenia. Zniszczony oręż pozbawia Dianę większości mocy, w momencie starzejąc się. Supermanowi nie udaje się pochwycić Batmana. Nietoperz wysadza się w powietrze, na chwilę przed wybuchem informując Clarka kto go zdradził.

Druga część kończy się informacją o zlokalizowaniu innej pozaziemskiej formy życia z zielonym pierścieniem mocy i baterią, oraz pokazaniem, że Superman ukarał Pitora montując mu na głowie urządzenie kontrole powstałe z wykorzystania technologii Brainiaca.

Rozdział 3: Zmierzch

Trzecia część, zarazem finałowa, dzieje się po dużym przeskoku czasowym. Luthor jest u władzy od kilku lat, mocno posuwając gospodarkę Ameryki do przodu. Podobne osiągnięcia zdobył Superman. Progres obu kraju nie zakończył ich rywalizacji. Luthor bezpośrednio konfrontuje się z Supermanem, wspierając się Korpusem Zielonych Latarni oraz siłami Amazonek (te przekonane przez Lois Lane). Bezpośredni udział Luthora szybko zostaje ograniczony przez Brainiaca, a Clark w moment pokonuje Zielone Latarnie i Amazonki. Ulega dopiero po przeczytaniu listu Luthora. Jedno zdanie wpływające na niego psychicznie „Dlaczego po prostu nie zamknie całego świata w butelce, Supermanie?”. Superman dopiero w tym momencie dostrzega, że zatracił się w swoim podejściu. Chce naprawić błędy. Atakuje Brainiaca i zabiera go poza orbitę, gdzie dochodzi do kolosalnej destrukcji.

Świat uwolniony jest od dyktatury Supermana. Luthor kolejny raz jest u władzy w Ameryca, a nawet włącza on ZR do swoich granic. Korzystając z pomysłów Supermana i Braniaca, utrwalonych w fortecy samotności Supka, udaje mu się wyleczyć świat z Raka, AIDS, Cukrzycy, Ślepoty i innych chorób dziedzicznych, posuwając wszystko do przodu: w tym żywotność czy brak konieczności snu. Rozwojowi przygląda się Superman ukrywający się po cywilnemu wśród ludzi.