Sabbac

Sabbac (Timothy Karnes) zadebiutował w komiksie „Captain Marvel Jr. #4” z 1943 roku. Twórcami postaci są Otto Binder i Al Carreno. Postać ta pojawiła się za czasów, kiedy licencja na Shazama należała jeszcze do wydawnictwa Fawcett Comics.

Mamy jeszcze dwóch Sabbaców, którzy zostali wprowadzenia na licencji DC: Ishmael Gregory wprowadzony w komiksie „Outsiders vol. 3 #8” z 2004 roku, którego twórcami są Judd Winick i Tom Raney. Trzecim i ostatnim jest Bryer wprowadzony w komiksie „Justice League vol. 2 #21” z 2013 roku – jego twórcami są Geoff Johns i Gary Frank.

Timothy Karnes jako Sabbac

Najlepiej określić go jako mroczne przeciwieństwo Shazama przynoszący nieszczęście tej rodziny. Timothy otrzymał mroczne moce z piekielnym rejonów, które jest zdolny przebudzić po wykrzyknięciu magicznego słowa „Sabbac” – wtedy z podziemi uderzenia w niego czarny piorun przemieniając go w piekielne monstrum z rogami na głowie i potężnie umięśniony. Termin „Sabbac” jest akronimem, podobnie jak „Shazam”, składającym się z imion sześciu demonów, od których czerpie swoją moc: Szatan, Ayma, Belial, Belzebub, Asmodeusz i Crateis.

Sabbac w tej interpretacji był głównym przeciwnikiem Kapitana Marvela Jr. czyli Freddyego Freemana. Sabbac przyłączył się do nazistowskim sił. Motywacja? Obiecali mu przejęcia władzy nad Ameryką w zamian za pomoc w walce z przeciwnikami. Sabbac przystał na propozycję. Próbował uszkodzić linie transportowe, żeby odizolować stany Ameryki. Wszystko szło po jego myśli, gdyby nie walka z Kapitanem Marvelem Jr. Walka nie szła po jego myśli. Demony nie były temu ślepe i zaczęły opuszczać swojego powiernika. Został z nim wyłącznie Szatan do momentu przegranej.

O Sabbacu zaginął słuch na ponad 60 lat. W 2004 roku ponownie sięgnięto po niego w serii „Outsiders”. Okazało się, że Timothy jest były przybranym bratem Freedyego Freemana. Zostali rozdzieleni, kiedy rodzina zastępcza adoptowała Timothyego. Niestety przybrani rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Odtąd życie Timothyego było dołujące. Chłopak przechodził z jednej zastępczej rodziny do drugiej. Z każdym doświadczeniem nabierał nienawiści w kierunku Freedyego. Powodem była zazdrość o idealne życie jakie wiódł chłopak.

Timothy zyskał moce za sprawą Dr Shivany. Doktorek odkrył, że Timothy jest spokrewniony z Bagdanem i jest spadkobiercą mocy Sabbaca. Chłopak wbrew swojej woli zyskał piekielne mocy wraz z odprawieniem demonicznego rytuału, który go zmienił. Sabbac skonfrontował się z Supermanem i Shazamem. Billy pokonał demona zmuszając go do wypowiedzenia zaklęcia „Sabbac” – identyczna sztuczka, którą pokonał Black Adama.

Ishmael Gregory jako Sabbac

Ishmael Gregory został wprowadzony w komiksie „Outsiders vol. 3 #8” z 2004 roku. Rosyjski imigrant, który został szefem Nowojorskiej mafii. Gregory pożądał mocy Sabbaca, jak można się domyśleć, w niezbyt dobrych celach. Aby je zyskać, kazał porwać Timothyego. Chłopak był więziony wystarczająco długo, żeby naturalnie utracił możliwość mówienia. Gregory przeprowadził rytuał, który miał przenieść demoniczne moce z Timothyego do jego ciała bez konieczności wypowiadania magicznej formuły. Rytuał wymagał krwi. W tym celu poświęcono autokar wypełniony ludźmi. Na końcu rytuału zamordowano Timothyego, a moce przeszły na nowego powiernika.

Sabbac Gregorowy był wzmocniony w porównaniu do poprzedniego posiadacza. Pierwsze różnice dostrzegało się w wyglądzie: włosy na głowie i dłuższe rogi. Początkowo Sabbac działał solo. Otworzył portal w Kaliforni, przez który przeszło mnóstwo demonicznych sił. Demony zostały rozgromione przez Outsiders i Kapitana Marvela Jr. Opuszczony przez sojuszników Sabbac wycofał się i ukrył w podziemnym świecie mafii. Współpracą z nim zainteresowała się grupa „Sekretne Stowarzyszenie Superprzestępców”. Wysłali Deathstroke’a, który miał go zrekrutować. Slade wymordował współpracowników Sabbaca, żeby go przekonać co zaoferować może jego grupa. Korzystniejszą współpracą była dla niego grupa „Przerażająca Piątka”. Uwolnili oni demona Mammotha, a później Sabbac zdołał wchłonąć moce Siedmiu Głównych Grzechów. Za pomocą mocy „Pożądania” wchłonął moce kolegów z drużyny stając się nie lada wyzwaniem dla superbohaterów. Demon został pokonany przez Donnę Troy, która użyła miecza Katanny. Demon był więziony w Soultakerze przez rok czasu. Został uwolniony przez Katannę, aby pomógł im zniszczyć kryjówkę Dr Sivany.

Sabbac powrócił w serii „52” atakując mieszkańców Bostonu w trakcie Halloween. Chciał poświęcić ich dusze dla demona Nerona. Sabbac został unicestwiony przez połączone siły rodziny Shazama i Black Adama.

Bryer jako Sabbac

Sabbac na krótko powrócił w okresie „New 52” (po polsku „Nowe DC Comics”). Demon był manifestacją Siedmiu Głównych Grzechów ze zdolnością do opętania dowolnego człowieka. Wybrańcem był pan Bryer, którego synowie gnębili Billyego i Freedyego. Choć Bryer figurował jako życzliwa osoba, bogata, wspierająca akcje charytatywne, to prywatnie był okrutny dla swoich synów, co zepsuło ich społecznie w szkole. Siedem Zabójczych Grzechów dostrzegło w nim potencjał i wybrały go z tego powodu. Otrzymane moce, wbrew jego woli, okazały się być znacznie większe od wcześniejszych inkarnacji. Demon po przemianie był ogromny. Black Adam chciał wykorzystać Sabbaca do zniszczenia świata, żeby mógł go odbudować po swojemu. Sabbac został pokonany przez zjednoczoną rodzinę Shazama. Demon opuścił ciało swojego powiernika. Bryer trafił do szpitala, a słuch po demonie przepadł.

Moce Sabbaca

Powiernik mocy po wypowiedzeniu „Sabbac” przemienia się w czerwonoskórego demona o wydłużonych rogach na głowie. Posiada supersiłę, wzmocnioną odporność. Potrafi również latać i kontrolować ogień z piekła rodem (za pomocą rąk lub oddechu). Sabbac jest kilkukrotnie większy od tradycyjnych rozmiarów po wzmocnieniu jego mocy Siedmioma Zabójczymi Grzechami.