„Flash #123” czyli dwóch Flashów i wprowadzenie Multiversum do DC

Jak się zaczęło multiwersum w komiksowym świecie DC? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w komiksie „Flash #123” z 1961 roku! Koncept zobrazowany na dwóch ziemiach obowiązujący do chwili obecnej. Przypadkowe spotkanie Barryego i Jaya będące przełomowe w strukturze DC, prowadzące do śmiesznego pojedynku z trójką klasycznych przeciwników obu speedsterów. Niezła dawka zabawy do niedzielnego obiadu z ambitną koncepcją tle wyróżniającą komiksów w latach 60-siątych. Komiks, o którym zdecydowanie mówi się za mało.

Komiks znany nie tylko z wprowadzenia konceptu alternatywnych ziem. Waszą uwagę powinna przykuć ikoniczna okładka. Motyw wielokrotnie wykorzystywany przez DC na przełomie lat m.in. – W okładce do „Flash #147” z 1964 roku – W okładce do „Flash vol.2 #123” z 1997 roku – W plakacie reklamującym 2 odcinek 2 sezonu „The Flash” przedstawiający spotkanie Barryego z Jayem z Ziemi-2 – Czy też odwzorowaniu okładkowego motywy w serialu „The Flash” bodajże w jednym z crossoveru – I wiele innych, które wyleciały mi z głowy w momencie pisania tekstu do materiału.

Krótka historia, trzy częściowa, do tego porywająca w czytaniu. Koncept multiwersum sensownie przedstawiony, bardzo ambitnie jak na lata 60-siąte słynące z luźniejszych, humorystycznych, często naiwnych historyjek. Trend podtrzymuje starcie dwóch speedsterów z trzema łotrami: Thinker, Shadow i Fiddler. W pojedynku dobra ze złem nie powinniśmy szukać głębi tylko rozrywki. Pod tą warstwą fajnie się sprawdza, z możliwością doszukania się humorystycznych wstawek w rysunkach np. pojazd Fiddlera stylizowana na… skrzypce! „Flash #123” w umiejętny sposób łączy ambicję z rozrywką wyważając klimaty i dostarczając komiks na przyzwoitym poziomie z lat 60-siątych. Szukajcie przedruku, warto go mieć w kolekcji!