Cyclone (Maxine Hunkel)

Maxine Hunkel znana jako Cyclone zadebiutowała w komiksie „Justice Society of America #1” z 2006 roku. Twórcami postaci są Mark waid, Alex Ross, Geoff Johns i Dale Eaglesham.

Kim jest Cyclone?

Maxine od najmłodszych lat podziwiała superbohaterów. Za dzieciaka idealizowała JSA marząc, aby stać się kiedyś członkinią tego ugrupowania. Stało się to możliwe poprzez nabycie mocy w wieku 6 lat. Nie stało się to naturalnie, a w skutek wszczepienia nanobajtów przez szalonego naukowca T.O. Morrowa, który porwał dziewczynkę. Naukowiec jej znany światu jako twórcy drugiej wersji Red Tornado. A skoro o Red Tornado mowa… Maxine jest spokrewniona z Abigail Hunkel czyli oryginalnej Red Tornado.

Porwanie nie wpłynęło na dziewczynkę negatywnie od strony psychicznej. Funkcjonowała „normalnie”, a w szkole osiągała satysfakcjonujące wyniki będąc jedną z najlepszych uczennic na uczelni. Nabyte moce, polegające na manipulacji wiatrem, zaczęły przebudzać się wraz z wkroczeniem w wiek dorosłości. Pierwszym objawem umiejętności metaludzkich było przepotężne kichnięcie równające z powierzchnią ziemi domu babci, po kilku dniach przebudziła się w trąbie powietrznej. Choć dziewczyna szybko opanowała moce, początkowo wpłynęły na jej depresyjne nastroje. Potencjał w niej dostrzegli Power Girl i Mr Terrific, którzy osobiście zaproponowali jej dołączenia do JSA. Maxine była jedną z kilku kandydatek do nowej formacji drużyny. Bez najmniejszego problemu dołączyła w szeregi grupy superbohaterów.

Maxine po dołączeniu do JSA zaprzyjaźniła się ze Stargirl, która pomogła jej w zaprojektowaniu kostiumu, co miało miejsce w trakcie trwania historii zatytułowanej „Kingdome Come”. Podkochiwała w Damage czyli koledze z drużyny. Już w #3 serii „Justice Society of America” przyjęła pseudonim Cyclone, a u jej boku towarzyszyła małpka Frankie. Maxine wybrała pseudonim w formie upamiętnienia Cyclone Kids czyli pomocników jej babci.

Nim przejdziemy do dłuższego rozdziału w życiu Maxine, wcześniej brała udział w pomniejszych misjach m.in. w trakcie pierwszej misji uratowała Pata Dugana i jego syna czy w trakcie walk z Gogiem poznała małpkę Frankie, która była jej pomocnikiem – otrzymała nawet własny strój inspirowany historią „Czarownik z krainy Oz”. Nie można zapomnieć o jej udziale w odpieraniu sił Darkseida podczas Final Crisis.

Ciekawszym rozdziałem w życiu Maxine był okres dołączenia do JSA-All Star. Zaczęła podkochiwać się w King Chimera, a kiedy Stargirl została porwana, pomogła zbudować urządzenia do odzyskania koleżanki z drużyny. Urządzenie nie spełniło swego zadania. Zamiast teleportować Stargirl, przeniosło JSA-All Star do wymiaru Johnnyego Sorrowa, gdzie uwolniony został King of Tears. Nie wszyscy wyszli szczęśliwie z wydarzeń w wymiarze Sorrowa. Część z nich zginęła m.in. Damage. Po paru tygodniach drużyna starła się z Paradorem. Maxine odniosła poważne obrażenia i wymagana była interwencja lekarzy. Odniesiona obrażenia wzmocniły umiejętności dziewczyny do tego stopnia, że straciła nad nimi kontrolę. Odczuli to lekarze placówki, ponieważ budynek został przypadkowo zrównany z ziemią przez Maxine. Potężne ulepszenie mocy było pomocne w walce z Paradoru, tym razem udało się go pokonać.

Maxine zaczęła tracić moce po bitwie z Paradonu. Uszkodzone zostały jej nanoboty. Z czasem moce całkowicie zniknęły, a jej relacja z King Chimerą odeszła na boczny tor. Maxine próbowała naprawić nanoboty na Harvardzie. Próbował jej w tym pomóc Tim, przyjaciel. Chłopak jednak troszkę ją wyrolował i wstrzyknął sobie nanoboty. Otrzymał moce i uciekł, aby nauczyć się je kontrolować. W tym samym czasie… zaczęły pojawiać się klony Maxine posiadające moce, w przeciwieństwie do oryginału. Okazało się, że każda z kobiet posiadała skopiowane nanoboty Maxine, które naprawiały właściciela, co wyjaśniało upodobniony wygląd. Dziewczyny połączyły moce, aby pokonać Tima, który był w posiadaniu oryginalnych nanobotów, wykorzystujących je w złym celu. Połaczone siły 12 kopii Maxine (tyle ich łącznie było) pokonały Tima i odebrały nanoboty. Wszczepienie ich oryginalnej Maxine zwróciło jej moce, a klonom przywróciło pierwotny wygląd. Po tym epizodzie zbliżyła się z King Chimerą oraz rozwinęła nową umiejętność – potrafiła przenosić dźwięk za pomocą powietrza.

Cyclone powróciła w serii „Doomsday Clock” wraz z pozostałymi członkami JSA. Bohaterowie zostali przywróceniu do kanonicznego świata przez Dr Manhattana.

Umiejętności Cyclone

Cyclone kontroluje wiatr potrafiąc nim manipulować w dowolny sposób np. potężne kichnięcie lub przyzwanie trąby powietrznej. Dodatkowo nauczyła się latać oraz przenosić dźwięk za pomocą prądów powietrznych, co też rozwinęło superdźwięk.

Polecane komiksy z Cyclone

Obowiązkową lekturą jest „Justice Society of America” – seria, gdzie zadebiutowała bohatera i stawiała swoje pierwsze kroki na drodze superbohaterskiej. Serię zaczęto wydawać w 2007 roku i dobiła 36 numerów. Następnie warto poznać serię „JSA All-Stars” rozpoczęte w 2010 roku, liczącego 18 numerów. Przygody odłamu JSA, gdzie Maxine przeżyła istotne momenty w swoim życiu m.in. utratę i odzyskanie mocy czy rozwinięcie miłosnej relacji z King Chimerą.